Oblíbený rituál dětí i rodičů
Každovečerní koupání je v mnoha domácnostech rituál, který baví rodiče i děti. Vzácná chvilka, kterou spolu mohou po celém dni strávit, je důležitá pro obě strany. Ideální čas koupání je asi hodinu před spaním. Pro dítě je to signál, že se blíží večer a čas jít do postele. Proto je důležitá pravidelnost, aby se dítěti lépe usínalo. Dětská pokožka má na svém povrchu ochranný lipidový film, který je možné velmi snadno narušit. Proto je dobré použít do koupele přípravky na bázi oleje. Ty ochranný film posílí a jemnou dětskou kůži dokážou promastit a hydratovat.
„Každý přípravek můžete nejdříve den dva vyzkoušet a pozorovat reakci kůže. A pokud se vše obejde bez začervenání nebo jiné reakce, směle se pusťte s dětmi do vodních hrátek. Nebo pro svůj klid používejte primárně přípravky určené alergikům,“ říká neonatoložka MUDr. Soňa Šuláková.
Koupání miminek
Délka koupání se pohybuje okolo pěti minut a teplota vody by měla být stejná jako přirozená teplota lidského těla. S tím pomáhají dětské teploměry do vody, které zajistí miminku komfortních 37 stupňů. Pokud děti při koupání pláčou, může to být kvůli tomu, že je v místnosti chladno. Dětskou kosmetiku vybírejte pečlivě a volte rozhodně tu bez zbytečné chemie.
Při koupání je nutné dát pozor na bezpečí dítěte. „Miminko uchopte pevně tak, že jednu ruku podsunete pod oběma ramínky a prsty obejmou paži dítěte, druhá ruka přidržuje zadeček děťátka a prsty objímají stehno dítěte. Takto se vám nemůže stát, že vlhké a kluzké miminko vyklouzne,“ říká Soňa Šuláková. Přidržovat ho je nutné po celou dobu koupání a nikdy miminko nesmíme nenechávat ani na okamžik o samotě. Skvělým pomocníkem může být speciální lehátko, na které se dítě v šikmé poloze položí a tím pádem má hlavičku nad vodou, ale celé tělo ponořené pod vodou. Vhodné jsou také koupací kyblíky. Zhruba od 10 měsíců už je možné miminko koupat ve velké vaně a postupně snižovat teplotu vody i místnosti.
BOX: 3 ANO a 3 NE v rámci dětských koupelí
ANO
- olejové koupele
- otužování vlažnou vodou
- hračky
NE
- při horečce a nachlazení
- koupel delší než 30 min denně
- mýdlo u miminek
Hračky i pěna do koupele
Děti od 3 let snesou každodenní koupání a berou ho jako hru. I tak by ve vodě neměly trávit více než 20 minut. Klasický a jednoduchý trik jsou tzv. „varhánky na prstech“, které všichni znají nejen ze svého dětství. Vyšší může být i teplota vody. Co je ale podstatné pro tu pravou zábavu, jsou různé hračky. Na koupelové hrátky se hodí plastová zvířátka, míčky, existují i koupací knížky. Děti budou zaručeně bavit speciální pastelky, kterou jsou určené pro malování ve vaně. Velkou atrakcí pro děti jsou hračky do vody, které mají pohyblivé součástky. Děti můžou vodu hračkou různě prolévat a sledovat, jak se točí, hýbe. Oblíbené jsou i hrátky s vodní pistolí, nicméně tam je potřeba rodičovský dozor, jinak hrozí vyplavení koupelny.
Mimo hraček obstarají zábavnou koupel nejrůznější pěny nebo třeba i šumicí koule do vany. Kromě toho, že zábavně šumí, zabarví vodu do zářivých barev. Pro holčičky jsou na trhu například i speciální koule se třpytkami, které ohromí každou malou slečnu. Kluci zase ocení olej, který mění barvu během koupele. Pro větší a odvážnější děti může být skvělou zábavou olej, který ve vodě vytvoří prskající efekt. „Oblíbenou hračkou u dětí je také speciální stroj na výrobu pěny. A můžete si vypomoci i jednoduše brčkem. Pamatujete si, jak jste v dětství dokázali vytvořit bublinkovou bouři ve sklenici limonády? Tak něco podobného zkuste s dětmi ve vaně, a ještě si procvičíte plíce,“ radí Soňa Šuláková.
Na trhu najdeme celou řadu výrobců s produkty pro veselejší koupání dětí. Například značka tetesept má ve své bohaté nabídce i koupelové koule pro děti, které jsou extra velké, a proto šumí mnohem déle, ale hlavně uvnitř ještě skrývají hračku jako překvapení. Především jsou všechny přírodní a bez chemie a vhodné i pro děti s citlivou kůží. I přes to mají po rozpuštění sytě zářivé barvy, které se dětem moc líbí.
Ať tak, nebo onak. Podstatný je společně sdílený čas a radost rodičů i dětí.