Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenské termíny

A (60) | B (16) | C (26) | D (24) | E (30) | F (21) | G (14) | H (35) | I (16) | J (2) | K (24) | L (13) | M (33) | N (11) | O (21) | P (97) | R (7) | S (33) | T (30) | U (2) | V (28) | Z (15)

kardiotokografie = Elektronické monitorování plodu, monitorování srdečního rytmu

kleště = nástroj k vytažení dítěte z porodních cest

kolostrum = mlezivo - tekutina, tvořící se v prsou v průběhu těhotenství a po porodu

kyselina listová = forma vitaminu B, důležitého pro vývoj embrya

kp = konec pánevní (zadečkem)

kontrakce = pravidelné stahy děložní svaloviny při porodu

Těhotenství.cz

kordocentéza = tenká jehla, která se zavádí břichem matky do žíly v pupečníku

kolpo = gynekologická vyšetřovací metoda

Jedna z pohlavně přenosných chorob (STD), kterou mnohdy nedoprovázejí žádné klinické projevy. Menší procento žen však může zaznamenat bolest či pálení při močení, nažloutlý a někdy i krvavý výtok. Výjimkou není ani krvácení mimo období menstruace či nepřiměřeně silné krvácení při periodě. Může se objevit i bolest během sexu. Neléčené onemocnění vede v některých případech k závažným a chronickým zdravotním komplikacím, mezi něž spadá například hluboký pánevní zánět (PID).
Zařízení složené z měřicího přístroje a snímacích elektrod. Nachází uplatnění při kardiotokografii (CTG): vyšetřovací metodě pro elektronické monitorování děložních stahů a měření srdečních ozev plodu těhotné ženy.
Jedna z porodních komplikací, která může vést k rozhodnutí o ukončení těhotenství císařským řezem. Charakterizuje ji nesoulad mezi příliš úzkou pánví a nepřiměřeně rozměrnou hlavou plodu.
Cvičení zacílené na posilování svalů pánevního dna. Takzvané Kegelovy svaly podpírají dělohu, močový měchýř, konečník a tenké střevo a představují významný faktor pro úspěšný porod a omezení úniku moči.
Nástroj, který pomáhá lékařům vybavit miminko z porodních cest během druhé doby porodní.
Metoda prospívající vývoji především hypotrofických a předčasně narozených dětí. Matka přikládá dítě mezi prsy a přikrývá ho vlastním oděvem. Přímý tělesný kontakt navozuje miminku pocit bezpečí, neboť teplotou i nedalekou srdeční aktivitou připomíná pobyt v děloze.
Snadná procedura za účelem pročištění střev, podpory peristaltiky a vyloučení usazených zbytků denaturované potravy. Účinný nálev se vstřikuje do konečníku.
Proces krmení kojence, případně batolete, mlékem z prsou matky. Sací reflex umožnuje miminku tekutinu sát a polykat.
Nažloutlá tekutina proudící z prsou během těhotenství. Mléčné žlázy produkují mlezivo ještě několik dní po porodu, než tekutinu nahradí mateřské mléko. Takzvané první mléko poskytuje svým bohatým obsahem živin miminku vitalitu a ochranu před infekčními chorobami.
Nazývaný též Ondinina kletba či Ondinin syndrom, jedná se o vrozenou vývojovou vadu (VVV) dechového centra s extrémně nízkou prevalencí u obou pohlaví. Charakteristické projevy zahrnují černání kůže v důsledku nedostatečné koncentrace kyslíku v krvi, bolesti hlavy či závratě. V některých případech doprovázejí onemocnění problémy s usínáním. Primární projev představuje hrozící nebezpečí udušení během spánku. Pacient se obvykle po celý život neobejde bez umělého plicního ventilátoru, který dovede komplikacím spojeným s respirací zabránit. Epidemiologie zahrnuje možnou návaznost na nemoc tlustého střeva známého pod označením vrozené aganglionární megakolon (hirschsprungova nemoc). Dosud není známa žádná možnost léčby.
Chirurgický výkon, ke kterému se přistoupí v předzhoubném či zhoubném stádiu rakoviny děložního čípku. Cílem zákroku je vyjmutí rozměrné biopsie tvaru kuželu z krčku dělohy.
V průběhu porodu dochází k tvrdnutí či stahům dělohy. Kontrakce bývají silné a pravidelné: žena je obvykle pociťuje v intervalech tří až pěti minut. Stahy děložního svalstva se zastaví po porodu, a vytratí se tak i s tím spojené porodní bolesti. Zvláštní typ děložních stahů představují tzv. poslíčci, objevující se v době před porodem. Nazývané také Braxton-Hicksovi kontrakce, nezvyšují svou intenzitu, rychlost opakování ani délku trvání. Doba, za kterou vlna falešných kontrakcí odezní, je velmi individuální.
Nestandardní lékařská metoda, která využívá tlaku na břicho pro vytlačení plodu. Mechanickými pohyby rukou dochází k urychlení druhé doby porodní. Tlak na fundus s sebou nese řadu rizik pro rodičku i plod. Řada studií vyvrátila účinnost exprese plodu přidržením děložního fundu pro urychlení druhé doby porodní, kvůli níž ji někteří poskytovatelé zdravotní péče aplikovali a stále aplikují.
Vypouklé či zprohýbané uzlíkové žilní útvary. Úrodnou půdou jsou pro ně povrchové žíly dolních končetin, ojediněle se však mohou vyskytovat i na tváři.
Onemocnění s vysokou prevalencí u žen, které způsobuje přemnožení kvasinek (nejčastěji) rodu Candida. Tyto jednobuněčné houby se v pochvě vyskytují přirozeně. Ovšem během hormonálních změn, které nastávají například v těhotenství, či vlivem určitých medikamentů (např. antibiotik) může dojít k narušení harmonického poměru kvasinek a vaginální flóry. Vaginální mykózu často doprovází svědění, podráždění a pálení pochvy. Nemocné ženy někdy trpí také bolestivými stavy během močení a pohlavního styku. Charakteristickým příznakem kvasinkových nákaz je bílý hrudkovitý výtok, konzistencí se podobající tvarohu.
Jev, kdy tkáň, část orgánu, eventuálně jiná tělesná struktura patologicky přečnívá svalovou tkáň či membránu.