Anémie v těhotenství
Nedostatek železa je v podstatě obyčejná forma anémie (chudokrevnost). A anémie z nedostatku železa je jednou z nejčastějších. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trápí anémie více než 30 procent světové populace, ve většině případů je to právě z nedostatku železa.
U dospělých ve věku 19-50 let, je doporučený denní příjem železa 8 mg pro muže a 18 mg pro ženy. Během těhotenství pak u žen stoupá na 27 miligramů.
Důsledky nedostatku železa v těhotenství
V důsledku nedostatku železa je v krvi snížena koncentrace hemoglobinu, čímž je snížena schopnost krve dodávat kyslík tkáním. To může vést k únavě, malátnosti a nedostatku energie, dušnosti, závratím, bušení srdce a bledé pleti. Takže pokud často trpíte bolestmi hlavy, těžko se soustředíte a často vás přepadají stavy slabosti, tak je něco špatně.
Nedostatek železa můžete poznat i z viditelnějších příznaků jako jsou bolavé koutky úst, lámavé nehty, vypadávání vlasů nebo bledá a nezdravě vypadající kůže.
Podle autorů výzkumu může být nedostatek železa obzvláště škodlivý pro těhotné maminky a jejich potomky. Nastávající maminky potřebují během těhotenství více železa, aby byly dodatečně zásobené krvinky potřebné pro růst plodu a placentu. To je zvláště důležité v prvním trimestru těhotenství.
Zdroje železa
Rostlinnou zásobárnou železa jsou například obilné klíčky, ovesné vločky, fazole, čočka, fíky, meruňky, švestky a oříšky. Hnacím motorem pro správné vstřebávání železa je vitamin C, kvašené produkty jako kyselé zelí či kefír nebo bílkoviny z masa.
Železo je také v heřmánku, který dále pak obsahuje také vitamin A, železo, zinek, hořčík, mangan a měď. Čaj z heřmánku je tedy pro nastávající maminky vhodný. Podíl železa je v jednom hrnku heřmánkového čaje 1% denní potřeby.