Přejít k hlavnímu obsahu

Už jste někdy slyšeli o mužském těhotenství?

Příznaky těhotenství

Který budoucí tatínek by neznal příznaky těhotenství? Ovšem málokdo z nich je seznámen se změnami, jež u něho mohou nastat navzdory skutečnosti, že si v jeho břiše nehoví žádné miminko.

Je-li vaše otcovství za dveřmi, pravděpodobně si všímáte na partnerce řady změn. Možná jste si už zvykli, že ujíždí na zmrzlině a chipsech. Ostatně k tomu má „oprávněný“ důvod: vždyť „potřebuje energii“.

Avšak jistě vám vrtá hlavou, proč tu lžíci zabořujete do těch sladkých dobrot stejně často jako budoucí maminka? Že by šlo o projev empatie?

Patříte-li ke většině budoucích otců, nesdílíte pouze dobroty, ale také další příznaky těhotenství. Jde o tak častý jev, že si ze strany lékařské komunity vysloužil vlastní označení: kuváda, což je odvozeno od francouzského „couver“. Jeden z významů zní „sedět na vejcích“, případně „oba jsme těhotní“.

Zažili jste v posledních několika měsících situaci, při níž jste si říkali, kdo z vás je vlastně těhotný? Zjistěte více informací o „soucitném těhotenství“. Jak se může projevovat?

1. příznak: nevolnost

Ranní nevolnost se neděje pouze ráno… a pouze budoucím maminkám. Přestože tento nechvalně známý příznak těhotenství je přičítán nárůstu ženských hormonů, muži mohou také potřebovat nálev ze zázvoru.

V jejich případě však není viníkem estrogen, nýbrž pravděpodobně výše zmíněná úzkost a změny stravování, které u řady mužů představují přirozenou (a neefektivní) „léčbu“ stresu.

Jaké je přitom skutečné řešení?

  •   Svěřte se s vašimi problémy partnerce, případně kamarádům
  •   Zajistěte si dostatek fyzické aktivity, neboť vám může pomoci vyventilovat silné emoce
  •   Omezte alkoholické nápoje
  •   Snažte se jíst zdravě, ať už je to jakkoli obtížné

2. příznak: Změny sexuálního apetitu

Během těhotenství se s nejvyšší pravděpodobností změní sexuální drive ženy:

  •   Buď na pohlavní styk nebude mít ani pomyšlení
  •   Nebo vám bude tvrdit, že teď zažívá ten nejlepší sex svého života

Obě varianty jsou normální. (Jen jedna z nich je pro muže příjemnější.)

Výraznější prožívání rozkoše zřejmě pramení ze zvýšeného prokrvení pánevní oblasti, kde se nalézají nejcitlivější nervová zakončení.

Větší prokrvení, paradoxně, může také způsobovat nepříjemné pocity plnosti, případně až křeče v oblasti břicha, ať už při sexu, nebo po něm. Typickými jevy jsou rovněž únava, nevolnost a zvýšená citlivost prsou, a to zejména v prvním trimestru.

Některé ženy jsou zase rozpačité kvůli fyzickým změnám, jimiž právě procházejí. Mohou se obávat ztráty atraktivity pro svůj protějšek.

To vše se negativně podepisuje na libidu.

Pak je zde třetí sorta budoucích maminek, která na sex v těhotenství prostě nemá chuť. Jejich mysl se netočí kolem milování, nýbrž pouze kolem miminka, případně dalších praktických záležitostí. Avšak tento stav obvykle přetrvává pouze v prvním trimestru.

Zkrátka sexuální apetit v těhotenství je nepředvídatelný. A to nejen u žen…

Některým budoucím tatínkům přijde „nové“ tělo partnerky více sexy. Jiným však připomíná blížící se zodpovědnost, kterou jako věčné břemeno s sebou musí vláčet každý rodič. Proto zatímco někteří pánové se na narození miminka těší, u dalších pouhá myšlenka na porod vyvolává úzkost.

Někdy sexuální abstinence vychází z racionální stránky psychiky. Nastávající rodiče se rozhodnou zdržet pohlavního styku například kvůli (obvykle domnělému) nebezpečí, které tím mohou způsobit miminku v děloze.

Ať už se váš sexuální život pozastavil z jakéhokoli důvodu, pokuste se zachovat intimitu. Sex je pouze nejzřetelnějším fyzickým projevem náklonnosti. Existuje řada dalších způsobů, jak si zachovat svou blízkost a pocit spojení, přičemž v mnoha případech není třeba jediného doteku.

