Jedině spolu
Většina dětí spí první měsíce s rodiči v jedné posteli. Proč ne. Děti se skoro nepřevalují, často se budí a potřebují kontakt s matkou, kojení může začít téměř okamžitě, máte nad prckem neustálou kontrolu. Někteří odborníci sice varují, že existuje riziko zalehnutí, ale je poměrně malé. Rodiče spí na jedno očko a obzvláště matky jsou citlivé na každý zvuk i pohyb. Pokud se ale přece jen na společné lůžko necítíte a zároveň nechcete miminko “odložit” do vlastní postýlky, můžete ji jednoduše přisunout k okraji té vaší a sundat delší postranici, Vytvoříte tak jedinečný prostor pro sebe i pro dítě a budete k sobě blízko, můžete se chytit za ruce, pomazlit i nakrmit bez toho, aniž byste se někam přesouvali nebo se museli zcela probudit.
Vlastní místečko
Proti společnému spaní se nedá nic moc namítnout, ale vlastní postýlka, kde je miminko svým pánem, nic ho v noci neruší a učí se dát o sobě vědět a vymezit si prostor, má svoje kouzlo. Nemusíte ji odsunout do druhé místnosti, stačí protější stěna ložnice, abyste měli dítě na dosah, ale zároveň mu dali volnost. I malé miminko tyto věci vnímá.
Do pokoje
Jsou i tací rodiče, kteří dají dítě hned od první noci do vlastního pokojíčku. I to je správně, pokud to miminko zvládne a rodiče nemají černé svědomí. Není k tomu důvod. Pokud se matka s otcem dobře vyspí a dítě nepláče a neteskní po rodičích (jen se budí na jídlo a přebalení), je všechno v naprostém pořádku. Možná je pro některé lidi omezující chodit do druhé místnosti a být dlouhé noci v polospánku, ale děti si na oddělené prostory poměrně rychle zvyknou a do budoucna to je jedině výhoda.
Neexistuje ale žádný mustr, který by určoval, co je správně. Musíte naslouchat svému vnitřnímu hlasu a plně respektovat potřeby miminka. Ty se mohou časem měnit. Uvidíte, jak se to vyvine.
Nezamhouří oka
Nespavost u dětí je bohužel čím dál častější. Odborníci se už roky dohadují, co by za tím mohlo stát, ale nikdo nepřišel s jasnou příčinou. Je jasné, že každé dítě ovlivňuje nespočet faktorů, mohou být různě citlivé, nemocné, vystrašené. Je to víceméně jedno. Rodiče se snaží svým dětem (a částečně i sobě) ulevit všemožnými způsoby. Někteří vidí naději v CBD, další skáčou na gymnastickém míči, nosí v šátku, zkouší Estvillovu metodu, používají esenciální oleje a masážní krémy. Je toho tolik, že miminko dříve vyroste než stihnete vyzkoušet všechno. Zajímavou volbou jsou ale závěsné houpačky. Stojí v pozadí, ale představují účinnou metodu, jak miminkům pomoct usnout a spát dlouho, hluboce a kvalitně.
Díky závěsným postýlkám a speciálním houpačkám bývají děti klidnější a usínají během pár minut. To je pro spoustu rodičů, kteří si při bezesných nocích prochází peklem, často nepochopitelné. Je úplně jedno, jestli systém umístíte do dveří, na hrazdu nebo jinou vzpěru nebo si pořídíte speciální stojan. Jde o pohyb “hnízdečka”, ve kterém si miminko najde tu nejlepší polohu a zrelaxuje se.
Předně je ale třeba říct, že klasické závěsné houpačky nejsou rehabilitační pomůckou. Tak byste měli k tomuto výrobky přistupovat. Nejde o zdravotní progres, ale o terapeutický účinek a využití pro krátkodobý spánek. Nikdy jím nemůžete nahradit klasickou postýlku a matraci z kokosových vláken. Jde o zlepšení psychiky a klidnější dušičku malých miminek. Můžete v nich nechat dítě odpočívat přes den nebo využít k uspávání, ale vždy přeneste do klasické postele s tvrdou podložkou. To, že se dítě může ve vaku schoulit, je jen příjemný bonus. Většina houpaček má uvnitř měkkou matraci s pohankovými lusky nebo jinou pohodlnou výplní. To ale neznamená, že to může suplovat skutečnou postel.
Díky tomu, že se houpačku velice mírně pohybuje nahoru a dolů a navíc bez trhaných “zastávek”, navozuje dítěti pocit, že je opět u maminky v bříšku, ona se prochází a miminko se pohupuje. To je pro většinu z nich nesmírně uklidňují. Téměř na povel se ztiší, přestanou plakat, mávat rukama a nohama, po roztěkanosti ani památky. Je to pochopitelné. V děloze strávily děti celých devět měsíců a poměrnou část si mohou skrz dobře známé pocity (nikoli živé vzpomínky a představy) pamatovat. A právě asociace s něčím, co jim bylo příjemné, u závěsných houpaček funguje. Závěsné houpačky tedy rozhodně ano, dítěti prospívají, ale je na rodičích, aby je miminku dávkovali s rozmyslem.