Přejít k hlavnímu obsahu

Tým vědců zkoumá spojitost infekcí v těhotenství a pozdějších depresí u dětí

Může se člověk skutečně narodit s predispozicí k depresím? Výzkumný tým vedený prof. D. Pollak na Lékařské univerzitě ve Vídni, se pokouší zjistit, zda imunitní reakce u těhotných žen může vést k následné tendenci k depresím u jejich dětí. Existují již důkazy podporující tvrzení, že infekce u matek v průběhu těhotenství, může mít vliv na vývoj některých duševních chorob u dětí. Je obecně uznáváno, že infekce v průběhu těhotenství může přispět ke zvýšené pravděpodobnosti schizofrenie a autismu u dětí. Ovšem, do jaké míry může infekce přispět k depresi, není dosud známo. Vědci proto nyní zkoumají model pro analýzu buněčných a molekulárních procesů, které mohou vést k takové predispozici.

Deprese je velmi závažný a život ohrožující stav psychiky projevující se dlouhodobě pokleslými náladami jedince. Označení “deprese“ pochází z latinského deprimere - složeniny slov de (dolů) + primere (tlačit). Přesný překlad je uváděn jako utlačovat, umlčovat. Dotyčný pociťuje často úzkost a osamocenost, pocity bezcennosti nebo viny, malou sebedůvěru, únavu, zhoršené soustředění a má problémy s pozorností. Reakce na tento stav mysli je však silně vázána na typ osobnosti. Dotyčný může být podrážděný, agresivní a zlomyslný, nebo naopak unavený, tichý a klidný. Většinou mizí reakce na radostné podněty a jedinec se může okolí jevit jako cynik. Deprese se léčí antidepresivy, často v kombinaci s psychoterapií. Lidé trpící těžkou depresí jsou podle neurologů jako jediní schopni vidět realisticky budoucí rizika. (zdroj Wikipedie)

Tento tříletý projekt je první komplexní studii o vlivu infekcí u matek během těhotenství na vznik depresí v pozdějším životě dětí. Výsledky této studie budou neocenitelné pro základní výzkum v nervovém systému a pro identifikaci nových možností léčby.

Těhotenství.cz, Foto:Pixmac

autor:
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku