Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na údržbu kočárku po zimě

Zimní období se na dětském kočárku podepisuje řadou nepříznivých vlivů. Posypová sůl ničí pneumatiky kol i kovovou konstrukci, která může začít vrzat nebo korodovat. Na textilním povrchu se usazují nečistoty, vlhké a chladné prostředí zase zapříčiňuje vznik plísní. Proto na konci zimní sezóny věnujte čas údržbě, aby vlastnosti kočárku zůstaly zachovány.

Důkladný servis si zaslouží všechny součásti

Dětský kočárek je jako automobil. Může být sice vyroben z prvotřídních materiálů pod hlavičkou prestižní značky, ovšem pokud o něj nebudete pečovat, brzy se jeho kvalita i funkčnost sníží. Obzvlášť to platí v tak náročném ročním období, jako je zima. Při prvních projevech oteplení se proto vyplatí důkladně zkontrolovat veškeré součásti kočárku. Pakliže jste během zimy zanedbali pravidelné ošetření, věnujte mu o to důkladnější závěrečný servis. Ten by měl být především systematický, abyste nevynechali žádnou část kočárku. Začít lze například s kolečky, která dostávají v zimě nejvíce zabrat. Působí na ně totiž prosolené chodníky a silnice, zvýšené množství nečistot i nerovný terén způsobený posypovým štěrkem, pískem nebo sněhovou pokrývkou. „Zvláště namáhané bývají lehčí kočárky s menšími koly, protože nejsou zimním podmínkám zcela přizpůsobeny. Při jarním servisu se tak vyplatí kolečka zcela odmontovat a důkladně očistit. Na údržbu kočárku nikdy nepoužívejte hrubé čisticí prostředky, které by mohly díly poškrábat či jinak znehodnotit. Postačí jemný jar a vlhký hadřík,” vysvětluje prodejce kočárků Lukáš Fiala. Kola nezapomeňte na konci také řádně vysušit.

Na pohyblivý mechanismus nejlépe působí silikonový olej

Jakmile budou kolečka čistá a suchá, zkontrolujte tlak v pneumatikách. Ten by měl mít v případě předních kol hodnotu zhruba 0,6 baru, v případě zadních kol 0,8 baru. Podle potřeby přifoukněte pumpičkou. Tlak v pneumatikách je důležitý. Pokud jsou totiž kola podhuštěná anebo naopak přehuštěná, poškozují se pláště, duše i ráfky. Zima zanechává usazené stopy také na třecích plochách pohyblivých částí v okolí kol kočárku. Aby se na nich netvořila rez, neskřípaly a vy jste si zajistili hladkou jízdu, očistěte také osu, ložiska a další spojové mechanismy. Nakonec je promažte silikonovým olejem ve spreji. Silikon vysychá pomaleji než běžný olej a díky rozprašovači se snáze dostane do všech částí. Na mazání není vhodná vazelína nebo hustý olej, neboť zachytávají usazované nečistoty a tvoří z nich silnou, drsnou vrstvu, která pak zrychluje opotřebení systému. Také povrch podvozku a celá kovová konstrukce by měly projít šetrnou údržbou. Stejně jako na kolečka se na nich podepisuje agresivní sůl, nečistoty a vlhkost. Opět použijte jemný mycí prostředek s vlhkým hadříkem. Tekoucí vodu nebo příliš mokrý hadr raději nepoužívejte, voda totiž při styku s kovem způsobuje rez. Kočárek by neměl schnout v chladném nebo vlhkém prostředí, neboť hrozí, že se poškodí jeho části. Ani dlouhodobější pobyt na terase či balkoně pod přímým slunečním záření není ideální. Nejoptimálnějším řešením je osušit kočárek jemným hadříkem a nechat jej chvíli stát v pokojové teplotě.

Potahy lze prát v pračce

Náchylnější na znečištění jsou v zimě textilní povrchy kočárku. Pokud se jim nevěnuje dostatečná péče, hrozí, že původní jasné barvy vyblednou, začnou se na nich tvořit nevzhledné skvrny, kvalita tkaniny se výrazně sníží, potahy se poškodí a nebudou plnit svou funkci. Při zimních procházkách se proto doporučuje vnější plochy kočárku zakrývat kvalitní pláštěnkou. Ovšem i tak na konci zimy veškerý textil ošetřete. „Přestože se na první pohled nemusí zdát, potahy bývají po zimě hloubkově znečištěny a množí se v nich bakterie, které mohou ohrozit zdraví dítěte. Většinu odnímatelných povrchů lze vyprat v pračce při teplotě maximálně 30 stupňů Celsia. Při praní by měl asistovat jemný univerzální prášek, agresivním pracím prostředkům se raději vyhněte. Nejen že mohou způsobit poškození látky, ale často dráždí také jemnou dětskou pokožku. Pakliže perete textilní potah v ruce, čistěte veškerou jeho plochu, aby nevznikly skvrny,” radí Lukáš Fiala. Čištění textilních částí, které nelze z kočárku sejmout, by mělo probíhat za pomoci vlhké houbičky či hadříku a jemného čisticího prostředku či mýdla. Opět se věnujte celému dílu, abyste zabránili vzniku lokálních map. Potahy nenechávejte schnout v chladu a vlhku, mohou se na nich začít tvořit plísně. Ani sušení na ostrém slunci, topení či u kamen není řešením. Materiály totiž mohou změnit barvu, v horším případě hrozí vznícení látky.

Foto: Youtube, Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA