Přejít k hlavnímu obsahu

Rozhovor se zakladatelkami projektu Fandi mámám Petrou Květovou Pšeničnou a Žanetou Slámovou

Zakladatelky

Fandi mámám je dobročinný projekt na podporu maminek samoživitelek. Cílem projektu je zajistit maminkám samoživitelkám materiální pomoc – tedy věci, na které jim nezbývají finance – například novou aktovku do školy, sportovní vybavení, plenky, trvanlivé potraviny, dětskou výživu, zájmový kroužek, nábytek nebo domácí spotřebiče. Zároveň chce projekt upozorňovat na problematiku samoživitelství a s tím spojenou chudobou této sociálně slabé skupiny. Maminkám zapojeným do projektu nabízí projekt také odborné poradenství v oblastech jako je vymáhání alimentů, pomoc při shánění práce nebo při řešení právních záležitostí. To vše za pomocí spřátelených organizací.

Jak Vás napadlo založit projekt „Fandi mámám“? Co bylo pro Vás prvotním impulsem?

Projekt Fandi mámám vznikl v listopadu 2016 a letos tedy slavíme už pět let. Před těmi pěti lety jsme ale rozhodně netušili, že z naší iniciativy a chuti pomáhat vznikne přímo charitativní organizace, která nakonec bude i zaměstnávat maminky samoživitelky. Původně jsme chtěly pomáhat jako moderátorky, a především dvě mámy ostatním maminkám, které zůstaly na své děti samy. Měly jsme pocit, že společnost na ně nahlíží často skrz prsty, na místo toho, aby je oceňovala. Chtěly jsme původně materiálně podpořit maminky samoživitelky z našeho a širšího okolí a na začátku jsme jen založily stránku na sociálních sítích, kterou jsme sdíleli s našimi rodinami, přáteli, kolegy. Časem přibyly webové stránky, a nakonec se z nás stal spolek a dnes charitativní organizace, která je ale stále postavená z devadesáti procent na dobrovolnické práci a darech od dárců, kteří fandí s námi. Nejsme ani příspěvkovou organizací, ani nebereme dotace od státu a také si hlídáme, od koho se necháme podpořit, to je pro nás důležité, aby to byli lidé, známé osobnosti, firmy, které smýšlí jako mi a mají stejný pohled na věc a nechtějí si jen udělat PR. 

Máte ve svém týmu maminky samoživitelky? Popřípadě chtěly by některé z maminek, kterým pomůžete, být součástí týmu?

Náš tým je vlastně tvořen z velké části z maminek samoživitelek, ať už jsou to ty, které se k nám přidaly, jelikož si samy zažily takové období a chtěly přidat ruku ku pomoci, nebo samoživitelky, které prošly naším projektem, kde jsme jim pomohly a ony se pak rozhodly stát se dobrovolnicemi a pomáhat spolu s námi dalším maminkám, které zůstaly na své děti samy. Dnes máme asi 13ti členný tým dobrovolnic, které se podílí na Fandi mámám různými činnostmi a časovou dotací (od denní pomoci, potřeba odborné nárazové poradenství) a také máme více jak desetičlenný tým delegátek, což jsou z většiny právě samoživitelky, kterým jsme ve Fandi mámám pomáhaly a ony jsou teď našimi dobrovolnickými koordinátorkami v jednotlivých krajích. Dvě maminky samoživitelky také od letoška částečně zaměstnáváme. Z toho máme velkou radost!

Kolika maminkám ročně pomůžete? A s čím nejvíce potřebují pomoci?

Za tu dobu, co projekt funguje, což je od roku 2016, už jsme pomohli více jak 120ti konkrétním maminkám. Tento rok jsme se rozhodli navýšit pomoc počtu maminek, a to především kvůli pandemii koronaviru, která zasáhla právě tuto ohroženou skupinu. Chtěli bychom ve Fandí mámám pomocí šedesáti konkrétním maminkám a jejich dětem. A to tak, že každý měsíc pomůžeme pětici maminek. Zatím se nám to daří. Není to ale snadný úkol, jelikož každá maminka nám dokládá informace, dokumenty a doklady o svojí životní situaci a někdy její ověření, sepsání příběhu a celkově zařazení do projektu trvá i několik týdnů. Maminky nesoudíme a každá si u nás může říci o pomoc. Pomáháme všem, od těch v hmotné nouzi, ale i těm, které svoji životní situaci zvládají, ale nemohou sobě, nebo dětem dopřát třeba výlet, nebo nějakou radost. K této pomoci konkrétním maminkám ale můžeme připočítat ještě další stovky maminek, kterým jsme pomohli přes další projekty v rámci spoluprací s firmami apod. Taky se pro každou maminku snažíme zajistit dlouhodobé dárce, tedy lidi, kteří vybranou samoživitelku podporují po určitou dobu například nákupem, oblečením pro děti apod. Nejvíc maminek u nás poptává potraviny, drogerii, potřeby pro děti nebo vybavení do domácnosti. 

Obrací se na Vás i maminky, které jsou například týrané svým manželem? Nebo manžel týrá děti? Pokud ano, pomáháte jim tyto situace nějak řešit? Popřípadě od manžela odejít?

Bohužel se na nás obrací i maminky samoživitelky, které si prošly domácím násilím. To bývá i častým impulsem k odchodu ze vztahu, a to především ve chvíli, kdy je v ohrožení dítě. Maminkám, pokud je to třeba, pomůžeme odkázáním na organizace, které jim mohou pomoci, ať už psychologickou pomocí, nebo chráněným bydlením, popř. právně apod.

V takovém případě také neuveřejňujeme fotku ani pravé jméno maminky. Některé samoživitelky se totiž musí před svými bývalými partnery skrývat.

Kontaktovala Vás i těhotná maminka, která na vše zůstala sama a neměla dostatek prostředků na zajištění všeho potřebného pro příchod miminka?

Ano, i takové mamince jsme už pomáhali. Zajišťovali jsme pro ni výbavičku, postýlku, kočárek, dětskou drogerii. Prostě vše potřebné pro miminko.

Kontaktoval Vás někdy i tatínek samoživitel?

Ano, občas se nám stává, že se ozvou tatínci-samoživitelé, zda jim můžeme pomoct. Odkazujeme je na naše spřátelené organizace, případně můžou využít náš rozcestník na webu www.fandimamam.cz, kde můžou najít radu, kam se obrátit v jaké tíživé situaci. A taky mohou tatínci samoživitelé pro získání materiální pomoci využít naší mobilní aplikaci materiální pomoci FandiMat. 

Ve Fandi mámám jsme si při vzniku museli stanovit jasné principy a zásady fungování a jedním z principů bylo, že jsme Fandi mámám, proto budeme pomáhat výhradně maminkám. Podle nás je společnost totiž stále dostatečně neoceňuje za to, jak svoji situaci zvládají, a to, že se maminky, které zůstaly na své děti samy, u své děti starají, vnímá společnost jako samozřejmost, nebo na ně dokonce někteří  lidé pohlíží skrz prsty, což chceme změnit. Pro nás jsou samoživitelky mámy hrdinky!

Pořádáte pro maminky i různé akce? Setkání, dny dětí, semináře apod.?

Ne, pomáháme především materiálně a poradensky právě i ve spolupráci s ostatními neziskovkami, které mohou maminkám pomoci zase jinak než my. Máme ale různé skupiny na sociálních sítích, kde se maminky sdružují a vzájemně si mohou pomáhat.

Byl nějaký příběh, který Vás zasáhl více než jiné?

Každý příběh maminky je pro nás příběhem hrdinky, a i po pěti letech nás některé stále dokáží dostat do kolen, a to už jsme celkem ostřílené. Snažíme se ale vnímat hlavně happy endy, kterých jsme už také naštěstí pár za ty roky zažily. Třeba v loni v létě jsme byly obě pozvané na svatbu maminky samoživitelky, které jsme pomáhali před několika lety a která si dovolila i se svými autistickými dětmi a přes nepřízeň osudu splnit si své sny, najít svého prince, vdát se a žít šťastný život. To bychom si přáli pro všechny mámy samoživitelky...a i když se to zdá někdy jako nemožné, podle nás je cesta právě v tom, aby si šly za svým štěstím...pak budou šťastné i jejich děti.

Jaké jsou Vaše cíle do budoucna? Plánujete projekt někam posunout? Rozšířit?

Naším snem je, aby organizaci Fandi mámám vedly samy maminky samoživitelky, které by díky tomu získaly práci, což by jim pomohlo ještě víc postavit se na vlastní nohy. Už teď se nám to pomalými krůčky daří. Součástí našeho týmu už jsou některé maminky, které předtím samy prošly naším projektem.  V tuto chvíli shaníme finance právě na zaměstnávání maminek a rádi bychom přivzali i nějaké nové do našeho týmu. Lidé nás v tom mohou podpořit na www.darujme.cz/projekt/1204777

V plánu máme pomáhat ještě většímu počtu maminek samoživitelek, ale nejen jim. V reakci na covidovou situaci jsme spustili aplikaci materiální pomoci FandiMat, která pomáhá všem lidem v nouzi, i například i rodinám, které doteď všechno jakž takž zvládali, ale teď už by materiální pomoc uvítali. Chceme, aby o této aplikaci vědělo co nejvíc lidí, aby se do ní zapojily i další neziskové organizace, ale i firmy, které tak mohou poskytnout své produkty lidem, kteří to opravdu potřebují. Více na www.fandimat.cz

Co byste vzkázali všem maminkám a tatínkům samoživitelům?

Všichni rodiče, kteří sami pečují o své děti a kteří se nevzdávají i v často velmi složitých životních situacích, mají náš obdiv. Měli by na sebe být pyšní a neměli by se stydět požádat o pomoc.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Sára Němcová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA