Přejít k hlavnímu obsahu

Kontakt maminek s dětmi ihned po porodu podporuje kojení, vztahy a zdravotní stav. Ne vždy je ale možný.

Výzkum v posledních 30 letech prokázal mnoho výhod kontaktu matky a novorozence ihned po narození formou přiložení miminka k mamince „kůže na kůži“. Přiložení k prsům zejména pomáhá k tomu, aby miminko bylo kojeno. V prvních měsících po narození je mateřské mléko prokazatelně nejlepším zdrojem všech potřebných látek, které se mimo jiné podílí i na rozvoji imunitního systému. Nicméně v některých případech není kontakt přiložení miminka k prsu maminky po porodu císařským řezem možný a to vzhledem k okolnostem operace.

Miminko umí sát z prsu mateřské mléko ihned po narození. Sací reflex je v prvních 2 hodinách po porodu nejsilnější. Miminko se nemusí k prsu přisát ihned, může mít i několik neúspěšných pokusů. Pokud přisátí zvládne, dělá přestávky mezi sáním a polykáním. Při tom zažívá příjemné pocity z nasycení a kontaktu s maminkou.

Ženy, které porodí císařským řezem, mají často větší potíže s kojením miminek. Kontakt kůže na kůži může kojení usnadnit a také zlepšit pouto mezi maminkou a dítětem. Potenciálních přínosů přiložení po porodu je více:

  • kojenci jsou méně stresováni
  • mají delší dobu spánku
  • lepší tělesnou hmotnosti
  • lepší vývoj mozku
  • méně pláčí
  • bývají dříve propuštění z porodnice

V současné době existují dva hlavní druhy anestézie při operativním porodu - epidurální anestézie a celková anestézie. Celková anestézie se provádí především ve všech akutních císařských ře­zech, kde nesmí být časová prodleva. Anestézie putuje krví celým tělem. Tím pádem se přes placentu dostane i k miminku. V tělíčku dítěte zůstává velké množství anestetik, a to se s tím musí vyrovnat. Většinou jsou tyto děti spavé, mají špatný tonus svalů a často mívají hned po porodu problémy s dýcháním.

Doba hned po porodu představují ideální časový rámec pro zahájení kojení, který generuje významné zdravotní přínosy pro dítě. Celková anestézie tak může být příčinou, proč není možné miminko včas přiložit k prsu maminky.

Diskuze k článku