Přejít k hlavnímu obsahu

Znáte méně známé příznaky těhotenství?

Příznaky těhotenství-jak poznám, že jsem těhotná

Mnohé ženy nezřídka vědí, že jsou těhotné ještě dřív, než si udělají test. Mnohdy za tím stojí ženská intuice, ale také skutečnost, že my ženy známe velice dobře své tělo a dokážeme být vnímavé a citlivé vůči změnám, které se v něm odehrávají. nemusí to být jen zpoždění menstruace, to ostatně kromě těhotenství může mít mnoho různých příčin.

Vynechání menstruace 

Nejznámější příznak otěhotnění je vynechání menstruace. Tedy nejvyšší čas běžet do lékárny pro těhotenský test. Ale pozor! V některých případech se vám může slabší krvácení či špinění objevit ještě v prvním trimestru. To už však nejde o menstruaci, nýbrž o implantační krvácení. 

7 znaků, že máte právě ovulaci + ovulační kalkulačka

VYZKOUŠEJTE: TĚHOTENSKÁ KALKULAČKA 

Špinění či krvácení  

Další důkaz, že jste „v tom“, se může objevit 11 až 12 dnů po početí. Drobné vaginální krvácení způsobuje oplozené vajíčko, když se uhnizďuje v děloze. Může mít různou barvu, od světlé po zcela tmavou.  Za den dva by mělo ustat. Šance, že vás implantační krvácení na počátku těhotenství potrápí, je jedna ku pěti. 

Náladovost a přecitlivělost 

Měníte nálady jako herec masky? To, co vás dříve nechávalo ledově klidnou, vás nyní dostane na kolena? Rozbrečí vás takové maličkosti, až je vám to k smíchu? Jste věčně nevrlá? Typický příznak toho, že vaše miminko je na cestě. 

Za psychickou nepohodu můžete poděkovat těhotenským hormonům estrogenu a progesteronu. Neustálá únava vás ještě vzdálí stavu blaženosti. 

Únava 

Cítíte se už od rána, jako byste celou noc počítala ovečky? Věřte, že nejste sama. Roste ve vás nový život, a aby se tělo o něj postaralo, stojí ho to spoustu energie. Viníkem je i raketově stoupající hladina progesteronu. Do stavu obživlé mrtvoly se můžete dostat už po 14 dnech od oplodnění. 

Respektujte raději potřeby svého těla, dopřejte mu kvalitní stravu a tolik odpočinku, kolik žádá. 

Nespavost 

Přestože jste vyčerpaná, nemůžete spát. Výsledek? Přes den jste ještě unavenější. 

Problémy se spaním trápí podle odhadů až 76 % těhotných žen. 

Napětí v prsou 

Jeden z prvních příznaků těhotenství. Nejedná se o citlivost a bolestivost ňader, kterou znáte při menstruaci. Tato je mnohem silnější. Přestože na konci prvního trimestru se bolest obvykle zmírní, některé ženy trápí až do konce těhotenství. Bolest způsobuje rostoucí hladina těhotenských hormonů.  

Opoždění menstruace 

Pokud se vám menstruace pouze opozdila, ještě to neznamená, že jste těhotná. Obzvlášť v případě, je-li u vás nepravidelná menstruace obvyklá. Všímejte si ale, jestli tělo neupozorňuje na vznik miminka dalšími změnami. 

Vysoká bazální teplota 

Pokud máte nejméně 18 dní za sebou zvýšenou bazální teplotu, pravděpodobně už čekáte miminko. 

Ranní nevolnost 

Ranní (či těhotenská) nevolnost trápí 80 % žen. Nejčastěji ji doprovází zvracení, které zažívá zhruba polovina nemocných. Nemoc se objevuje už ve druhém týdnu těhotenství, kvůli zvýšené hladině těhotenského hormonu hCG. Můžete ji zažívat po celý den, výjimečně i v noci. Ráno však mívá nejhorší průběh. 

Bolesti v různých částech těla 

Středně silné bolesti hlavy vás mohou přepadnout od početí až do porodu. Ve většině případů bývají právě jedním z příznaků na úplném počátku. Příliv těhotenských hormonů a zvýšené proudění krve totiž podporují jejich vznik. 

Těhotenské hormony mohou způsobit i bolest zad, jelikož uvolňují vazy a tkáně. Nepříjemné pocity můžete po otěhotnění zaznamenat i na kyčlích a nohou. 

Plynatost a nadýmání 

Na začátku gravidity se často možná cítíte tak, jako byste měla nafouklé břicho. A přitom ještě stále máte docela malou dělohu. 

Viník nadýmání se nazývá těhotenský hormon progesteron, který zpomalí vaše trávení a může způsobit, že se nenacpete do vašich džínů. Plynatost můžete „chytnout“ i během periody, jenže v tomto případě zmizí ve fázi menstruace. 

