Péči potřebuje nejen miminko
Po tom všem hromadění napětí, plánování a utrácení,… Miminko se narodilo! Překvapivě necítíte pouze vyčerpání, pramenící zejména ze spánkové deprivace, nýbrž i malé zklamání. Vítejte v klubu novopečených tatínků, v němž si uvědomíte, proč slova „poporodní“ a „deprese“ si jsou příbuzná.
Ne každý čerstvý rodič čelí takzvaným baby blues. Jestliže však mezi ně patříte, připravte se na velkou vlnu emocí, která vás zaplaví, pravděpodobně na několik týdnů, ale možná až na rok.
Pokud tomuto problému čelí oba rodiče, naštěstí se zpravidla neděje u obou z nich současně. V každém případě buďte připraveni. A buďte silní. Pro úspěšné překonání tohoto období adaptace budete potřebovat trpělivost svatého, vytrvalost triatlonisty, a dále horu sebezapření a smyslu pro humor.
Jak může táta po porodu lépe zvládnout rodičovství?
Zvykněte si po porodu na novou rutinu
Pravděpodobně jste během těhotenství maminky alespoň chvíli věřil, že po porodu se vše navrátí do normálu. Pokud si to stále myslíte, dobře vám radíme: zapomeňte na to. Ty dny před početím jsou minulostí a navždy jí zůstanou.
Je čas adaptovat se na novou každodenní realitu:
- Kdo bude zařizovat nákupy? Vy (tedy alespoň byste měli).
- Kdo bude dávat prát prádlo? Vy.
Novopečení tatínci si dříve nebo později uvědomí, že jejich život se nenávratně změnil. A to dokonce i v takových maličkostech, jako čas sprchování či stravování.
Odborníci se jednoznačně shodují: nebojujte s tím. Namísto zoufalého plavání proti proudu se naučte jít s proudem. Uvidíte, že postupně naleznete cestu, rytmus, který funguje. Chvíli (resp. hodně dlouhou chvíli) to však zabere. Navíc musíte být vytrvalí. Nevzdávat to. Chce to zkrátka čas a praxi.
Přijměte, že nyní jsou domácí práce a další nepříliš zábavné povinnosti vaše parketa. Na druhou stranu pokud si můžete dovolit placenou pomoc v domácnosti, případně nabízí-li se vám dobrovolník, využijte toho. Díky tomu budete moci soustředit veškerou vaši energii a pozornost na miminko.
Měl byste také akceptovat nové povinnosti související s péčí o ženu po porodu: například přinést mamince nápoje a zdravé svačinky během kojení. Po úspěšném nakrmení miminka si žena jistě zaslouží pohlazení po rameni či objetí. Vlastně byste ji těmito a podobnými projevy náklonnosti měl obdarovávat často, a to i bezdůvodně.
Aplikujte s maminkou politiku 1:1
Rodičovství je (obvykle) záležitost dvou osob, kterou musejí brát obě strany vážně. Sdílejte péči o dítě, od koupání přes přebalování po houpání a zpěv miminku, a to rovným dílem.
Nedělejte si starosti s tím, že vám na některé úkoly chybí patřičná kvalifikace či vzdělání. Nikdo se nenarodil s tím, že excelentně zvládá zavinovat či nosit miminko. A co teprve složitější úkony, jako je odříhnutí kojence?
Učení se péči o dítě častokrát probíhá metodou pokus-omyl. Takže vás na počátku rodičovství pravděpodobně čeká nejedna bezesná noc a neúspěšné přebalování.
Proto i pro čerstvé rodiče je dobré (a možné) praktikovat pravidlo „buď připraven“. Vždyť je k dispozici taková spousta odborných informací o rodičovství v tištěných publikacích i na internetu, třeba právě na tehotenstvi.cz.
Mimochodem, nestresujte se tím, že vaší drahé polovičce jde některá činnost lépe, případně že ji dělá jinak. Právě tato odlišnost se dítěti líbí.
