Každé narození je bezesporu zázrak života a to i přesto, že k němu dochází po celém světe každý den. Jen si pomyslete, každé malé miminko, které přijde na svět, bylo původně pouhým přáním, myšlenkou a mikroskopickou buňkou. Během několika týdnů vašeho těhotenství vyroste vaše miminko tedy embryo do velikost zrna rýže a v následující měsících zesílí jeho srdíčko, mozek se stane chytřejším a ocásek naštěstí zmizí. A po devíti měsících těhotenství se vaše rodina rozroste o nové člena.
Čím více se o té neuvěřitelné a zázračné cestě od oplodněného vajíčka k plnohodnotnému dítěti dozvíte, o to více fascinující až dech-beroucí se celý tento proces jeví.
Podívejte se na některé fakta, zatímco prožíváte svůj vlastní soukromý zázrak.
Úžasné zajímavosti o vývoji miminka během těhotenství
Miminko umí brečet už v děloze. Vědci pomocí ultrazvuku odhalili, že plod může dávat najevo pocity znepokojení od 28. týdne těhotenství.
Přibližně každé 2000 dítě se narodí zubaté. Jedná se však o první dočasné zoubky, které ohrožují miminko rizikem uvolnění a vdechnutí. Navíc si představte, jak se miminko zakousne do vašich bradavek. Proto je lékaři obvykle doporučují vytrhnout.
Dítě vnímá váš hlas. Ačkoli řekne své první slovo zhruba na roce, už od 28. týdne těhotenství vnímá váš hlas. Dovede slyšet i jiné zvuky, ale tón hlasu maminky mu dělá příjemně a slova rozvíjí jeho jazykové dovednosti. Také si od pátého měsíce dovede ručičkama chránit uši před silnými zvuky zvenčí.
Lidské oko je fascinující orgán, který vyžaduje vývoj a připojení více než milionu optických nervových vláken. Šest měsíců po početí jsou oči dítěte citlivé na světlo.
Na začátku své dobrodružné cesty na svět má děťátko kolem 300 kostí, tedy zhruba o 100 více než vy. Později však mnohé ztvrdnou a spojí se dohromady.
Novorozenecký žaludek je velký jako oříšek. Proto chce mateřské mléko jen po douškách. Sotva pobude na světě dva týdny, orgán doroste do velikosti meruňky. O týden později už odpovídá rozměrům velkého vejce.
ČTĚTE TAKÉ:
Proč není kravské mléko vhodné pro kojence
V prvních několika dnech po porodu může dítě shodit pět až deset procent hmotnosti. Nebojte se: hubnutí je pouze jedním z projevů adaptace na život mimo dělohu.
Od pátého měsíce v bříšku si dítě vytvoří základy obranyschopnosti. Imunitní systém však musí k dokonalosti urazit ještě pěkně dlouhou cestu.
Jak se vyvíjí mozek dítěte
Vývoj mozku plodu závisí ze 40 procent na vnějších faktorech. Z 30 procent ho ovlivňuje prostředí dělohy a zbytek tvoří strava matky. Intelekt dítěte podporuje například zelená listová zelenina či ryba. Každou sekundu mozek plodu vyprodukuje 50 tisíc neuronů. V době porodu jich operuje až 100 miliard. Zhruba stejně se nachází hvězd v Mléčné dráze.
ČTĚTE TAKÉ:
Jak zvýšit intelekt dítěte ještě před narozením
Maminky jezte v těhotenství ryby, podpoříte duševní rozvoj nejen u sebe ale i u miminka
Po 22 až 25 dnech od početí srdíčko miminka poprvé zatluče. A to podobnou rychlostí, jako to vaše: 80 až 85 krát za minutu. Srdíčko šesti-týdenního embrya bije rychlostí 125 tepů za minutu. V 7. týdnu těhotenství se hodnota zvedne na 150 a o týden později až na 180 tepů za minutu. Následně dochází k poklesu, až se srdeční frekvence usadí mezi 120 až 160 tepy. Po většinu těhotenství mu tedy srdce buší dvakrát rychleji než nám dospělým.
U chlapečků hrozí vyšší riziko vzniku těhotenských komplikací: Například předčasné prasknutí plodové vody, které postihuje až 3 procenta těhotenství.
Bonusová fakta o vašem embryu
- Pohlaví embrya se nevyvine až do 8. týdne těhotenství. Do toho okamžiku se objevují pouze ženské charakteristiky
- Novorozená holčička má v sobě více než milion vajec. Do dospívání si zachová pouze 300 000 a do momentu, kdy dosáhne 30 let, jí zbude jen 30 000.
- Do šestého dne života fungují buňky embrya jako kmenové buňky a mají schopnost tvořit jakoukoli část těla
- Vejce mohou být zmrazena pro oplodnění v budoucnosti. Úžasné na tom je, že mohou zůstat nedotčena po velmi dlouhou dobu. Jeden takový úspěšný případ oplodnění, se uskutečnil z vajíčka, které bylo zmrazené 25 let!
Zdroj: Whattoexpect.com, Todaysparent.com