Časté močení 

Během následujících několika měsíců budete pravděpodobně sedět na záchodovém prkénku častěji než na pohovce. Aby tělo zajistilo miminku nejlepší prostředí k růstu, produkuje více krve a dalších tekutin. Do ledvin začne proudit o 35–60 procent krve více. Navíc jak těhotenství postupuje, děloha se zvětšuje, tlačí na močový měchýř a intervaly mezi návštěvami toalety se krátí.   

Tmavnutí bradavek 

Těhotenské hormony vám způsobí řadu trablí. Mohou ovlivnit i tzv. melanocyty: buňky v bradavkách, které odpovídají za jejich barvu. Čím je vaše pleť světlejší, tím dříve můžete tmavnutí bradavek zaznamenat.  

Zácpa nebo průjem

V těhotenství hrozí zhruba 50% riziko, že vaše pravidelnost ve vyprazdňování vezme za své. 

Na vině je opět hormonální bouře. Progesteron má za úkol uvolnit svaly dělohy. Ovšem uvolňuje při tom i svalstvo střev, což zpomaluje metabolismus. Ze stravy se vstřebává více vody, a stolice je pak hutnější než běžně. Navíc děloha roste a „rozvaluje se“ po celém těle. Stlačováním konečníku a střev zpomaluje vyprazdňování. 

Pokud se vám vyhnula zácpa, můžete trpět naopak příliš častým vyprazdňováním. 

Průjem často uvítá nové otěhotnělé ženy. Mnohdy totiž provádějí drastické změny jídelníčku, což může zaskočit trávící systém. V počátku 2v1 se také může objevit citlivost na nové potraviny, které žaludek do té doby bez problému přijímal. Průjem mohou způsobovat i prenatální vitamíny a (jako vždy) pozblázněné hormony. 

Průjem vás nejspíš zaskočí i ve třetím trimestru. Jde o originální způsob, jak se tělo připravuje na porod. 

Změny děložního hlenu 

Těhotenství odstartujte řídký hlen. Brzy však zhoustne kvůli zvyšující se hladině progesteronu. Přestože má obvykle světlou barvu, výjimkou není ani hnědavý výtok. V každém případě je ho více než před otěhotněním. 

A jaké další příznaky těhotenství mohou nastat?

  • Rýma a ucpaný nos 

Zvýšení krvetvorby a hladin hormonů způsobí, že vaše nosní sliznice budou náchylnější na otoky a vysychání. To často vede k ucpanému nosu nebo rýmě: problému, který trápí až tři čtvrtiny žen v očekávání. 

  • Krvácení z nosu 

Už na počátku gravidity se rozšíří cévy v nose. Kvůli silnějšímu krevnímu oběhu, který na ně vyvíjí tlak, se mohou snadněji roztrhnout. Krvácení z nosu znepříjemňuje den až 20 % těhotných žen. 

  • Nechutenství 

Těhotné, které snědí na co přijdou, se častěji objevují ve filmech než v realitě. Alespoň během prvního trimestru. Malý hlad a žaludek jako na vodě vám způsobují poblázněné hormony. 

  • Vlčí hlad  

Zatímco jednou nemáte na nic chuť, další den byste vyjedla celou ledničku. Za dva ale nejezte. Při normální váze si v prvním trimestru dopřejte jen 1,800 kalorií. 

  • Těhotenské chutě 

Během prvních tří měsíců se nejspíš budou měnit vaše chuťové buňky. Uzenin, které jste zbožňovala, se najednou nebudete moci ani dotknout. Naopak si nenecháte zajít chuť na okurky, nebo častěji na sladkosti. Vyčerpaný organismus totiž žádá rychlý zdroj energie, kterým jsou právě sacharidy. Mezi další favority těhotných žen patří mléčné výrobky, slané a kořeněné pochutiny a kyselé či trpké ovoce.  

Změny v chutích zřejmě způsobují stejné hormonální změny, které mění čich. 

  • Změny čichu 

Přestala vám vonět partnerova kolínská, a naopak se teď ráda zastavíte u kuchyně fast-foodu? Vítejte v těhotenském světě pomatených čichových buněk! 

Různé jídlo, pití, hygienické potřeby i třeba lidé vám teď voní méně, nebo naopak více. Během prvních týdnů těhotenství navíc ucítíte až za roh. Podle některých studií budete obdařeni čichem lepším až o 80 %. Vděčte za to estrogenu, kterého v těhotenství v těle přibývá. 

  • Pálení žáhy 

Pálení žáhy sužuje až dvě třetiny těhotných žen. Těhotenské hormony mohou totiž zpomalovat metabolismus a uvolňovat svěrač mezi jícnem a žaludkem. 

  • Skvrny a akné 

Kvůli změnám hladin hormonů mohou vaši bezproblémovou pleť začít hyzdit nevzhledné pupínky a skvrny. 

Pokud vás v dospělosti naopak trápilo akné, vaše pokožka může být od prvního měsíce hladká jako vaše budoucí miminko. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA