Přejít k hlavnímu obsahu

Léčba neplodnosti

Léčba neplodnosti

Někdy je žena přesvědčena, že už nikdy nebude mít děti a že si za svou neplodnost může sama. Ten pocit viny ji trápí, kazí ji chvíle strávené s partnerem a případně pocit uspokojení z práce, která je třeba ještě nedávno tak naplňovala.

RIZIKOVÉ FAKTORY ŽENSKÉ NEPLODNOSTI

Potýkáme-li se s problémem neplodnosti, ptáme se často „proč zrovna já?“. Snažíme se svést na někoho vinu, ale většinou začneme obviňovat samy sebe. Pravdou samozřejmě je, že na vině je vždy nějaký zdravotní problém. Přesto mohou neplodnost ovlivnit i některé faktory našeho životního stylu.

Kouření, alkohol a drogy

Kouření, alkohol a drogy mohou plodnost ovlivnit do jisté míry. Kouření, o kterém se již dlouhou dobu ví, že zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství, snižuje ženskou plodnost ovlivněním hormonálních hladin a znesnadněním uhnízdění oplozeného vajíčka. Kuřačkám může otěhotnění trvat až čtyřikrát déle než nekuřačkám. Kouření může navíc ovlivnit ženskou plodnost i urychlením nástupu přechodu. Vědci ze Všeobecné nemocnice Massachusetts stanovili přímý vztah mezi látkami obsaženými v cigaretovém kouři a genetickými signály, které způsobují předčasný zánik buněk ve vaječníku. Rovněž byl prokázán negativní vliv alkoholu na plodnost. Závěry ze studie publikované v časopise British Medical Journal v r. 1998 ukazují, že i mírné popíjení alkoholu může snížit šance na otěhotnění téměř o 50 %. Vědci se domnívají, že alkohol zasahuje přímo do procesu ovulace a transportu vajíčka. Některé studie dokonce dokázaly, že velmi vysoký přísun kofeinu může také ovlivnit ženskou plodnost, a proto mnoho odborníků doporučuje omezení přísunu kofeinu v době, kdy se žena snaží otěhotnět.

Cvičení a diety

K poškození reprodukčních funkcí může u žen dojít rovněž z důvodu extrémní fyzické zátěže. Například náročné cvičení a přísná dieta mohou způsobit, že žena přestane ovulovat, a to zejména tehdy, když dojde k výrazné redukci tělesného tuku. Nedostatek tělesného tuku může snížit tvorbu hormonu estrogenu, který je nezbytný pro ovulaci a menstruaci. Výsledkem může být anovulace (z vaječníku se neuvolňují vajíčka) a opožděná či velmi slabá menstruace. Někteří vědci se rovněž domnívají, že ovulační problémy u trénujících žen mohou být částečně způsobené i zhoršenou výživou.

Pohlavně přenosné nemoci

Pohlavně přenosné choroby jsou dnes prvotní příčinou neplodnosti mužů i žen. Každoročně jsou například v USA diagnostikovány čtyři milióny případů chlamydiových infekcí, jeden milión případů kapavky a více než deset miliónů virových onemocnění. Neléčené infekce se mohou často rozvinout v pánevní zánětlivou nemoc (PID – pelvic inflammatory disease), která vede ke vzniku srůstů v pánevní oblasti a k poškození vejcovodů. Vejcovody se v takovém případě stávají pro vajíčko neprůchodnými. S každou další pohlavní nemocí se riziko poškození vnitřních pohlavních orgánů zvyšuje. Chlamydiová infekce je nemocí, jež zanechává nejhorší následky. Až tři čtvrtiny pacientek nemají časné příznaky, a proto se jí někdy říká „tichá infekce“. U jedné pětiny postižených žen dojde k rozvoji pánevní zánětlivé nemoci, která vede až ve 20 % ke vzniku neplodnosti. 18 % pacientek si stěžuje na pánevní bolesti a u 9 % žen nemoc způsobí vznik mimoděložního těhotenství. Riziko získání chlamydiové infekce roste se zvyšujícím se počtem sexuálních partnerů.

Stres a psychické faktory

Chronický, dlouhodobý stres může v některých případech ovlivnit hodnoty hladin hormonů, a tím narušit ovulaci. Akutní stres může dokonce způsobit anovulaci či vést k tomu, že žena přestane úplně menstruovat. Na druhé straně, sama neplodnost je velkou psychickou zátěží a v jedné studii bylo prokázáno, že míra stresu neplodných pacientek se rovná stresu pacientek s rakovinným onemocněním. Relaxační techniky jakými jsou meditace a jóga mohou neplodnému páru do značné míry pomoci se s těžkou situací vyrovnat.

Článek je z knihy Léčba neplodnosti (CPress)

Diskuze k článku