Přejít k hlavnímu obsahu

První trimestr, špiním. Co s tím?

Těhotná žena

Těhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. A jen máloco může pohodovou krasojízdu narušit. Špinění patří do škatulky toho, co dokáže ženy pořádně vyděsit. Kdy je strach oprávněný a kdy jde jen o zbytečné haló?  

Sporný první trimestr  

Špinění se objevuje hlavně v prvních třech měsících. To je plod nejzranitelnější. Nedělá mu dobře teplá voda nebo sauna, trhavý pohyb při cvičení, syrové maso a plísňové sýry, čaj proti kašli z jitrocele nebo běžně užívané léky. A právě v tomto období se většinou objevuje první špinění. Zpravidla ale nejde o žádné větší drama. Pokud žena necítí bolest, mravenčení nebo jí nekolísá tlak - což by představovalo vážnější potíže, není čeho se bát a jde jen o normální reakci na uhnízdění oplodněného vajíčka do děložní sliznice nebo nový systém průtoku krve a nestabilní hladinou hormonů.  

Nenápadná menstruace  

Trvá jeden až tři dny a dostaví se v čase, kdy měla přijít další menstruace. Tentokrát jde ale jen implantační krvácení, kdy žena jen více špiní a pociťuje bolest v podbřišku nebo v oblasti beder. Vajíčko dráždí silně prokrvenou děložní sliznici a nadbytečná krev “jde” ven. Krev nemívá svou typickou barvu, ale je tmavě hnědá. Není to tedy menstruace v pravém slova smyslu, ale svými projevy se jí velmi podobá. Doprovod krvácení navíc dělají citlivá prsa, zvýšená únava, potřeba častějšího močení, ztmavnutí prsních dvorců nebo kovová pachuť v ústech.  

Nedostatek gestagenů  

Málokdo tuší, co to gestagen vůbec je. Jde o pohlavní hormony nezbytné pro udržení těhotenství, kdy se děložní sliznice připravuje na oplodněné vajíčko. V případě jejich nedostatku mohou být první měsíce očekávání vysoce rizikové a objevit se špinění, gynekolog může ale předepsat umělé doplnění hormonů, aby se hladiny co nejrychleji vrátily na potřebnou úroveň.  

Aktivní infekce  

Lehké špinění může způsobit i něco, co vůbec nesouvisí s probíhajícím těhotenstvím. Infekce (zánět) močového měchýře je jednou z nejčastějších příčin. Problém je nejen v tom, že taková zdravotní komplikace působí ženě značně nepohodlí při močení, ale i ve značném omezení v tom, co za léky nebo bylinky může v jiném stavu užívat bez rizika vedlejších účinků.

 

Samovolný potrat  

V tomto případě je třeba volat lékaře. Není třeba se bát, že byste samovolný potrat nepoznaly. Krvácení je totiž mnohem intenzivnější a z těla jde sytě červená krev se sraženinami, vše provází bolesti pánve a zad.  

V případě vícečetného těhotenství může jít o variantu samovolného potratu, který se nazývá syndrom mizejícího dvojčete. Označuje se tak stav, kdy vzniknou při početí dva zárodky, ale jeden z nich na začátku gravidity sám zanikne. I to může pochopitelně způsobit špinění nebo krvácení a je třeba - i přesto, že těhotenství pokračuje a může dojít ke zdárnému konci - navštívit lékaře.  

Mimoděložní těhotenství  

Děje se to. A počet žen, které mimoděložní těhotenství potká, bohužel přibývá. Mohou za to faktory, jako je kouření, nedostatečná pohyblivost vejcovodů, nitroděložní tělísko, endometrióza nebo sexuálně přenosná nemoc. Jde o situaci, kdy se vajíčko neuchytí v děloze, ale místo si najde jinde, kde časem odumře - například v děložním hrdle, ve vejcovodu, ve vaječníku nebo v břišní dutině. Jde o vážnou komplikaci, kterou provází celá řada potíží, jako krvácení, bolesti pánve, závratě, mdloby, sepse nebo dokonce smrt pacientky. 

Diskuze k článku