Vaše klinika se zabývá především reprodukční medicínou. Kolik párů Vás ročně navštíví ohledně konzultace a kolik z nich se reálně rozhodne pro asistovanou reprodukci?
Jsou to stovky pacientů ročně, kteří nás navštíví už s tím, že mají problém s početím. Občas z nich po první konzultaci opadne všechen stres a najednou zjistí, že se miminko konečně zadařilo. Drtivou většinu z nich ale následně na klinice vídáme i dále a pomáháme jim na cestě za jejich snem.
Kdy by se na vás měli lidé obracet?
Páry by se měly na reprodukční kliniku obrátit v případě, že se neúspěšně snaží o miminko 12 měsíců. Pokud je pár starší než 35 let, tak i po 6 měsících, aby zbytečně neztráceli čas. Není potřeba se trápit zbytečným odkládáním první konzultace – čím dříve pár přijde, tím dřív mu můžeme pomoci.
Jak taková konzultace probíhá?
Předtím, než se k nám pár objedná na první konzultaci, by měla žena absolvovat vyšetření u svého gynekologa. Ten ji jednak vyšetří, ale také vypíše žádanku na vyšetření spermiogramu pro jejího partnera.
Při první návštěvě kliniky pár čeká konzultace s lékařem. Potřebujeme jej dokonale poznat a vyšetřit, abychom dokázali vybrat nejvhodnější možnou léčbu. Rozpoznat kombinaci příčin, které brání úspěšnému početí, nám pomáhají nejmodernější diagnostické metody.
V kolika případech se asistovaná reprodukce nepodaří? Na jakých faktorech to závisí?
Hlavním nepřítelem rychlého úspěchu je rostoucí věk, a to zejména v případě ženy. Svou roli hrají i další faktory v anamnéze klientů, aktuální zdravotní a psychický stav. Během většiny IVF cyklů však provádíme preimplantační testování embryí. Toto testování zvyšuje úspěšnost léčby do té míry, že minimalizuje rozdíl mezi konkrétními věkovými skupinami.
Vzhledem k tomu, že je ve většině IVF cyklů získáno více perspektivních embryí, udává se tzv. kumulativní úspěšnost. Ta představuje souhrnnou pravděpodobnost otěhotnění po přenosu všech embryí, která pocházejí z jednoho odběru vajíček. Můžeme tedy říct, že 9 z 10 párů otěhotní během 4 IVF cyklů, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
Vrací se za Vámi vaši klienti i dál? Například, pokud chtějí druhé dítě?
Určitě ano, takových klientů máme mnoho. V ideálním případě je to tak, že u nás klienti mají zamražená embrya, která poté využívají, když zatouží po dalším potomkovi. Odpadne tak nutnost další stimulace a tím i finanční náročnost léčby.
Z jaké části se na neplodnosti projeví životní styl jedince? Nebo je to převážně genetická záležitost?
Jak již bylo řečeno, velký podíl na narůstajícím podílu neplodnosti má odkládání rodičovství do vyššího věku. Životní styl a faktory jako je kouření, váha či stres mají rozhodně také svůj podíl. Jak přirozenému početí, tak i asistované reprodukci může výrazně pomoci změna životního stylu, tedy více pohybu nebo zdravá strava, ale i emoční pohoda. Někdy ale je problém opravdu genetického charakteru a metody asistované reprodukce jsou tak nevyhnutelné.§
U vás na klinice je možné také darovat vajíčka a spermie, je dárců hodně? Jaká jsou kritéria pro dárce a dárkyně?
Ano, určitě je to možné. Programu darování pohlavních buněk věnujeme velkou pozornost již od samého počátku vzniku naší kliniky. Dárkyní se může stát žena ve věku od 18 do 32 let, se středoškolským vzděláním, dobrým zdravotním stavem a BMI v normě. Podobná kritéria jsou i u mužů, ti však mohou darovat spermie až do 35 let. Jak dárci, tak dárkyně by ale měli být nekuřáci, neměli by užívat žádné návykové látky, mít sexuálně přesnou nemoc či nějaké genetické nebo psychické onemocnění. Jak můžete vidět, kritéria jsou docela přísná a málokdo jimi projde. Zájem o darování však stále je a my jsme za to rádi.
Proč se lidé rozhodují, že budou darovat?
Z našich zkušeností vyplývá, že hlavní motivátory jsou tři: Nejdůležitější je asi touha pomoci párům, jejichž cesta za miminkem je složitější. Někteří lidé chtějí zjistit něco víc o svém zdravotním stavu – potenciální dárce i dárkyně pečlivě vyšetřujeme a všechny informace jim poté poskytneme. Dozví se tak například o hladině svých hormonů či o svém genetickém zdraví. V některých případech svou roli hraje i finanční kompenzace.
Jak velký je zájem o náhradní mateřství? Berou tuto možnost páry, jako jednu z posledních možností? Myslíte si, že je pro ženu těžké přijmout, že její dítě odnosí náhradní maminka?
Metoda náhradního mateřství slouží párům pouze v indikovaných případech, jako je například vrozená vývojová vada dělohy, její získaná absence, poškození děložní dutiny či nízká děložní sliznice, ale i při závažných chronických onemocněních, kdy není ženě doporučeno těhotenství či porod. Jsou to tedy situace, kdy žádná jiná varianta není možná pro donošení a porození zdravého miminka.
Pokud by vás například naše čtenářky chtěly kontaktovat a domluvit si konzultaci, popřípadě nějaké vyšetření, co pro to musí udělat? A jaký je další postup?
Není to nic těžkého, stačí se zaregistrovat na našich webových stránkách www.repromeda.cz nebo zavolat na jednu z našich klinik v Brně či Ostravě. Poté následuje již zmíněná konzultace s lékařem. Dalšími kroky jsou pak ultrazvukové vyšetření a stanovení hormonálního profilu ženy. Muži je vyšetřeno sperma a oběma je odebrána krev pro genetické testování. Jedná se o takzvaný karyotyp. Jakmile máme k dispozici výsledky těchto základních vyšetření, dokážeme pro vás najít tu nejvhodnější možnou léčbu.