Přejít k hlavnímu obsahu

Žena po porodu: Antikoncepce

Žena po porodu: Antikoncepce

Jak bylo uvedeno, při kojení nemusí mít žena ovulaci. V rozvojovém světě zabrání kojení více těhotenstvím než všechny ostatní druhy antikoncepce. V našich podmínkách je situace trošku odlišná. Kontracepční účinnost kojení je závislá nejenom na frekvenci přikládání, ale i na stavu výživy matky. Dostupnost příkrmů u nás snižuje frekvenci kojení a k ovulaci může dojít i během laktace. Je nutno upozornit, že ovulace předbíhá menstruaci a otěhotnění reálně hrozí i kojící ženě, která ještě nemenstruovala. Obecně možno shrnout, že otěhotní přibližně 2 % kojících žen.

Podle některých studií je další těhotenství nejbezpečnější přibližně rok od prvního porodu. Zejména u žen po císařském řezu se nedoporučuje otěhotnět dříve, aby se kompletně stihla zhojit jizva na děloze. Právě proto by žena měla používat kromě kojení ještě nějakou antikoncepční metodu.

Antikoncepce: bariérová metoda

Vhodná je bariérová metoda (kondom), která však nebývá často dobře akceptována zejména partnerem. Na začátku pohlavních aktivit, kdy ještě styky nejsou tak časté, vystačí i lokální antikoncepce ve formě krémů nebo čípků. Až se stane pohlavní život pravidelným, pak možno doporučit hormonální tablety pro kojící ženy. Obsahují jednu složku (gestagen), která neovlivňuje tvorbu mléka a na dítě nemá žádný negativní vliv.

Po ukončení kojení je vhodné je zaměnit za dvousložkovou antikoncepci, která se při kojení nepodává zejména z důvodu možného negativního vlivu na sekreci mléka.

Nitroděložní tělísko

Další možností je nitroděložní tělísko. Vhodné je zejména u žen, které neplánují další dítě delší dobu, tělísko je možné ponechat na místě až 5 let. U některých žen však běžná tělíska mohou způsobit nepravidelné krvácení, zejména kvůli mechanickému dráždění sliznice dělohy. Jinak je tomu u tzv. nitroděložního hormonálního systému – ten postupně uvolňuje gestagen, který působí přímo na místě v dutině děložní.

Způsobuje potlačení růstu děložní sliznice a brání tak nepravidelnému krvácení. Produkovaný hormon zároveň i zvyšuje antikoncepční účinek systému, brání průniku spermií i případnému uvolnění vajíčka při ovulaci. Tím, že zahušťuje hlen v děložním čípku, snižuje i případné riziko infekce.

doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

gynekolog a porodník

Diskuze k článku