A (60) | B (16) | C (26) | D (24) | E (30) | F (21) | G (14) | H (35) | I (16) | J (2) | K (24) | L (13) | M (33) | N (11) | O (21) | P (97) | R (7) | S (33) | T (30) | U (2) | V (28) | Z (15) hemoglobin = červené krevní barvivo obsažené v červených krvinkách
hemoroidy = forma křečových žil v okolí konečníku
hormon = chemická látka vytvářená tělem, stimuluje orgány těla
hráz = perineum - prostor mezi ústím pochvy a konečníkem
HCG = lidský choriogonadotropin
hormon, produkovaný začátkem těhotenství, využívá se ke stanovení těhotenství
Hypertenzivní choroba I. II. = vysoký krevní tlak I., vysoký krevní tlak + orgánové změny II.
Hypotrof = plod s výrazně nižší porodní váhou, než by měla odpovídat jeho stáří, většinou tyto narozené děti jsou normálně zralé a jsou i v termínu porozené, ale mají malou porodní váhu ( např. kolem 2000 - 2500g ).
hrdlo = čípek děložní (uzávěrový aparát dělohy)
hydramnion = množství plodové vody - oligohydramnion - malé množství plodové vody, polyhydramnion - velké množství plodové vody
hypotenze = nízký krevní tlak
Těhotenství.cz
Označení pro situaci, kdy u ženy došlo k minimálně třem samovolným potratům.
Reprezentuje procentuální zastoupení červených krvinek v plné krvi. Zjištěné hodnoty hrají významnou úlohu pro stanovení diagnózy anémie (chudokrevnosti).
Protein červených krvinek, který roznáší kyslík do tělesných tkání.
Onemocnění způsobující destrukci červených krvinek.
Oteklé a zanícené cévní struktury v místech kolem řitního otvoru.
Žloutenka typu B představuje závažné onemocnění virového původu, které napadá játra hostitelského organismu. Nemoc může způsobit celoživotní infekci, cirhózu (tvrdnutí) jater, rakovinu jater i selhání jater. V neléčeném stavu je východiskem choroby mnohdy až smrt. K přenosu infekce dochází přímým kontaktem s krví či jinými krevními tekutinami zdroje nákazy. Riziko proto představuje například sex nebo sdílení injekčních stříkaček. Původce se může ukrývat i v salónech tatérů, akupunkturistů, manikúry a pedikúry. Plodu hrozí riziko získání žloutenky od infikované matky při porodu.
Infekce virem lidské imunitní nedostatečnosti se může začít projevovat až po mnoha letech od nakažení. Při přítomnosti některého z příznaků je nakaženému diagnostikován AIDS. Na virus HIV se dodnes nepodařilo vyvinout žádný lék. Infekce tedy nevyhnutelně přetrvává po zbytek života.
Při glukózovém zátěžovém testu (oGTT) se porovnají hodnoty cukru v krvi během půstu a po konzumaci sladkého nápoje.
Zátka, která utěsňuje cervikální kanál děložního čípku. Obvykle odchází těsně před porodem, ať už najednou, anebo po kouskách.
Latinsky „abortus imminens“. Projevuje se v prvním trimestru těhotenství vaginálním krvácením bez přítomnosti kontrakcí i křečí. Lékař musí posoudit konkrétní příčinu krvácení. Pokud se skutečně jedná o blížící se potrat, příhodu lze v tomto stádiu ještě odvrátit.
Jeden z hormonů produkovaných v průběhu gravidity. Na základě hladiny hCG indikují těhotenské testy (z krve či z moči) přítomnost zahnízděného embrya v děloze.
Těhotenský hormon produkovaný placentou, jež je rozváděn po těle krevním řečištěm.
Zvýšená hladina plodové vody uvnitř plodového vaku. Objem do dvou litrů se označuje jako zmnožení, vyšší hodnota jako hydramnion či polyhydramnion.
Hromadění tekutiny kolem mozku dítěte. Stav přezdívaný laickou veřejností „voda v hlavě“.
Citlivé období ženy zvyšuje riziko infekcí v důsledku nedostatečné hygieny. Případná nákaza může ohrozit i zdraví nenarozeného plodu. Lékaři kladou důraz především na dodržování ústní hygieny, neboť její zanedbání se pojí s vyšší prevalencí těhotenských komplikací. Hormonální změny mohou způsobit nadměrné pocení či suchou pokožku, což ještě zvyšuje hygienické nároky.
Mimořádně vysoká hladina bilirubinu v krvi.
Nepříjemný stav objevující se zejména v prvním trimestru těhotenství. Charakterizuje ho silná nevolnost a dehydratace v důsledku úporného zvracení. Ve vážných případech může být nutná hospitalizace.
Zvýšená hladina cukru v krvi.
Nadměrná hladina hormonu štítné žlázy v krevním řečišti.
Centrální endokrinní žláza v mozku, jež představuje ústřední prvek pro schopnost reprodukce a početí, udržení těhotenství, pro porod i kojení. Nazývaná česky podvěsek mozkový, během gestačního období se uzpůsobuje tak, aby naplnila veškeré předpoklady a požadavky pro úspěšné těhotenství. Svou pozměněnou funkcí zajišťuje jak podporu plodu (zásobování živinami a kyslíkem, odvod odpadních látek,…), tak i jeho ochranu (např. před toxiny). Změny dělohy řízené hypofýzou vytvářejí podmínky pro porod, jenž je bezpečný pro matku i plod.
Patologický vývoj tkáně, případně pozastavené formování tkáně.
Ochablost dělohy doprovázená jasně červeným vaginálním krvácením během třetí doby porodní. V případě krevní ztráty nad 500 ml se hovoří o děložní atonii. Příčinou nadměrného krvácení z dělohy, jehož incidence dosahuje 20 až 30 procent, homeostáza iontů vápníku a myosinkinázy. Komplikace postihuje častěji multipary, ženy v případě protahovaného, či naopak překotného porodu, případně po porodu císařským řezem.
Nízká či nedostačující hladina hormonu štítné žlázy proudícího krevním oběhem.
Zpomalené a mělké dýchání, které nedovede uspokojit požadavky organismu na vzduch. Nedostatečná výměna vzduchu v plicních alveolech způsobuje kumulaci oxidu uhličitého v krvi (hyperkapnii) a respirační acidózu.