Všímejte si chování čerstvé maminky
Baby blues představují nepříjemnost a vnáší do vašeho života určitá omezení. Avšak zdaleka se nevyrovnají skutečné poporodní depresi. Tento závažný zdravotní stav vyžaduje léčbu.
Proto byste si měl všímat, zda maminka není zaplavená silnými negativními emocemi v období několika týdnů po porodu. Mezi další příznaky poporodní deprese se řadí:
- Přetrvávající pocit neschopnosti zvládat život
- Pláč a smutek
- Sebevražedné myšlenky
- Pocity studu či viny
- Pocit beznaděje
- Vznětlivost
- Ztráta zájmu o dítě
- Ztráta radosti z dříve oblíbených činností
- Problémy se spánkem (jež nejsou zapříčiněny malým dítětem)
Zpozorujete-li u partnerky některý z výše uvedených stavů, je na místě jí doporučit konzultaci s lékařem. Jestliže takový krok odmítne učinit, budete ji muset doprovodit na další schůzku s lékařem, jehož osobně informujete o tomto problému. Nemocný depresí si totiž nepřizná, že je nemocný. Ujistěte se, že v případě potřeby odborník zajistí partnerce patřičnou terapii.
Buďte na sebe hodný
Nejen hormony matky, nýbrž i ty vaše proudí jako v divoké řece. (Vzpomínáte si na vaši starou známou, kuvádu?). Stres z celého těhotenství a porodu, stejně jako vědomí obrovské zodpovědnosti a změn, jež s sebou nese rodičovství, si nyní vybírá svou daň. Není divu, že jeden ze čtyř tatínků trpí „otcovskou verzí“ poporodní deprese.
Můžete si připadat opomíjen, jako páté kolo u vozu. Nebo vás možná sužuje pocit neschopnosti zvládnout rodičovskou roli; naplnit to, co se očekává od dobrého otce.
Důležité je snažit si zachovat dobrou, případně alespoň ucházející náladu, stejně jako optimální hladinu energie. Toho docílíte zejména vhodnou výživou a dostatkem odpočinku (v rámci možností).
Máte-li podezření na otcovskou depresi, neváhejte si o problému promluvit s vaší partnerkou, případně s důvěryhodným přítelem či rodinným příslušníkem. Jestliže se váš stav nezlepší, je na místě pomoc odborníka. Nezapomeňte, že to děláte pro zdraví a štěstí nejen své, ale i vašeho dítěte a celé rodiny.
Připravte se na v rodičovství na nepravidelný spánek
Je spravedlivé, pokud se budete střídat při nočních návštěvách postýlky. Tuto nepříjemnou povinnost si můžete usnadnit tím, že necháte spát dítě v košíku ve vaší ložnici, případně těsně vedle vaší postele v přídavné postýlce.
Přestože novopečená maminka, která moji ve tři ráno, vás „nepotřebuje“ vás, obdařte ji vaší přítomností. Nejenže jí tím s nejvyšší pravděpodobností zlepšíte náladu. Jedná se také o příležitost, jak posílit vzájemné pouto mezi vámi, partnerkou i miminkem. Měl byste tam jít i z praktického důvodu: pomoci jí s přebalováním.
Přestože můžete být (resp. téměř jistě jste) oba unavení, máte to být vy, kdo se zvedne z gauče a obstará nezbytnosti kolem miminka, zatímco vaše žena si dopřává zasloužený odpočinek.
Přijde vám to nespravedlivé? Říkáte si, že člověk potřebuje dostatek spánku nezávisle na pohlaví? V určitém ohledu máte pravdu. Jenže je třeba vzít v potaz, že vaše partnerka se zároveň zotavuje z porodu. Nehledě na to, kolik energie spotřebovává kojení, pakliže kojí. Omlouváme se, ale vaše žena je takřka jistě „zničená“ více než vy, takže potřebuje více odpočinku.
V rodičovství si věřte, ale buďte trpělivý
Buďte si jisti, že vás čerstvá maminka i miminko potřebují. Věřte si, že roli otce „zahrajete“ na výbornou.
V případě sexu je však spíše než sebevědomí důležitá opatrnost a trpělivost. Tento vrcholný projev intimity pravděpodobně bude tím posledním, na co chcete myslet, případně čemu věnovat váš skromný zbytek energie.
