Velkého průzkumu, který byl nedávno publikován v odborném medicínském žurnálu BMC Public Health se účastnilo více než 5 000 mužů a více než 7 000 žen ve věku od 16 do 74 let. Z jeho výsledků vědci spočítali, že téměř polovina žen má špatné sexuální zdraví, v případě mužů stejný závěr konstatovali u jen 17 procent z nich.
Zhruba třetina žen v průzkumu, který se netýkal těhotných žen, přiznala absenci chuti na sex, přičemž 80 procent z nich spadalo do kategorie vdaných či zadaných žen. Mezi muži se k nezájmu o sex přihlásilo naproti tomu pouze 15 procent. Dvanáct procent žen a 5 procent mužů si též milování neužívá, 7 procent žen a asi 2 procenta mužů pak při sexu zažívají fyzickou bolest.
Osm procent dam a zhruba 3 procenta mužů nepociťují žádné sexuální vzrušení a 16 procent žen má potíže dosáhnout orgasmu, oproti 9 procent mužům. Muže naopak v téměř 15 procentech případů trápí předčasný orgasmus.
Větší chuť na sex díky těhotenství
Oproti tomu v jiné studii publikované v The Journal of Sexual Medicine 40 procent žen potvrdilo, že má během těhotenství větší chuť na sex než dříve. Podle odborníků za to může především kombinace hormonů progesteronu a estrogenu.
Přesto se ale podle statistik až každá druhá žena obává, zda nemůže mít sexuální aktivita negativní dopad na dítě. Výzkum na téměř jedenácti tisících těhotných ženách přitom neprokázal žádnou spojitost mezi sexuální aktivitou během těhotenství a předčasnými porody či vývojovými vadami dětí.
Libido žen ničí neuspokojivé vztahy, stres i přirozené hormonální výkyvy
Nezájem o sex, jak u žen mimo období těhotenství, tak u mužů, odborníci nejčastěji spojují s nízkým libidem. S ním se dle různých studií během svého života potýká více než polovina žen a představuje jednu z nejčastějších sexuálních obtíží u žen.
„Častěji než zdravotní problémy za chybějící sexuální touhou stojí vztahové problémy. Například i nedostatek otevřené komunikace o vzájemných potřebách partnerů, nedostatečná emocionální blízkost, ale i málo fyzického kontaktu, jako jsou doteky, objetí či polibky, který v ženách utvrzuje partnerskou lásku. Touhu dále snižují psychické obtíže jako stres, úzkost nebo deprese. U žen ji také výrazně ovlivňují hormony, jejichž hladiny kolísají v období těhotenství či kojení a trvale se snižují v přechodu,“ komentuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.
10 procent žen bylo k sexu přinuceno
Ze studie dále vyplývá, že dvanáct procent žen rovněž zažívá fyzické obtíže jako vaginální suchost, u mužů se naopak obdobné procento potýká s erektilní dysfunkcí. Kolem jedenácti procent žen i mužů je se svým sexuálním životem nespokojeno, přičemž 13 procent žen a 11 procent mužů se sexu vyhýbá.
Každá desátá žena v průzkumu přiznala, že byla k sexu donucena. U mužů je tento podíl jen zhruba jedno procento.
„Mezi lidmi s velmi nízkým sexuálním zdravím rovněž vědci odhalili jisté souvislosti: například mezi ně patřili ženy a muži, kteří začali sexuálně žít už před dovršením 16 let, potýkali se s depresí, holdovali alkoholu a drogám,“ uzavřel Adam Durčák.