Jakými technikami tedy udržet intimní vztah během sexuálního půstu? Zde je pár nápadů:

  •   Přivstaňte si, abyste si mohli dopřát šálek kávy (bez kofeinu) před odchodem do práce.
  •   Přitulte se k sobě na gauči, dopřávejte si popcorn a kvalitní filmy
  •   Vyrazte na romantickou večerní procházku

Důležité je nalézt pro vás vhodné způsoby intimní komunikace, stejně jako sdílet nové pocity, s nimiž se nyní pravděpodobně oba potýkáte (a to nejen v ložnici).

3. příznak: úzkost

Dokonce i ty největší „kliďase“ mohou zaskočit bezesné noci, pálení žáhy a „nesnesitelná“ únava v době, kdy jsou jejich partnerky těhotné.

Proč? Někteří muži vykazují nadměrnou tendenci ke sdílení obav souvisejících s graviditou. Kupodivu bylo zjištěno, že těhotenství své partnerky obvykle prožívají méně intenzivně ti pánové, kteří žijí velice daleko, či naopak velmi blízko od vlastních rodičů.

Jak proměnit to vrtění a převalování ve kvalitní spánek? Oslovte ostatní nastávající tatínky, neboť mnozí z nich se nacházejí na stejné lodi jako vy. Trápení má rádo společnost. A v této společnosti můžete získat cenné rady, nebo alespoň přijetí a možnost svěřit se. 

Nemyslete si, že uklidníte nervy vytěsněním těhotenství z hlavy. Podle výzkumů vám k psychické pohodě naopak může pomoci větší zapojení se do věcí týkajících se gravidity. Jinak řečeno, vyplatí se čelit svému strachu.

4. příznak: výkyvy nálad

Nenechte se znepokojit, pokud vám partnerka několikrát denně připomíná případ Dr. Jekylla a pana Hyda. Děje se tak přirozeně zejména mezi šestým a devátým týdnem těhotenství, a to vzhledem k výrazně fluktuující hladině hormonů.

Může „přebíhat“ mezi smutkem a radostí, vyrovnaností a úzkostí, něhou a extrémní podrážděností. Muži přitom mohou čelit stejným citovým stavům.

Přestože tuto labilitu zvýrazňují hormony, základní příčina je v případě obou pohlaví shodná: nervy.

Jak jste si nepochybně uvědomili (nejspíše uprostřed noci), mít dítě není maličkost. Těhotenství a následné rodičovství nenávratně změní váš život. Jelikož již nyní dochází k řadě změn, výsledkem může být špatný spánek a nejen z toho pramenící „rozladěné“ emoce.

Je třeba pochopit, že obavy jsou přirozené. Vaším úkolem je nyní naučit se vyvažovat tyto citové „vzestupy a pády“. Prožíváte náročnou životní situaci, tak na sebe nebuďte tak přísní. Žádný rodič není dokonalý. Tuto skutečnost se vyplatí přijmout ještě před narozením dítěte.

5. příznak: bolesti

U řady příznaků syndromu kuvády se zdá být příčina jednoznačná (nervy). Některé symptomy však zůstávají záhadou.

Muži v různých studiích opakovaně uvádějí bolesti zubů, bolesti zad, hlavy, případně i jiných částí těla, stejně jako křeče v nohou. Pozoruhodné je, že někteří respondenti si stěžovaly na bolest ve stejných místech a ve stejnou dobu jako jejich partnerky.

Jelikož se nepodařilo dosud nalézt žádnou biologickou příčinu těchto „simulujících bolestí“, zakopaný pes vězí pravděpodobně ve psychice: někteří budoucí tátové zjevně mimovolně reagují na skryté pocity konkurence. (Nenosí dítě pod srdcem, ale přesto z něj také bude rodič, a proto podvědomě soutěží s partnerkou).

V každém případě je upřímná komunikace téměř jistě efektivnějším řešením těchto problémů než léky proti bolesti.

6. příznak: Váhový přírůstek

U těhotných žen je přibývání na váze pochopitelné. Dokonce představuje známku správného vývoje plodu v děloze. Jak ale mužský protějšek ospravedlní fakt, že průměrný pán během partnerčina těhotenství přibere 6,5 kilo? 

„Empatické stravování“, popsané výše, pravděpodobně představuje jeden z faktorů. Ovšem není to celý příběh.

Téměř jistým viníkem je kortizol. Při prožívání úzkosti dochází k nadměrné produkci tohoto stresového hormonu. Jeho úkolem je regulovat hladinu inzulínu a glykémie, což může vyústit v pocit hladu navzdory dostatečné výživě. Navíc kortizol určuje, kde se vám bude tuk ukládat. Hádejte, kam tento hormon směřuje. (Do oblasti břicha a pasu.)

Shodit břicho se vám může podařit jedině s disciplínou. Poctivě zaznamenávejte váš energetický příjem a výdej. Kuchyň naplňte věcmi, které vám zvýší zdraví, nikoli číslo na váze. Cvičení vám může pomoci nejen k dosažení vysněné figury, nýbrž také k redukci stresu.
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA