Přejít k hlavnímu obsahu

Zaručené tipy, jak přemoci únavu v těhotenství

Zaručené tipy, jak přemoci únavu v těhotenství - Těhotenství.cz

Sotva jste vstala a vaše tělo křičí „ještě“? Vítejte v těhotenském klubu. Pospávat celý den do růžova můžete bohužel leda v růžovém sadě, ne v reálném životě. Naštěstí stačí udělat pár menších změn, abyste se zbavila přezdívky „zombie“. Proč se vám podlamují nohy únavou? A co vše můžete udělat pro své fungování přes den?

Kdy tělo těhotné ženy nejvíce protestuje?

Únava patří k těhotenství neodmyslitelně jako větší bříško. Přepadnout vás může v kterémkoli měsíci. Největší bývá v prvním trimestru, v druhém trimestru se naopak můžete cítit i trochu svěží. Na konci „2v1“ na vás ale opět dopadne v plné síle.

Za vším stojí hormon progesteron. Navíc tělo pracuje na plné obrátky, aby zajistilo bezpečné prostředí pro vaše miminko.

Pracovní vytížení v těhotenství škodí

Budovat kariéru se „zátěží“ v břiše je jako plavat proti proudu. V práci zvolněte, nejlépe si domluvte kratší úvazek a možnost občasných přestávek. Během pracovní doby si dopřejte protažení, jak tělo žádá. Stačí zvednout nohy nahoru, aby se v nich uvolnili zadržované tekutiny a cítila jste se svěží.

„Teď je důležité zdraví vás a vašeho miminka, ne výkon.“

Do svého dne co nejčastěji zařazujte masáž chodidel, návštěvu kina nebo jiný relax Vše, co vás potěší, vám dobije baterky. Třeba i výběr bodýčka pro vaše maličké nenarozené.

Cvičením proti únavě v těhotenství

Neznamená to s dítětem v břiše běhat maraton. Skvělý životabudič je už 30 minutová rychlá chůze – třeba do supermarketu. Nebo zkuste těhotenské cvičení či plavání. Zlepší váš krevní oběh, protáhne unavené tělo, a navíc vás naučí správně, zhluboka dýchat.

Chodila jste doteď do fitka? Těhotenství není výmluva, proč s tím seknout. „Pokud je těhotenství bez komplikací, nevidím důvod, proč by žena měla s návštěvou fitness centra končit,“ radí gynekolog Jozef Záhumenský.

Musíte ale znát správné provedení všech cviků. Rozbouřené hormony mění pohyblivost kloubů, kostí i vazů a tělo vám odpustí daleko méně než dříve. Proto jestli se chcete poprvé ponořit do světa fitness, nebo jste „zelenáč“, počkejte minimálně do šestinedělí.

Požádejte v těhotenství o odbornou pomoc

Nestresujte se. Užírat se starostmi vám pouze bere energii a kazí spánek. S tím, co vás trápí, se svěřte odborníkovi nebo třeba jen kamarádce. Sdílená bolest je poloviční bolest. Druzí vám pomohou vidět problém „z patra“. Často navíc přijdou s nečekaným řešením.

Jak se při těhotenství vyspat?

Dobrá postel je eso v rukávu těhotné ženy, díky ní udržíte přes den oči otevřené.

Raději větší než menší, s prostěradlem čistým jako lilie a s kvalitní matrací doplněnou o podložku matrace, abyste spali na měkčím a prostěradlo neklouzalo. Jako třešnička na dortu matracový chránič, který prodlouží životnost matrace a zvýší komfort při spánku. Navrch ještě pár měkkých polštářů a máte recept, jak vykročit svěží do nového dne.

Do vaší „archy odpočinku“ nechoďte s plným žaludkem. Poslední sousto má dopadnout do žaludku minimálně 3 hodiny před ulehnutím.

Dopřejte si 8-9 hodin nepřerušovaného spánku. Na pořádný odpočinek máte nárok, vždyť „jedete za dva“. Ignorujte nevybíravé poznámky okolí, jen vám vysávají energii.

Jestli vám spánek v noci nestačí, dejte si dvacet – jednou dopoledne a jednou odpoledne.

Spěte ve vyvětrané místnosti, s nohama v teple, s jedním polštářem pod kolenem a dalším pod břichem. Pro většinu těhotných žen je to příjemná poloha a uleví od bolesti. Navíc vám pomůže udržet během spánku pozici na zádech či na boku, která je v období „2v1“ nejbezpečnější. Pokud vám bolavá záda nebo třeba kyčle stále nedovolí vypnout, zkuste těhotenské polštáře.

Abyste přes den byla k použití, musíte se o své tělo starat zvnějšku i zevnitř. Proto má pestrý a vyvážený jídelníček při těhotenství zvlášť velký význam.

Obrázek: freepik.com: Designed by yanalya

Těhotenství.cz

Diskuze k článku