Přejít k hlavnímu obsahu

Nová unikátní metoda na odhalení neplodnosti mužů pomocí magnetického pole

Klinika pro léčbu neplodnosti a zachování plodnosti Prague Fertility Centre v Praze (PFC) přináší od počátku listopadu 2014 jako první v České republice zcela novou a průlomovou metodu spočívající ve funkční selekci DNA-poškozených spermií. Magnetic-Activated Cell Sorting (MACS), neboli magneticky aktivované třídění buněk, využívá principu magnetického označení defektních spermií, které se následně vychytají pomocí magnetického pole. Na první pohled totiž nelze rozlišit, zda-li jsou spermie tzv. DNA-kvalitní, což je velmi významný aspekt pro následné oplodnění, životaschopnost embrya a udržení těhotenství. Poškození DNA spermie (tzv. fragmentace) může být také příčinou mužské neplodnosti, kterou standardní metody, jako jsou určování koncentrace spermií, morfologické posuzování, nebo testy motility, nemohou odhalit. MACS je novou generací selekce spermií nejvyšší kvality.

Kvalita mužských pohlavních buněk se s věkem zhoršuje a plodnost mužů klesá. Některé studie prokázaly významný nárůst počtu poškozené DNA spermií po 35. roku věku a bylo zjištěno až třikrát vyšší poškození spermií než u mladší skupiny mužů. "Je třeba si uvědomit, že i spermie s poškozenou DNA mají stále schopnost oplodnit vajíčko. Spolu s vysokým věkem otce však mohou mít tyto faktory zásadní vliv nejen na plodnost muže, ale i na životaschopnost embryí a následné zdraví potomků a s tím spojený možný vyšší výskyt spontánních potratů či vrozených vad," uvedl embryolog, vedoucí lékař IVF laboratoří a jednatel společnosti MVDr. Daniel Hlinka, PhD.

Hlavní příčinou poškození spermatické DNA je oxidativní stres, který všeobecně stoupá se zvyšujícím se věkem a nebo při zánětlivých onemocněních, kouření cigaret, užívaní léků, enviromentálním znečištění a při zvýšené testikulární teplotě.

Test MACS je dostupný pro širokou veřejnost na základě předchozí konzultace v PFC a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Prague Fertility Centre působí již řadu let jako nositel průlomových metod v oblasti IVF. Vedle osvědčených léčebných postupů zde lze využít nejmodernější technologie a metody, jako jsou monitoring vývoje embryí, asynchronní embryotransfer či laser technologie k biopsii buněk embrya aj., které vedou k vysoké úspěšnosti při otěhotnění i u žen po čtyřicítce a následně k porodu zdravého dítěte. Zajímavostí je také program zachování plodnosti, který nabízí m.j. preventivní zamrazení spermií či vajíček a jejich následné využití v budoucnosti.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA