Přejít k hlavnímu obsahu

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Ve II. trimestru se provádí optimálně mezi 18. až 22. týdnem těhotenství a je zaměřeno především na včasné rozpoznání závažných strukturálních vroze­ných vývojových vad. Celé vyšetření netrvá déle než 20 minut a provádí se zcela běžně a bez speciálních příprav. Nijak vás nebude obtěžovat a nehrozí vám při něm žádné riziko. Můžete požádat o svoji první fotografii děťátka.

Zatímco při prvním vyšetření v I. trimestru se lékař zaměřil na umístění gestačního váčku a jeho velikost, a to především k určení termínu porodu, nyní měří biometrii plodu. To znamená: rozměry hlavičky, hrudníku, bříška a konče­tin aby zjistil, zda velikost plodu odpovídá stáří těhotenství. Nebojte se, rozdíl 2 týdnů mezi termínem porodu dle poslední menstruace a ultrazvukového vy­šetření je normální a celkem zanedbatelný

Lze již diagnostikovat většinu vrozených vývojových vad (VW) a určit po­hlaví dítěte. Ovšem pouze za předpokladu, že jeho momentální poloha je pro toto zjištění příznivá. Dále se zjišťuje jeho poloha a uložení placenty, i když to se ještě bude měnit. Výsledek USG vyšetření zaměřeného na včasné odhalení VW je velmi závislý na odbornosti a zkušenosti lékaře i na kvalitě používaného USG přístroje. Je dobré se s tímto vyšetřením obrátit na kvalitního odborníka.

Specializovaným USG vyšetřením se dají odhalit závažné anomálie (nepravi­delnosti) postihující strukturu a funkci především pro život důležitých orgánů - srdce, ledvin, mozku a páteře. Některé VW lze zjistit již obtížně (rozštěp v ob­ličeji) nebo vůbec ne (smyslové a mentální poruchy apod.). USG nelze vyšetřit chromozomy plodu, pro tyto poruchy se provádí již zmíněná amniocentéza.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku