Přejít k hlavnímu obsahu

Doma jako v hračkářství

Hračky

Někteří rodiče mají tendence zahrnovat děti láskou v hmotné podobě a nakupují hračky ve velkém. K dětství přece patří. Otázka zní jasně. Ocení to děti? Nebudou rozmazlené? Kolik panenek a autíček je tak akorát? 

Kdysi a dnes 

Výchova v jednotlivých rodinách se hodně liší. Někde dbají na tradice a společně strávené chvíle, jinde nedají dopustit na komerční zábavu a osobní prostor. Další se učí skromnosti a upřednostňují pobyt v přírodě, jiní dávají najevo lásku dárky a luxusem. Nedá se přesně určit, co je správně. Přílišná skromnost, není-li silně ovlivněná ekonomickou situací rodiny, je stejně rozporuplná jako jídelní set v hodnotě několika tisíc korun nebo tenisky od Diora jen proto, aby dítě ladilo s maminkou. A co na tom, že vydrží sotva pár měsíců. Rovnováha je při výchově dítěte tím nejdůležitějším aspektem. Množství hraček nevyjímaje. Do určité míry rodiče ovlivňuje jejich vlastní dětství. Měli přebytek a nestačili si se vším vyhrát, pak drží svoje dítě na uzdě a nemají potřebu zahrnovat ho dárky. Nebo si museli vystačit s jednou panenkou nebo malým autíčkem a chtějí po letech svým dětem všechno vynahradit a ani v myšlenkách se více nevracet do doby, kdy svým vrstevníkům záviděli? Servírujte svým dětem vyváženou kombinaci hmotných věcí se zážitky a budete rodičem číslo 1! 

V dnešním světě, kdy se hraje na množství, by bylo hloupé dát dítěti jen jeden dárek. Existuje ale nepsané pravidlo, že by jich mělo dostat tolik, aby dokázalo projevit radost ze všech. Při dvaceti dárcích se nadšení po hodině úmorného rozbalování vypaří, jeden dárek vzbudí rozpaky a vyvolá v dítěti negativní pocity, jestli bylo dost hodné nebo ho mají rodiče rádi. Ani vynaložená částka se nedá přesně určit. Každý má hranici, co už je moc drahé, někde jinde. Záleží na finančních možnostech rodiny. Dítě ale neocení, když dostane mikinu z bio bavlny nebo se štítkem slavné značky. Má úplně jiné preference a rodiče by je měli respektovat. 

Inspirace v historii 

Ježíše Krista navštívili tři králové a každý mu přinesl po jednom daru. Stejně se k obdarovávání staví čím dál více rodičů. První dárek je praktický, druhý dítětem vysněný a třetí je kniha. Otázkou zůstává, není-li to málo. Příběh z minulosti je sice skvělý příklad, jak vést děti k pokoře a skromnosti, ale není možné brát vše doslova. Stejné rozpaky budí i praktiky, kdy dávají lidé dětem do jednoho roku šustivé sáčky nebo zmuchlaný papír. Je pravda, že je to zaujme, ale důstojnost okamžiku jde stranou. Nezatracujte jedinečnost a kulturu slavnostních momentů a zapojte fantazii. 

Přes čáru 

Velké množství dárků s sebou přináší mnohá úskalí. Psychika dítěte je pokřivená a vnímání reality neodpovídá skutečnosti. Velice těžko si nastavuje hranice a neumí se smířit s odmítnutím nebo neúspěchem. 

  • Ztráta sebevědomí 

    • Budujte v dítěti pocit individualismu a zapomeňte na uměle vykonstruovanou sílu materiálismu. Čím více hraček budou děti mít, tím nižší bude jejich sebevědomí 
  • Trvalé štěstí 

    • Skromnost učí děti vážit si věcí a opečovávat je 
  • Riziko destruktivního chování 

    • Studie z univerzity v Missouri potvrdila, že děti, které jsou orientované na hmotné statky, jsou v dospělosti mnohem agresivnější a mají sklony ke kompulzivnímu chování, hazardu a dluhům 

Na druhou stranu určitá míra rozmazlování a dělání radosti do vztahu dětí a rodičů patří. Buďte kreativní a odměňujte děti pravidelně a potěšte je i maličkostí. Neplatí totiž úměra, že čím větší a okázalejší překvapení, o to větší radost. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA