Nezáleží totiž na množství, ale na skladbě a kvalitě potravin. Váš jídelníček by měl obsahovat hodně ovoce, zeleniny a vlákniny. Pokud si chcete zahřešit, tak samozřejmě můžete, ale všeho s mírou.
Také byste se neměly ochuzovat o pohyb, který přispívá nejen k dobré fyzické kondici, ale i psychické odolnosti. Právě kombinace nadměrného přejídání a vytlačování pohybové aktivity vede k nárůstu zbytečné nadváhy, kterou budete později velmi těžko shazovat.
Zahoďte obavy za hlavu a vzhůru na procházku, jógu, plavání nebo rehabilitační cvičení pro těhotné.
1. Když tělo nedokáže zpracovat listovku
Každá druhá žena nedokáže zpracovat kyselinu listovou, což obzvlášť v těhotenství může znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Jedná se o tzv. MTHFR poruchy, kdy enzym nepracuje, tak jak má a nepřetváří kyselinu listovou na foláty, které jsou pro tělo daleko důležitější než samotná kyselina listová. Není důvod panikařit, stačí se poohlédnout po vitamínech pro těhotné, které jsou obohaceny o 5-methyl-tetrahydrofolát, zkráceně metafolin. Ten tělu dodá potřebné foláty již v aktivní a pro tělo využitelné formě a nepotřebuje k tomu MTHFR enzym.
2. Zácpa a nadýmání
Viníkem je progesteron nebo spíš jeho rostoucí hladina, která vyvolává snížení napětí střevní stěny, čímž dochází ke zpomalení pohybu stravy ve střevech. To může vyústit v častou plynatost a poté i v těhotenskou zácpu. Tu byste neměly jen tak opomíjet. Pokud se totiž střeva nevyprazdňují pravidelně, nevyloučené odpadní toxické látky pronikají zpět do organismu a přicházejí zdravotní potíže, alergie, vyrážky a ekzémy. Zácpy se můžete zkusit zbavit konzumací potravin s mírným projímacím účinkem, jako jsou švestky, fíky, nebo sušené meruňky.
3. Únik moči
Uvolnění pánevních svalů je jakousi přípravou pro snadný porod. Stačí se pak od srdce zasmát, nebo jen kýchnout a dojde k samovolnému úniku moči. Nepříjemné, ale ne neřešitelné. Pomohou vám cviky na posílení pánevního dna. Pánevní dno je totiž významným stabilizačním prvkem těla a udržuje ve správné poloze dělohu. Pokud pánevní dno neplní svoji funkci, mohou se kromě úniku moči objevit i další problémy jako jsou bolesti zad nebo nefunkční břišní svalstvo.
Silným pánevním dnem dokonce můžete zlepšit sexuální prožitek nebo i ovlivnit správné držení těla. Než ale docílíte pevného pánevního dna a zbavíte se intimního problému, spolehněte se na menstruační vložku, která nechtěný únik moči ohlídá.