Přejít k hlavnímu obsahu

SVĚTOVÝ DEN DUŠEVNÍHO ZDRAVÍ: Duševní pohoda je důležitá nejen v těhotenství

Světový den duševního zdraví

Desátého října si každoročně připomínáme Světový den duševního zdraví. Péče o vlastní psychiku zůstává totiž i v dnešní době stále něčím, o čem se příliš nemluví. O těhotenství i mateřství se obvykle hovoří jako o nejšťastnějším období ženy. Jenže ne vždy je vše zalité sluncem.

Také maminky bojují s mnohými psychickými obtížemi. O tom, že v tom nejsou samy, ale mnohdy neví a jsou proto na sebe naštvané. Jak je možné, že nejsem šťastná? Proč se mi tohle děje? Co dělám špatně? Tyto ale i další otázky zůstávají často nezodpovězeny.

Psychologové online psychologické poradny Mojra.cz se rozhodli, že právě v souvislosti se Světovým dnem duševního zdraví toto téma otevřou a ukážou maminkám, co mohou dělat, když na ně přijdou splíny.


Těhotenství i mateřství mohou být náročné

Realita má hodně daleko od dokonalých fotek, které se objevují na sociálních sítích. Ženy na nich jsou věčně usměvavé, dokonale upravené, dům je čistý jako klícka a v troubě se peče koláč na neděli. V opravdickém životě ale často nic nejde podle plánu, času je málo a objevuje si i špatná nálada a smutek. Věděli jste, že si téměř každá pátá žena v těhotenství nebo po porodu projde psychickými problémy?

Nová role matky, nový režim, obavy o budoucnost a do toho působení hormonů. Na emocionální horskou dráhu koktejl jako dělaný. Právě časté střídání nálad je v těhotenství či po porodu poměrně běžné. V jednu chvíli se maminky smějí a najednou je jim do pláče. Objevují se také úzkosti a obavy. Dělám vše správně? Co když něco pokazím? Co když miminku ublížím? Tyto obavné myšlenky se maminkám často nedaří zastavit, čím víc se je snaží přehlížet, tím více se stupňují.  Po porodu, ale také již v průběhů těhotenství, mohou maminky bojovat s depresí. Ta se projevuje dlouhodobou neschopností se z čehokoli radovat, smutkem či pocity prázdnoty.

V období po porodu se mnoho maminek setkává s tzv. baby blues – jedná se o krátkodobý pokles nálady, plačtivost, objevit se mohou také obavy či různé splíny a myšlenky na to, zda novou roli zvládnu a zda vůbec chci být matkou. Tento stav je poměrně normální a běžný. Baby blues však obvykle během deseti dní postupně vymizí. Cítíte-li se ale smutní či úzkostní dlouhodobě, tento stav se nelepší nebo se dokonce naopak zhoršuje, pak je na místě s touto situací začít něco dělat: říct si o pomoc, obrátit se na odborníka.

Psychohygiena (nejen) pro maminky

Jak psychický, problémům předcházet? A co dělat, když se objeví smutek a obavy? Pojďme se podívat na několik základních tipů.


Myslete taky na sebe

Důležité je, abyste ani v mateřství nezapomínaly na sebe. Maminky mají občas tendence se odbývat. Zvláště, co se týče spánku a jídla. To je ale špatně. Mateřství je náročné a spánku obvykle není mnoho, když ale možnost odpočinku máte – využijte ji. Není potřeba, aby vše kolem vás bylo dokonale poklizené, raději využijte chvíli volna a zdřímněte si. Potřebujete energii. Tu získáte také z jídla, proto se snažte dbát také na tuto oblast.

Nemusíte být dokonalé

Z nějakého důvodu si maminky vytvářejí představu, že vše musí být naprosto dokonalé. Nemusí. Je naprosto přirozené, že s miminkem najednou nestíháte všechny domácí práce tak, jak jste byly zvyklé. A vůbec ničemu to nevadí! A že se vám něco nepovedlo? Vždyť to je úplně normální, stává se to každému, nebuďte na sebe tak přísné.


Řekněte si o pomoc

Nebojte se říct si o pomoc. Nemusíte všechno zvládat samy. Klidně delegujte nějaké úkoly na partnera, řekněte si, s čím potřebujete pomoci. Obraťte se na rodinu nebo blízké přátele. Cítíte-li se dlouhodobě smutná, plná strachu a nejistoty – obraťte se na odborníka, psychologa. 

Maminky věnují spoustu péče všem kolem sebe a občas se stává, že přitom zapomenou na sebe. Buďte k sobě laskavé a nebojte se říct si o pomoc. I vy si péči zasloužíte. Světový den duševního zdraví může být ideální příležitostí k tomu, abyste s tím začaly.

 


 

autor: Mojra.cz | První online psychologická poradna v České republice
Příloha
Kalendář duševního zdraví

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA