Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na hry a hračky, když peníze schází?

Mozaika

Nemá smysl si nic nalhávat. Děti jsou drahé - oblečení, hračky, jídlo, kroužky, školky, vybavení. Občas mají rodiče pocit, že to věčné placené nikdy neskončí. Co dát průchod fantazii a snížit náklady na hračky na minimum?  

Peníze nejsou všechno  

Každý rodič - úplně každý, bez výjimky - chce pro svoje děti jen to nejlepší. Je to přirozené. Problém je v tom, že každý má jinou představu a hlavně jiný rozpočet. Zatímco někdo si může dovolit koupit stylovou kombinézu s kožíškem za tři tisíce korun, druhý obrací každou desetikorunu a vyhlíží akce. Nenechte se zlomit, peníze nejsou všechno. A vyražené logo děti neocení, za to fantazie a hravost hraje prim. Děti umí být v prosbách neuvěřitelně úporné, ale jeďte si svou vlastní linku a předveďte jim, že umíte vytvořit jedinečný svět, který je mnohem zábavnější než svět peněz a dokonalosti. .. Nejsou to ale tipy jen pro ty, co mají hlouběji do kapsy. Využít je pochopitelně mohou úplně všichni.  

Odpadky? Kdeže!  

Koupili jste nanuky, zbyl vám kelímek od kafe nebo proložky po vejcích? Výborně. Uložte je do sklepa a střádejte, abyste jich měli dostatek.  

Tyčky z nanuků 

Jen si představte, kolik zmrzlin každé léto vaše rodina spořádá. Čisté a suché tyčky odkládejte stranou a po čase z nich můžete vyrobit společenskou hru. Pamatujete na mikádo nebo jengu? S barevnými tyčkami zabodujete.  

Můžete je popsat, pomalovat, ozdobit třpytkami a vyrobit z nich girlandy do dětského pokoje, můžete je použít jako držátka pro maňásky nebo jako meče pro rytíře, slepit je k sobě a vyrobit nábytek k panenkám. Fantazii se meze nekladou a dřevěné dílky se vždycky hodí.  

Kelímky  

Kelímky od kávy nebo od limonády nevyhazujte a s klidným svědomím si je přineste domů. Můžete je nabavit, pokeslit, oblepit barevnými papíry, nalepit na ně očka a třpytky, ozdobit paraplíčky a vyrobit z nich postavičky a příšerky, se kterými později sehrajete divadlo.  

Stejně dobře poslouží jako hravé květináče pro první pěstování nebo třídiče na drobnosti a pastelky.  

Proložky  

Na jedné straně jsou proložky z mnohokrát recyklovaného materiálu, pro který není při další výrobě jiné využití, na druhé je můžete zpracovat jinak a vyrobit z nich speciální hmotu, ze které můžete modelovat a stavět různé sošky. Stačí je natrhat na kusy, zalít horkou vodou, nechat odstát, vyždímat a smíchat se škrobem. Vznikne tvárná hmota, která po ztvrdnutí zůstane pevná a odolná. Můžete tak tvořit různé vázičky, skulptury nebo i zástěny a domky na hraní. A chcete-li, použijte ubrouskovou techniku nebo fixy a tempery.  

Pokud máte rádi barvy, ale k výsledku se chcete dobrat mnohem rychleji, vezměte štětec a barvěte, obalujte slámou, vystelte malými klacíky a z polystyrenových kuliček vyrobte malá kuřátka. Toužíte-li po praktičtějším využití, proložky poslouží i jako “třídítko” na korálky.  

Obalový materiál  

Vzpomeňte si na bosé chodníky z dětských hřišť. Pořiďte nízké krabice a do každé dejte něco jiného. Do první bublinkovou folii, do druhé najemno nastříhaný karton, do třetí pěnové výplně. Nechte děti, aby cítily různé materiály a pomalu našlapovaly nebo je poznávaly poslepu.  

Čarování v kuchyni  

Možná se toho děsíte zbytečně, ale děti milují třídění. To, co je pro dospělé nefalšovaná noční můra, děti zabaví na několik hodin. Smíchejte čočku, hrách nebo cizrnu a nechte je přebírat. Pak jim dejte jehlu a nit (pokud už jsou natolik zdatné) a vyrobte si veselé náhrdelníky nebo ozdoby na okno, řetězy na vánoční stromeček. Ze semínek můžete vykouzlit i lojové koule pro ptáky nebo líbivé mozaiky, které poslouží jako bytové dekorace.  

Využijte přírodu na maximum  

Každodenní procházka je nutnost. Proč? Důvodů je několik. Dětem se pročistí hlava, příjemně se unaví, posílí imunitní systém, změní prostředí a objeví spoustu nového. Ne vždycky je ale na dlouhé špacírování nálada. Je tedy úkolem rodiče, aby dítě při pochůzkách zabavil. Co třeba sbírat klacíky a kamínky, na které budete doma kreslit? Co propadnout geocachingu nebo sbírat turistické známky a doma si z nich tvořit koláž? Co pozorovat počasí a jeho proměny, učit se předpovídat a vést si statistiky? Co po cestě krmit ptáky a pozorovat stopy?  

Je toho tolik, co můžete dělat s minimálními náklady, že je zbytečné propadat beznaději z toho, že peněz není nazbyt. Dětem navíc žádné materiální statky skutečný čas s rodiči nic nenahradí.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku