Přejít k hlavnímu obsahu

1.doba porodní-Kontrakce 3 až 4 minuty

Kontrakce se opakují po 3 až 4 minutách po dobu jedné hodiny. Je čas odjet do porodnice. Pokud je s vámi asistentka, odjezd do porodnice případně ještě řídí ona dle nálezu. Nezapomeňte si vzít vše, co jste si připravila. Když zapomenete, nevadí, partner vám vše jistě doveze co nejdříve. Zlom ve vašem porodu přichází v období, kdy je branka 6 cm. Kontrakce děložní máte asi po 3 minutách. Inter­valy jsou tedy již krátké a intenzita kontrakcí je poměrně silná. Pociťujete tlaky na konečník, které jsou velmi podobné tlaku při stolici.

V této chvíli jste s největší pravděpodobností již v nemocnici na porodním sále. Branka je již hodně otevřena a i hlavička dítěte je posazena velice nízko. Velká kostěná hlavička vašeho miminka se při každé kontrakci dotýká močo­vého měchýře a močové trubice ze strany jedné a z druhé strany tlustého střeva a konečníku. Při každé kontrakci pociťujete velký tlak na konečník. Nyní pro vás bude nejdůležitějším úkolem tento tlak ovládnout.

Proč nesmíte podlehnout tlaku na konečník a při kontrakci si přitlačovat? Pokud byste přitlačovala, zvětšovala byste tlak tvrdé a kostěné hlavičky na 6 cm otevřenou branku. Hrozilo by tak nebezpečí, že tato měkká a masitá tkáň oteče. A tím se celý průběh porodu zpomalí, ba někdy i na chvilku zastaví.

Další nebezpečí tkví v tom, že můžete protlačit kůži a měkkou část hlavičky děťátka brankou směrem k pochvě a děťátku tak vytvořit tzv. porodní nádor. Zní to hrozně, ale s nádorem jako takovým to nemá nic společného. Je dobře, když je tento porodní nádor co nejmenší. Někdy se ale prostě udělá, i když se snažíte tomu předejít. Nebojte se, miminko si s ním poradí a on po několika dnech zmizí.

Abyste zabránila výše uvedenému tlaku, použijte techniky psího dýchání. Již víte, jak na to. Podrobně jsme se jí věnovaly v kapitole „Příprava k porodu". V této chvíli si dělejte krátkodobé cíle. Znamená to, že se při každé kon­trakci soustředíte pouze na ni. Nesledujete, co se kolem vás děje. Dýcháte jako pejsek a snažíte se netlačit.

Udělejte si plán, že za každých 10 kontrakcí něco bude:

Za 10 kontrakcí mě asistentka přijde vyšetřit a já se dozvím, jak můj

nález postupuje...

Za 10 kontrakcí půjdu s manželem do sprchy...

Za 10 kontrakcí se napiji a vyčistím si zuby, abych se osvěžila...

Za 10 kontrakcí si zkusím dojít na toaletu a zkusím se vymočit...

Za 10 kontrakcí...

Ve chvíli, kdy kontrakce děložní ustane, začnete dýchat normálním rytmem a snažíte se úplně uvolnit. V intervalu odpočinku před další kontrakcí se snažíte načerpat síly a soustředíte se pouze na další kontrakci, která má přijít. Nepře­mýšlejte, kolik jich ještě bude, nebo zdali budete mít po porodu za 1 či 3 hodiny.

Soustřeďte se pouze na každou samostatnou kontrakci. V období klidu mezi kontrakcemi se může stát, že upadnete do mikrospánku. Nebraňte se tomu! Je to velmi užitečné. Tělo si rychle odpočine a načerpá sílu na další kontrakci.

Ptejte se na váš vaginální nález, můžete se podle něj dobře orientovat. Dobře si uvědomte, že porod je přirozený děj. Přemýšlejte, již za pár hodin bude po všem a vy budete mít něco krásného na celý život! Vše, co se s vámi děje, si přece umíte vysvětlit. Je to to, co jste se dozvěděla již v těhotenství. Je to průběh,

který umožní vašemu děťátku narodit se. Není přece jiná možnost, jak by mohlo na svět. A tak nebojujte s něčím, co není váš nepřítel.

Nebojte se, promyslete si to, a jak přijde nová kontrakce, buďte ráda. Vždyť ona je právě tou hybnou silou, která vás přibližuje ke konci porodu. Stále mějte na paměti to, že se vám neděje nic špatného. Cítíte silné kontrakce, pociťujete tlaky na konečník, máte pocit velikého rozpínání dole v pánvi. To je skutečně normální, tak opravdu vypadá porod.

A tak jste se dostaly z doby 12 hodin na 2 až 3 hodiny, které vám zbývají do konce.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku