Přejít k hlavnímu obsahu

Co je to šátkování

Pokud čtete tuto stránku, jste asi rozhodnutá, že budete nosit své miminko v šátku. Šátek na nošení dětí je úžasná pomůcka v péči o miminko. Byla bych moc ráda, kdyby vám tyto řádky pomohly tak, aby začátek nošení byl pro vás jednoduchý, a aby jste začínala s jistotou, že děláte opravdu dobře. A věřte, že děláte. Pro mě jsou vzpomínky na chvíle šátkování jsou jedny z nejpěknějších. Na konzultacích nyní pomáhám maminkám v začátcích nošení a pokaždé, když si miminko uváží na hrudník, jsou nadšené. Volné ruce, vnímají každý pohyb miminka a okamžitě reagují. Stejně, jako když bylo miminko v bříšku. Tehdy jste si bezděky hladila bříško, když se miminko pohnulo, když jste cítila, anebo cítíte pohyby. Nyní je miminko v náručí a můžete dále zažívat chvíle sepětí a intenzivního kontaktu.

Je vázání opravdu tak těžké?

Maminky se často zbytečně podceňují, že vázání miminka do šátku nezvládnou. Přistupují k začátku s ostychem. Ale nakonec během vedení si osvojí způsob namotání šátku kolem svého těla a dotahování také. Rychle si najdou svůj styl vázání a často se já učím od nich, jakými různými způsoby lze pojmout techniku úvazu. V tomto směru se snažím vyladit návody a vedení rodičů v začátcích vázání, aby bylo opravdu jednoduché a zdravé. Je to jako v jiných činnostech. Potřebujete prostě někoho, kdo vám to ukáže a pak jako když dovednost najdete. Osvojíte si ji a přizpůsobíte sobě. S vázáním miminka do šátku je to podobné. Abych vám vázání maximálně zjednodušil, připravila jsem pro vás videa ale i fotografický návod s přesnými instrukcemi přesně tak, jak vás to budu učit během konzultací. Lze si pak informace oživit a nemůžete vázání zapomenout.

Kdy je praktické jít na kurz šátkování

Chcete-li nosit miminko v šátku hned po porodu, můžete se na nošení připravit už před porodem. V tu dobu ještě není váš mozek zaplaven oxytocinem. Tento stav s sebou nese menší schopnost se učit. Po porodu emoce a hormony pracují ve prospěch vztahu matka dítě. Dvouhodinový kurz s miminkem pro vás může být v takovém stavu více náročný. A když si úvaz natrénujete před porodem a budete vědět, jak navázat šátek na tělo, máte polovičku naučeno, a teď jen sladit šátek, miminko a váš styl vázání. Pokud vám v tomto směru nestačí videa, a nebo návody, kurz bych vám doporučila.

Na druhou stranu maminky, které využily kurz šátkování v těhotenství, využily konzultaci také po porodu hlavně proto, že vázání s miminkem je něco jiného než s panenkou. Buďto nenašly odvahu, anebo miminko plakalo či bylo v šátku neuchopitelné.

Během kurzu šátkování vás naučím, jak zacházet s šátkem a s miminkem zároveň. Získáte podporu a pomoc v začátcích. Upozorním vás na případné chyby ve vázání a doporučí vychytávky, jak si vázání usnadnit. Konzultace bývá delší, zhruba dvě hodinky, právě proto že, se musí ještě opečovávat miminko, kojení, přebalování, no přeci to znáte či poznáte. Maminky si však velice rychle najdou svůj styl vázání. Stačí dva tři pokusy. Nastudováním úvazu dopředu si hodně usnadníte začátky šátkování.

Na kurzu šátkování se naučíte techniku vázání miminka v šátku, máte možnost vidět, jak váží jiné maminky své již narozená miminka. Vidíte, s jakými aspekty vázání se perou a učíte se jejich vlastní zkušeností. Úžasnou možností je, že na kurzu se mohou setkat maminky, které již mají šátek, mohou sdílet své zkušenosti s jednotlivými druhy šátků. A poskytnout tak maminkám, které k tomuto kroky ještě nedošly, pomoci v orientaci v druzích šátků.

Individuální konzultace v domácím prostředí?

Pokud máte pocit, že s miminkem úvaz nezvládáte, miminko pláče, vzpíná se, jeho reakce na vázání vás znejišťuje, anebo si nejste jistá, že jste navázala miminko do šátku správně. Můžete využít individuální konzultaci. Je to čas jen a jen pro vás. Nemusíte se nikomu přizpůsobovat a máte plnou pozornost lektorky, která vám pomůže miminko uklidnit a dodá vám potřebnou sebejistotu. Také, pokud jste se rozhodla po porodu, že budete nosit miminko v šátku, může poradkyně přijít k vám domů, aby jste nemusela čekat, než vám skončí šestinedělí, aby jste mohla na kurz. Konzultace v domácím prostředí skýtají klid, osobní komfort a spoustu prostoru pro vás i pro miminko, nakojíte, nemusíte se nikam vypravovat, strojit sebe a miminko. Některé maminky dají přednost individuální konzultaci v domácím prostředí, jiné dorazí na kurz. Záleží jen na vás, na jaký typ šátkového poradenství se cítíte vy.

Od kdy mohu začít nosit miminko v šátku?

Nosit miminko v šátku můžete ihned po narození ve chvíli, kdy se na první pokusy o vázání cítíte vy sama. Někdy chodím na konzultace šátkového poradenství hned po porodu, jak to je možné. Jindy za měsíc, dva měsíce po narození miminka. Cesta k začátkům šátkování je různě dlouhá. Když se narodila naše dcera, začala jsem vázat, v jejích čtyřec týdnech. Dříve jsem se bála, vnímala jsem ji jako velmi křehkou bytost, ale u syna jsem neotálela, zkušenost a jistota mě vedla. Čas bez šátku jsme si užili také, ale když jsme začala nosit, byla to paráda. Teď mě tak napadá, že nejintenzivnější byly vycházky. Aničku jsem měla pod bundou a byla jsem pyšná máma. I když jsem chvátala do obchodu, intenzivně jsem |vnímala naše miminko na hrudi.

Novorozenec je nošení přizpůsoben

Miminko je maličkaté, ještě schoulené do klubíčka, jako když bylo v bříšku. Jeho zkušenost pevných hranic dělohy je stále živá. Potřebuje vnímat ohraničení svého tělíčka, to mu dopřejeme šátkováním, jemnými masážemi a nošením. Poslední jmenované je také jednou ze základních potřeb miminka. Novorozeňátka jsou poddajnější, s důvěrou se nechají uvázat do šátku, jak tříměsíční miminko. Čím jsou menší, tím to jde snáze. Nebudou si muset opětovně zvykat na hranice svého těla jako děti ve dvou či třech měsících.

Je nutné si uvědomit, že děti potřebují vnímat hranice svého těla, potřebují pomoci tlumit neúčelné pohyby, které je zneklidňují. Jistě znáte náhlé pohyby ručiček miminka, když spí, které je probudí a vylekají. Anebo neúčelné, neuspořádané máchání rukou, když se nemůže přisát k prsu. To jsou pohyby, které miminko zneklidňují a je dobré jim bránit. Cestou je šátkování, pevné zavinování, ale i pouhé nošení, protože když držíte miminko v náručí, v klubíčku, vnímá dotyky vašich rukou jako ohraničení svého těla.

Předpokladem, aby miminko s důvěrou přijímalo, co vy dáváte, je vaše sebejistota. Pokud vás trápí obavy, miminko to vnímá. Pláče, nelze bezmezně důvěřovat, když se člověk, o kterého se opírá bojí, který neví, co má dělat a zda to co dělá, dělá dobře.

Mgr. Katka Neubauerová, sociální pedagog, terapeut, lektorka kurzů šátkování a laktační poradkyně

autor:
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku