Na všech frontách
Někdy máte pocit, že jste chobotnice. Máte osm rukou a beztak nestíháte všechno. Krájet cibuli, tancovat se smetákem, třídit prádlo, muchlovat se s kočkou, chytat dítě při svérázném skoku ze stolu, přebalovat, odepisovat na e-maily, zběsile listovat letákem, lakovat si nehty, čistit zuby a holit nohy, volat pediatričce, zašívat ponožky a manželovi masírovat ztuhlá záda. Je toho dost. Nedá se to uhlídat. Občas se to stane každému a dítě letí z výšky, rovnou na hlavu. Krev ztuhne a žaludek se obrací naruby. V první chvíli nevíte, co dělat. Ale běžíte zjistit, co se stalo. Dítě sotva popadá dech. Tisknete ho k sobě a snažíte se ho utišit. Marně. Takhle ale první pomoc nevypadá. Osvojte si základní pravidla.
Pod drobnohledem
Existuje nepsané pravidlo, že spadne-li dítě z výšky, která je menší než ono samo, v drtivé většině případů bude v pořádku. Pravděpodobně bude plakat několik minut. Zvedněte ho, obejměte a utěšujte. Po zbytek dne a celou noc ho ale kontrolujte, jestli dýchá, spí klidně a nevykazuje projevy otřesu mozku. V ideálním případě si ustelte v dětském pokojíčku a buďte u něj. Následující tři dny pozorujte chování dítěte a zaznamenávejte všechny změny.
- Vědomí - po dvou hodinách ho buďte a kontrolujte reakce
- Symetrie zornic
- Hybnost a cit
- Změna chování - apatie, hyperaktivita, agresivita
Je-li dítě mladší šesti měsíců nebo spadlo z více než jednoho metru, běžte pro jistotu k lékaři a nehleďte na to, vykazuje-li následky pádu.
Pokud se objeví zvracení, závratě, výtok z nosu a uší, problémy s řečí, sluchem nebo koordinací, křeče nebo náhlá ztráta vědomí, volejte záchrannou službu.
Jako při mrtvici
První - a zcela pochopitelnou - reakcí každého rodiče je hysterie a panika. Strach o dítě je paralyzující a spouští emoce, které jsou k nezastavení. V krajním případě se může dostavit i nevolnost. Dítě ale potřebuje především klid a útěchu. Zautomatizujte si jednoduchý test, kterým se přesvědčíte, že je dítě v pořádku. Postup nápadně připomíná cvičení po mrtvici.
- Zadívejte se dítěti na zornice, měly by být stejné a reagovat totožně
- Nechte dítě předpažit ruce - stejně rychle, do stejné výšky
- Rozkažte, aby vám stisklo ruce stejnou silou a úchopem
- Ověřte si fakta - kdo je, kde je a co je za den
- Přeptejte se na podrobnosti - co předcházelo pádu i co se dělo bezprostředně po něm
Test proveďte po deseti a třiceti minutách a hodině od pádu. Přihodit můžete i opakování před spaním. Dbejte na to, aby mělo dítě dostatek tekutin a nezůstávalo pár dní bez dohledu. Komplikace se mohou dostavit i dva nebo tři dny po osudném pádu.
Chytrá instruktáž
Riziko úrazu k dětství patří. Stalo se to všem. U novorozeňat jde většinou o mžik a nepozornost rodičů, u dětí nad dva roky se vyplatí jasné instrukce, na co si dát pozor, čemu se vyhnout, jak pádům předcházet nebo je zvládnout bez bolístek. Zapomeňte na ochranné pomůcky. Vyjma cyklistické helmy. Chrániče na kolínka nebo přilby na doma a chodítka brání přirozenému vývoji dítěte a vytváří bariéru. Realita, ve které se pohybuje je pokřivená, nesetkává se se skutečnými nástrahami. Naučte dítě dávat ruce před sebe, při pohybu na schodech střídat nohy, rozhlížet se kolem sebe a dávat si pozor na ostré hrany nebo zvedat nohy. Sobě ušetříte spoustu času a starostí, dítě bude obratnější a prozíravější. Prospěje to všem.