Přejít k hlavnímu obsahu

Co když se rozhodnete pro potratovou pilulku?

Potrat a potratová pilulka

Ne vždycky má těhotenství dobrý konec. Ne vždycky se stanete rodiči. Důvody jsou různé. Co si ale mohou dovolit lékaři a jaké máte vy práva? Zbavte se strachu i předsudků. Je to vaše rozhodnutí. V takové zemi prozatím žijeme. 

 

Pozitivní výsledek

Ročně se pro potrat rozhodne kolem 30 tisíc žen. Číslo postupně klesá a za rok 2022 bylo dokonce nejnižší za posledních 65 let, jak uvádí web ČT24. To je pozitivní zpráva. Možná se o těhotenství více přemýšlí a plánuje, možná se lidé snaží s nastalou situací lépe pracovat a postavit se novým výzvám. I tak jde zhruba o osm potratů denně, což není málo. „Česká společnost je velice liberální a chce i liberální zákon,“ řekl předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák pro ČT24.

Není času nazbyt

Většina žen zjistí těhotenství po prvním měsíci, kdy se nedostaví menstruace. Moc času na využití potratové pilulky tedy nezbývá. Vhodná je jen do konce sedmého týdne. Pak už je plod pevně uhnízděný a síla tabletky není dostatečná, aby ho vypudila ven. Drtivá většina žen, která se pro toto řešení rozhodne, vnímá těhotenství jako nehodu. Může jít o špatné načasování, nedostatečné zázemí nebo finanční zajištění, o krátkodobý vztah. 

Před porotu

Rozhodli jste se. Probrali jste to s partnerem. Zhodnotili jste pro i proti a jdete na gynekologii s jasným stanoviskem. Nemusíte mít strach. Lékař vás nesmí přesvědčovat nebo se chovat tak, aby ve vás probudil pocity méněcennosti. Jeho povinností je jen poučení o všech rizicích při samotném zákroku, následné péči i při budoucí snaze o dítě. Bez emocí, bez předsudků. Gynekolog nemusí být nadšený, ale měl by respektovat vaše rozhodnutí. Každý rok se setkává s několika takovými případy, a tak by se neměl nechat příliš unášet svými pocity a postoji. Pokud se tak přeci jen stane, stůjte si za svým a dejte mu jasně najevo, že zasahuje do záležitostí, které jsou za hranou. 

Výjimkou může být snad jen situace, kdy má lékař pocit, že si zcela neuvědomujete závažnost potratu skrz pilulku, jednáte v afektu nebo pod nátlakem. 

Není to zadarmo

Každý gynekolog i nemocnice má svůj vlastní ceník. Rozdíly ale nejsou výrazné. Vypsání žádanky u ženského lékaře stojí kolem 1 tisíce korun. Tomu se nevyhnete, protože bez tohoto dokumentu vás žádná nemocnice nepřijme. Gynekolog se musí zaručit, že vás poučil a doporučil vámi požadovaný zákrok. Poté se vydejte přímo do nemocnice. Tam budete muset opět zaplatit - a to už za samotné pilulky a následnou péči. Většinou se částka pohybuje mezi třemi až osmi tisíci korun. 

Celý proces probíhá ambulantně, není třeba hospitalizace. V nemocnici dostanete první část pilulek. To způsobí uvolnění plodu. Budete muset půl hodiny sedět v čekárně, nebude-li mít negativní reakci. Většina žen je v pořádku, ale může se dostavit zvracení, výkyvy krevního tlaku nebo mdloby. Po tom, co přijdete domů, naordinujte si klidový režim. Pravděpodobně ucítíte tlak v podbřišku a stav jako při začínající chřipce. Druhá část pilulek způsobí vypuzení plodu. Reakce se různí. Někdo silně krvácí a sune se k zemi, někdo má do pár minut za sebou. Nedá se to předem určit. 

TIP: K užití potratové pilulky nenabádáme. Je to důležité rozhodnutí, které vás v mnohém ovlivní. Na druhou stranu nemá smysl mít strach kvůli pročítání diskuzních fór. Mnohé studie potvrdily, že je pilulka vcelku bezpečná - odhlédnete-li od závažnosti interrupce. 

Gynekolog vám zapíše termín potratu a upozorní vás na to, že pilulku nelze považovat za záchranu při nehodě během sexu. Její užívání je limitované a sleduje se dostatečný časový odstup! Následující týdne po pilulce budete muset docházet na kontroly (většinou dvě), aby lékař zkontroloval, odešlo-li z těla vše, co tam nemá být - zbytky sliznice nebo krevní sraženiny. Pokud ne, dostanete ještě jednu pilulku, která by měla ženské ústrojí pročistit a zbavit všeho nepořádku. 

 

Diskuze k článku