Raději se připravte na potenciální vnitřní konflikt mezi rolí otce a milence, který se však dozajista vyřeší během několika týdnů. Jestliže ve vás nyní zurčí láskyplný, vášnivý pocit, je třeba mít na paměti několik věcí, než podle něj budete jednat:
- Pravidelné milování se nevytratilo z vašeho vztahu, pouze na čas odešlo.
- V těhotenství a porodu tělo ženy muselo mnohé přetrpět. To se týká i vagíny, zejména jestliže se porod dítěte uskutečnil touto cestou.
- Pro možnost pohlavního styku budete potřebovat svolení lékaře, ačkoli to obvykle přichází týdny před svolením samotné ženy.
- Jakmile maminka začne souhlasit, že „to“ zkusí, budete muset postupovat velmi pomalu a jemně. Pokládejte otázky o tom, co jí dělá dobře, stejně jako co ji bolí a co můžete učinit pro to, aby tyto nepříjemné pocity zmizely.
- Přichystejte partnerce patřičnou předehru. Raději ani neuvažujte o tom, že přijde čas na „hlavní představení“ před pořádnou „rozehřívačkou“. Partnerka potřebuje řádnou masáž. Lubrikace ji pomůže rozproudit vaginální šťávy, neboť hormonální změny pochvu vysušily.
- Nebuďte vyděšeni, pokud vám najednou do očí vystříkne mléko. Klidně se tomu zasmějte.
Oslavujte rodičovství, pokud můžete
Zatímco někteří novopečení tatínci se z nové životní situace „topí“ ve stresu, jiní mají chuť slavit celou noc, každou noc.
Dobře, to jsou extrémy. Skutečně však existuje řada otců, u nichž pouhé pomyšlení na otcovství vzbuzuje slavnostní náladu. Tuto euforii není třeba potlačovat, právě naopak. Když chcete slavit, tak slavte. Pozvěte si domu kamarády a ukažte jim, jak se vám to dítě povedlo.
Pouze nezapomeňte zajistit, aby hosté zůstali v roli hostů. Nehledě na výjimečnost této situace, měl byste to být stále vy, kdo nabízí nápoje a pochutiny, stejně jako kdo uklidí, až se všichni s kocovinou odeberou do svých domovů.
O čem by měli čerství rodiče diskutovat?
Pochybujete o vaší rodičovské zdatnosti? Ve skutečnosti se tak děje snad u každého nového rodiče, a to v případě obou pohlaví. Informujte čerstvou maminku o vašem odhodlání vyniknout v péči o dítě, avšak také o vašich obavách. Je pravděpodobné, že vaše drahá polovička prožívá to samé, co vy. Jistě vás tedy nepřekvapí, že se vám bude snažit dvojnásobně pomoci. Pomůže tím totiž i sama sobě.
Krátce po narození miminka nastane ten správný čas spravedlivě si rozdělit práce související s péčí o dítě. Zvolte si konkrétní způsob této dělby práce. Může jít například o následující:
- Již zmiňovaný systém 1:1 („fifty fifty“)
- Střídání (po plenkách, po koupelích,…)
- Specializace (každý bude dělat jen to, co mu jde nejlépe: partnerka bude přebalovat, tatínek kolébat)
Přestože se může zdát, že čerstvá maminka je z těhotenství již „zvyklá“ na miminko, rodičovství je pro ni stejně velká změna jako pro vás. Na jedné straně partneři mezi sebou sdílejí obavy a přání ohledně zdraví miminka. Na druhé straně každý z nich prožívá nejrůznější strachy a překonává všemožné „osobní překážky“.
Porod tedy není okamžikem, po němž se život navrátí do klidných vod. V nelehkých časech nového rodičovství je potřeba myslet nejen na sebe a dítě, nýbrž i na svou manželku a milující maminku. Vaše partnerka totiž možná potřebuje větší pomoc, než o jakou si říká. Ujistěte se proto, že se jí dostává náležité pomoci.