V posledním trimestru těhotenství je potřeba vyvážené stravy ještě výraznější. Kvůli růstu dělohy a stlačenému trávicímu ústrojí, jedí matky menší jídla a proto je nanejvýš důležité, aby i v této malé dávce přijímaly vše potřebné a nejen „prázdné kalorie“.
Prvním pravidlem tedy je: Všeho s mírou. Opravdu není vhodné jíst „za dva“ ale zároveň pozor i na dlouhodobý příjem neúměrně malého množství kalorií, který může způsobit tvorbu ketolátek a tím riziko pro plod.
Myslím, že ideální by bylo, kdyby ženy využily svá těhotenství jako výzvu ke změně. Pokud se doposud nezabývaly otázkou skladby a kvality přijímané stravy, je teď ten nejvhodnější moment. Berme to jako trénink pro rodičovství. Jakmile totiž přestane děťátku stačit mateřské mléko (až po dokončeném šestém měsíci věku dítěte), bude zapotřebí číst etikety a dbát na to, co dáme našemu malému pokladu do pusinky. Dlouhodobé výzkumy ukazují, že se lidé začínají zdravěji stravovat až s vlastními dětmi. Proč si ale zvykat na nové návyky až potom, kdy už nebude tolik času na studování složení potravin, když se to můžeme naučit již v těhotenství? Tehdy ještě máme čas trávit v obchodě více času, než kolik nám dopřeje naše neposedné dítě. Takže maminky, vzhůru za poznáním zdravého jídla, dokud je poklad ještě v bříšku.
Majka Staňková - dula, laktační poradkyně, lektorka předporodní přípravy
Lubomíra Lapšanská
www.majka-kurzy.cz