Přejít k hlavnímu obsahu

Má smysl zavádět i nevyšetřená embrya?

Dobrý den,

chtěla bych se s Vámi poradit na dalším postupu, protože už nevím jak dál. Před čtyřmi týdny jsem v Brně podstoupila IVF cyklus s preimplantačním genetickým vyšetřením na klinice s velmi dobrými referencemi. Těhotenský test vyšel pozitivní, avšak v 6. týdnu těhotenství jsem začala krvácet, zřejmě hematom. Lékař konstatoval, že plod je naprosto v pořádku, žloutkový váček má méně než 3,5 mm, takže věří, že vše dobře dopadne.

Při včerejší kontrole však lékař gestační váček nenašel - krvácení prý převládlo nad těhotenstvím. Bohužel tohle není poprvé, kdy jsem takhle potratila, stalo se mi to už 4 x, vždy mezi 6. a 8. týdnem. Z toho dvakrát přirozeně a dvakrát v rámci IVF s preimplantačním screeningem v IVF centru v Olomouci. No a teď opět to stejné v brněnském centru, kdy bylo opět zavedeno vyšetřené embryo. (nechali jsme vyšetřit 3, z toho 2 byly aneuploidní- monosomie chromozomu 14 a 21). Máme ještě schovaná 3 nevyšetřená embrya, ale popravdě už nemám sílu podstoupit ten stejný proces znovu s vědomím, že opět potratím.

Vím, že je těžké hledat příčinu potratu, nicméně ráda bych věděla - je podle vás chyba ve spermii, vajíčku, nebo děloze? Jde o to, že pokud bychom se v budoucnu rozhodovali co dál, ať víme, zda použít darovaná vajíčka, spermie nebo jít do náhradního mateřství. Co se týče vyšetření, máme vyšetřené úplně vše, co jde (imunologie, genetika, autoprotilátky, FSH, AMH, hysteroskopie...), a snad jediný problém je manželova teratospermie (2,5 %), DNA spermií v normě (14 %). Ráda bych znala názor i odborníka z jiného centra, proto se na Vás obracím. Myslíte, že má smysl zavádět i nevyšetřená embrya, která byla ve vývoji navíc o něco pomalejší? (3 šestidenní hatchující blastocysty). A co dělat v případě, pokud ani toto neklapne?

Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz.

Je mi líto, že se potýkáte s takovými nesnázemi.

Bylo by potřeba vidět výsledky Vašich vyšetření, co všechno bylo provedeno v rámci imunologického testování, zda a jaké trombofilní mutace Vám byly vyšetřeny při genetickém testování.

Příčinou těhotenských ztrát může být chronický zánět v děloze, až u 66% žen s opakovaným potrácením je molekulárně-genetickou analýzou odebrané děložní sliznice zjištěna přítomnost patogenních bakterií. Toto je možno vyšetřit.

Neuvádíte, zda bylo provedeno vyšetření štítné žlázy, hladina prolaktinu, virové infekce, to vše má také možnou souvislost s potraty.
Určit, zda je příčina ve vajíčku nebo ve spermii lze většinou obtížně, z výsledku genetického testování embryí je možno vyslovit podezření genetické vady mající původ ve vajíčku nebo ve spermii, ale taková situace se nemusí opakovat a při vyšetření jiných embryí může být zcela odlišná.
Pokud jste měli z vyšetřených 3 embryí 2 aneuploidní, netroufala bych si přenést embrya bez genetické analýzy, opět mohou být aneuploidní.

V případě, že byste měli s partnerem zájem o konzultaci se všemi výsledky v našem centru, je možné se objednat do mé ambulance. 

Se srdečným pozdravem, MUDr. Lenka Hromadová, vedoucí lékař IVF ambulance/ Head IVF Clinician

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA