Přejít k hlavnímu obsahu

Změna životního stylu ve 3.trimestru těhotenství

Začínají vás obtěžovat nejrůznější potíže spojené s postupujícím těhoten­stvím. Spatně se vám dýchá, protože rostoucí děloha tlačí na bránici. Často vás pálí žáha a otékají vám nohy. Jste unavená a špatně spíte, protože děťátko se má čile k světu právě v noci.

Pár tipů, jak si ulevit

Zkuste sklenici teplého mléka před spaním, často to pomáhá uvolnit váš orga­nismus a navodit pocit únavy a spánku. Pokud se v noci vzbudíte, nedělejte si s tím starosti. Klidně ležte a zkuste jen pravidelně dýchat, aby se pocit spánku znovu navodil. Pokud vám to delší dobu nepůjde, vstaňte a běžte si udělat něja­kou práci, ke které se normálně nedostanete.

Neberte to jako nějakou tragédii a naopak přizpůsobte svůj denní režim tak, abyste mohla odpočívat přes den. Vypněte telefon a zvonek u dveří, odvolejte návštěvu a dejte si „dvacet" třeba odpoledne. Nezapomeňte, musíte být dosta­tečně odpočatá a připravená na porod, který brzy přijde.

Pokuste se usínat na boku s polštářem pod hlavou. Nohy si podložte tak, aby byly lehce nad úroveň pánve. Neusínejte ani neležte dlouho na zádech. Tíha těžké dělohy s miminkem zapříčiní tlak na dolní dutou žílu, která vede v oblasti páteře. Tím může vzniknout nepříjemný pocit závratě, nedostatku dechu, nevolnosti od žaludku a brnění v konečcích prstů. Tento stav bývá na konci těhotenství velice častý, ale není nijak nebezpečný ani pro vás, ani pro vaše děťátko.

Nedávejte nohu přes nohu, nestůjte ani neseďte dlouho na jednom místě bez možnosti změny polohy. Způsobuje to větší otoky dolních končetin. Vhodnou gymnastikou, cvičením v těhotenství a masáží plosek zamezujte vzniku křečo­vých žil a otokům nohou (opět nejlépe v předporodních kursech).

V poslední fázi těhotenství se mohou začít objevovat ojediněle kontrakce dě- ložní. Pozorujete je během dne jako nebolestivé ztvrdnutí bříška. Nebojte se, není to nebezpečné! Nenabírejte na sebe příliš mnoho povinností. Zmírněte tempo. Každý den vychutnejte a prožívejte v klidu. Zanedlouho nastoupíte nebo už jste nastoupila mateřskou dovolenou, a tak budete mít více času pro sebe i partnera, přátele i příbuzné.

Relaxace

Naučte se již od začátku těhotenství nějaké relaxační a uvolňovací tech­niky, které na vás již budou v období před porodem spolehlivě zabírat:

Mezi hlavní techniky patří břišní dýchání, které naleznete dále v knize. Další vhodnou a jednoduchou technikou je střídání napětí a uvolnění různých částí těla nebo svalových skupin. Při této relaxaci je důležité jak napětí, tak i uvolnění. Nadechujte a zase vydechujte v pomalém rytmu a snažte se co nejvíce soustředit právě na toto dýchání. Zkuste na nic ne­myslet a jen se koncentrovat na napínání a uvolňování svalů.

Při těchto relaxačních technikách je důležité si hned na začátku zvolit vhodnou polohu, která vám bude dostatečně vyhovovat. Můžete ležet na zádech, pak je ale dobré, když si dostatečně vypodložíte záda a nohy. Re­laxaci můžete také provádět v sedě, avšak zde je nutné, abyste si mohla o něco opřít záda. Možností poloh a relaxací je mnoho a je jen na vás, kte­rou si vyberete a osvojíte.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku