Operace není tabu
Každoročně se v České republice pro zvětšení prsou rozhodne téměř jeden tisíc žen. Je to ohromné číslo, které neustále stoupá. Důvody, proč tomu tak je, jsou různé. Svět sice inklinuje k přirozené kráse, ale touha po souměrných tvarech a bujném dekoltu stále zůstává. Je ale pravda, že se ustálily objemy silikonů na průměru a o nadstandardní velikosti je zájem jen ve výjimečných případech. Spousta lidí si myslí, že žena vyhledá pomoc plastického chirurga po porodu a po kojení. Není tomu tak. Drtivá většina z nich je do třiceti let věku a bezdětná. S dětmi přichází na řadu jiné zákroky v čele s modelací prsou.
Vpravení silikonových implantátů je vcelku riskantní. Nikdo totiž nemůže předem s jistotou určit, jak ňadra zareagují. Některá se přizpůsobí náporu i změně velikosti během těhotenství a kojení, jiná neprojeví dostatek elasticity a po ukončení mateřské budou v tristním stavu. Cvičením, stravou nebo zdravým životním stylem to lze ovlivnit jen minimálně, snad jen genetický potenciál může udat směr.
Kojení a silikon
Nejde ani tak o silikonové implantáty jako o způsob, jakým se do prsou vkládají. Zpravidla se totiž vkládají pod prsní sval nebo žlázu a jejich funkce tak nejsou omezeny. Nenastanou-li komplikace s jejich prasknutím nebo posunutí, není-li vyvíjen nadměrný tlak, tak by se nemělo nic stát a žena může plně kojit. Rozdíl oproti přirozeným prsům pochopitelně nepozná ona ani dítě. Snad jen v případě neúměrné velikosti, kde se musí korigovat polohování dítěte během krmení, aby mělo dostatek prostoru a vzduchu při sání.
Jedno bezvýznamné ALE
Pochopitelně i tady mohou vzniknout potíže. Ty se ale primárně nepojí s augmentací, ale modelací, kdy se vědomě zasahuje do prsních žláz. Během operace může dojít k jejímu narušení (u zmenšení ani jiná možnost není) a výsledkem jsou poruchy produkce mateřského mléka a znemožnění kojení.
Omezení augmentace
Zvětšení prsou má spodní věkovou hranici nastavenou na osmnáct let. Podstoupení operace v dřívějším věku je problematické, pomoci může snad jen domluva se zahraniční klinikou, kterou má jiná nastavení. Na druhou stranu se prsa vyvíjí mnohem déle než do momentu dosažení plnoletosti a jsou ovlivněna hormonálními procesy. Těhotenství nevyjímaje. Prsní žlázy patří k těm se zevním uvolňováním, reagují velmi obratně a předem nelze odhadnout, jak se zachovají. Běžně se augmentace doporučuje minimálně o čtyři roky později, tedy kolem 22. roku, kdy mají prsa neměnný tvar.
Na pohnutkách záleží
Většina lékařů doporučí augmentaci až po ukončení kojení. Pokud je v plánu rozšiřování rodiny, tak až na samém konci, kdy už nebudou prsa včetně silikonových implantátů vystavena dalšímu tlaku, změnám velikostí i námaze. Na druhou stranu strmě přibývá žen, které jsou ovlivněny sociálními sítěmi a na kliniky dochází s fotkou celebrity nebo veřejně známé osoby. Chtějí se jí připodobnit a stylizovat se do ní. Někde nemají s takovým důvodem pro zvětšení poprsí problém, jinde pacientky nepřijmou.