Přejít k hlavnímu obsahu

Děti vidí jako dospělí až od šesti či sedmi let

Dětský zrak se přirozeně vyvíjí, stejně jako dospělí vidí děti až od šesti či sedmi let. Do té doby je čas podchytit a řešit většinu problémů – ať už jde o šilhání či tupozrakost či další obtíže. „Pozitivní je, že rodiče stále více dbají o zdraví svých dětí, rozhodně ale není na místě usínat na vavřínech. Dětský zrak je vyvíjející se orgán a jakýkoliv problém je dobré řešit co nejdříve,“ říká MUDr. Drahomíra Varcholová, oční lékařka spolupracující se společností Omega Optix.

Zatímco miminko je často pod drobnohledem, u batolat, pokud nemají žádné zdravotní problémy, se na vyšetření očí tolik nemyslí. První základní vyšetření dětského zraku by mělo proběhnout u pediatra ve třech letech, kdy už dítě obvykle částečně spolupracuje. I když „tříletá“ prohlídka žádný problém neodhalí, je třeba oční kontroly podstupovat každé dva roky.

Strašák jménem tupozrakost

Zatímco šilhání většina rodičů zaznamená a začne okamžitě řešit se specialisty, tupozrakost se často nijak neprojevuje a odhalit jí může právě až lékařské vyšetření. Problém je o to závažnější, že se dá léčit mezi třetím a maximálně osmým rokem, později už ne. „Neřešená tupozrakost znamená, že nefunguje propojení mezi zrakovou kůrou mozku a tupozrakým okem, člověk pak kvalitně vnímá obraz jen jedním okem, což s sebou nese další problémy v dospělém věku, např. se získáním řidičského průkazu atd. Ačkoliv moderní medicína umí korigovat většinu očních vad brýlemi, kontaktními čočkami či operací, s tupozrakostí si v dospělém věku neporadí. Čím dříve se u malých dětí zahájí léčba, tím se šance na „vycvičení“ tupozrakosti“ zvyšuje,“ říká MUDr. Drahomíra Varcholová.

První brýle na dálku dostávají děti stále dříve

Méně závažnými problémy jsou refrakční vady, které souvisí s růstem. Jedná se nejčastěji o krátkozrakost, která se kompenzuje brýlemi s tzv. minusovými dioptriemi. „Brýle na tabuli“ dostávají stále mladší školou povinné děti, což může souviset s rychlejším růstem populace. Důležité je vadu podchytit včas. Pokud se totiž zrak zhoršuje postupně, nemusí si toho dítě samo všimnout a stále mu připadá, že „vidí normálně“. Pokud dítě nastoupí do školy a nevidí dobře na tabuli, může se to podepsat na zhoršené schopnosti soustředit se - vždyť kdo by se nadchnul při pohledu na rozmazanou tabuli či neostrý výukový model. Při přílišném namáhání zraku také hrozí bolesti hlavy a pálení očí. Zhoršený prospěch tedy může souviset i s nedostatečnou korekcí zraku.

Pozor na sluníčko

Zatímco počítačové hry a hypnotizování mobilu ohrožují spíše než oči vývoj pohybového aparátu, podceňovat bychom neměli působení UV záření, které může způsobovat záněty spojivek i vážnější poškození oka, což se může projevit ve vyšším věku. Dětské oči je třeba důsledně chránit před slunečními paprsky, zvláště neposedná batolata je třeba vybavit krom kvalitních brýlí i kloboučkem, neboť se slunečních brýlí při první příležitosti rády zbavují. Větší děti pak snáze přesvědčíte k nošení takových brýlí, které si samy vybraly, doplnit je můžete i stylovou kšiltovkou, která chrání oči před přímými slunečními paprsky shora. Dobré je také pořídit jim rovnou i atraktivní pouzdro, díky tomu brýlím zvýšíte životnost.

Na co si dávat u dítěte pozor:

  • Nepodceňujte lékařské prohlídky, vaše dítě na ně má ze zákona nárok. První základní vyšetření zraku je při tříleté prohlídce u pediatra, navštěvujte ho každé dva roky (při problémech dle potřeby).
  • Varovným znamením může být to, že se dítě špatně orientuje v prostoru, je „nešikovné“ při sportu, nerado čte, mhouří oči při pohledu do dálky, velmi často mrká a či se projevuje neobvykle (naklání hlavičku, často zakopává…)
  • Jakékoliv pochybnosti či obavy konzultujte s lékařem. Nepodléhejte mýtům, například že dítě ze šilhání „vyroste“. Nejpozději v 6 měsících by oči neměly šilhat. Návštěvou lékaře nic nepokazíte, zanedbáním problému můžete dítěti způsobit závažné, dokonce trvalé obtíže.
  • Chraňte oči svých dětí před UV zářením, pořiďte jim kvalitní sluneční brýle, které budou rády nosit.
  • Pokud lékař ze závažných důvodů neurčí jinak, dbejte na to, aby dítě mělo pestrou a kvalitní stravu, nevynechávejte žádnou z přirozených složek potravy.

Co by měly dětské brýle splňovat?

Radí Petra Ustohalová, optička a optometristka spolupracující se společností Omega Optix

  • Brýle pro dítě by měly být maximálně bezpečné a pohodlné. Dejte vždy přednost pružnějšímu materiálu. Prakticky nerozbitné jsou čočky Trivex, které se doporučují sportovcům a dětem.
  • Obroučky volte z odlehčených materiálů, které navíc lze ergonomicky tvarovat.
  • Nosník (spojnice mezi očnicemi) by zvláště u malých dětí, které mají ještě malý nosánek, měla být vybavena speciálním silikonovým elementem tak, aby brýle neklouzaly.
  • Nožičky (stranice) by měly být dobře zaoblené, aby dobře držely za ušima a netlačily.
  • Finální výběr brýlí nechte na dítěti, aby z nich mělo radost a rádo je nosilo. K brýlím pořiďte atraktivní pouzdro, prodloužíte tak brýlím životnost.
  • Brýlové čočky by měly mít antireflexní vrstvy, které zlepšují kvalitu vidění, odstraňují odlesky, filtrují UV záření. „Otlapkané“ brýle se díky antireflexní vrstvičce také lépe čistí.

Těhotenství.cz

autor:
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku