Přejít k hlavnímu obsahu

Světový týden kojení začíná 1. srpna

Světový týden kojení začíná 1. srpna_tehotenstvi.cz

Mnoho novopečených maminek má po narození dítěte problémy s kojením. Ty často řeší přechodem ke krmení miminek umělou výživou. Ta by ovšem měla být vždy až poslední volbou. Mateřské mléko je prevencí civilizačních chorob, jako je cukrovka, obezita či alergie, a chrání dítě před mnohými infekcemi. 

Pokud žena kojí, investuje nejen do zdraví dítěte, ale také do zdraví svého vlastního.

Kojení u žen totiž prokazatelně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníku či osteoporózy. Kojení podporuje i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Její klientky mohou čerpat příspěvek z fondu prevence mimo jiné i na kojící pomůcky, ale například i na pomoc laktační poradkyně.

Řešit problémy s kojením včas

Naprostou většinu problémů s kojením lze řešit relativně snadno, pokud novopečená maminka včas vyhledá odbornou pomoc. Tu v České republice již několik let poskytují právě kvalifikované laktační poradkyně.

„Podporujeme maminky v tom, aby kojily. Proto mohou naše klientky příspěvek z fondu prevence použít například na služby laktační poradkyně, případně na kojící pomůcky, jako jsou odsávačky mateřského mléka, kojící polštáře či kojící tílka a podprsenky. Právě pomůcky pro kojení jsou druhou nejoblíbenější položkou, na kterou klientky příspěvek od pojišťovny používají,“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

Zdravotní pojišťovna nabízí ženám v souvislosti s těhotenstvím příspěvek z fondu prevence až 1500 Kč. Mohou se rozhodnout, na co jej použijí a zda jej budou čerpat před porodem nebo až po porodu.

Dobrovolná vyšetření již v prvních týdnech těhotenství

Těhotenství i porod miminka je zásadním milníkem každé rodiny. Kromě radosti, které narození miminka způsobí, ale novopečení rodiče musí řešit i praktickou stránku. Rodičovství je totiž často spojeno i s nemalými finančními náklady, a to obzvláště u prvního dítěte. Zvýšené výdaje se týkají již nastávajících maminek, pokud se rozhodnou pro některá speciální těhotenská vyšetření nebo návštěvy předporodních kurzů. Po porodu zase potřebují právě kvalifikovanou pomoc s kojením nebo si zlepšit kondici cvičením. 

Nastávající maminky mohou již v prvních týdnech těhotenství absolvovat dobrovolná vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, jež pomohou zvýšit zdravotní péči před porodem.

„Příspěvkem z fondu prevence mohou naše klientky pokrýt například i 3D a 4D ultrazvukové vyšetření nebo vyšetření štítné žlázy. Dalších 1000 korun pak mohou využít pro novorozence, například na monitor dechu a další pomůcky pro kojence či na plavání kojenců s rodičem. Jen za letošní první pololetí jsme klientkám přispěli přes 7,5 milionu korun. Největší zájem je o ultrazvuková vyšetření,“ upřesňuje Hana Kadečková. 

Kdy a na co ještě lze čerpat příspěvek

Klientky pojišťovny, které se rozhodly, že budou příspěvek čerpat až po porodu a nevyužijí ho na laktační poradkyni či kojící pomůcky, jej mohou investovat do poporodního cvičení, vitamínů nebo doplňků stravy, které jim pomohou zlepšit si po náročném období kondici. Podrobné informace a podmínky čerpání příspěvků jsou uvedeny na stránkách pojišťovny.

 

autor: Kateřia Jíchová

Diskuze k článku