Kdy je namístě prenascan?
Prenascan je doporučován po 10. týdnu těhotenství po genetické konzultaci např. při:
- zvýšeném riziku trizomie chromozomu č. 21, 13 a 18 zjištěném při biochemickém screeningu
- atypickém výsledku screeningu s hraničním rizikem
- věku nad 35 let nebo asistované reprodukci
- obavách o osud gravidity
- cíleném podezření na základě vyšetření rodokmenu
Co je a není prenascan?
PRENASCAN není doporučován jako test první volby při nálezu odchylky utváření orgánů plodu zjištěných při ultrazvukovém vyšetření. V těchto případech je důvod k přímému vyšetření tkání plodu získaných odběrem choriových klků (CVS) nebo plodové vody (AMC) a vyšetřením plodu metodami molekulární genetiky (Microarray).
Prenascan není univerzální prenatální test. V mnoha případech stále zůstává důvod pro odběr plodové vody nebo choriových klků a přímé vyšetření vzorku buněk plodu metodami molekulární genetiky.
Diagnostická citlivost – více než 99 % případů nejčastějších trizomií – je srovnatelná s přímým invazivním vyšetřením tkání plodu. Není ale vyloučena – i když nízká – falešná negativita testu.
Specificita testu je též vysoká – kolem 99%. Stále tedy zbývá – i když nízké – riziko falešně pozitivního výsledku tohoto testu. Proto v případě pozitivního výsledku je doporučováno jej ověřit invazivním vyšetření choriových klků (CVS) nebo plodové vody (AMC).
Kdy dochází ke zkreslení testů?
- sama matka má chromozomální odchylku
- test je proveden v časném těhotenství (kdy ještě není v krvi matky dostatek volné DNA)
- kvalita volné DNA znemožňuje vydání výsledku
- má plod vzácnou kombinaci chromozomálních odchylek (např. chimerizmus, mikroduplikace a mikrodelece)
- je v krvi matky přítomna cizí DNA (např. po transfuzi nebo po transplantaci kmenových buněk).
Zjištění Downova syndromu z plodové vody
Odběr plodové vody za účelem zjištění Downova syndromu se dosud provádí pomocí tzv. aminocentézy. Tato metoda je ale invazivní. Pomocí vzorku tkání získaných z plodové vody lze vyloučit chromozomálně podmíněné vývojové vady plodu.
Ty jsou nejčastěji způsobeny chybou při procesu dělení chromozomů při formování vajíčka či spermie nebo během dělení oplodněného vajíčka. Ojediněle může být příčinou to, že má jeden z rodičů abnormálně uspořádané chromozomy.
Celý zákrok je bezpečný a bezbolestný. Riziko poškození plodu je 0,5 až 1,0 %, proto rodiče s výkonem musí písemně souhlasit. Provádí se transabdominálně (přes břišní stěnu) punkční jehlou pod ultrazvukovou kontrolou. Odebírá se 20 mililitrů plodové vody.
Kdy jsou známy výsledky?
Výsledky jsou známy za 10 až 14 dní. Neznamená to, že budete v nemocnici po celou dobu. Dnes se tato vyšetřovací metoda provádí ambulantně. Znamená to, že po 2 až 4 hodinách po zákroku budete propuštěna domů. Ovšem za předpokladu, že vše bude v pořádku.
Mezi ty nejčastější chromozomální vady patří Downův syndrom nebo zadní rozštěp páteře. Odběrem plodové vody lze také bezpečně určit pohlaví dítěte, což mnohdy může znamenat zjištění, zda dítě nebude trpět rodovou poruchou vztahující se právě k pohlaví dítěte.