Obři na sále
Dozajista vás neminula zpráva, že modelka Monika Leová porodila pořádného cvalíka. A to dokonce přirozenou cestou. Chlapeček se narodil těsně pod hranicí pěti kilogramů. 4710 gramů je dost. Ono těhotenské bříško nasvědčovalo tomu, že nepůjde o žádného drobka, ale podle pediatrických tabulek má průměrné miminko takovou váhu až na šesti týdnech. To je pořádný skok dopředu. Je to špatně? Nebo čím víc, tím líp? Záleží na mnoha faktorech. Špatně to není, neprovází-li matku ani miminko přidružené zdravotní potíže.
Průměrná váha miminka je rovných 3200 kilogramů. V případě, že maminka přibere doporučených osm až jedenáct kilogramů, netrpí cukrovkou ani jinými problémy a plod se vyvíjí přesně podle plánu, neměly by být žádné větší odchylky. Přesto se děti poslední roky rodí výrazně větší a těžší. Nic proti, ale nenahrává to obezitě? Ano i ne.
Časem se to srovná
Dozajista už jste slyšeli jízlivou poznámku “to vyběhá”. A je na tom pořádný kus pravdy. Pokud má dítě v kojeneckém věku na rukách i nohách pořádné faldíky a tváře jako sysel, není na tom nic špatného. Chutná mu, mateřské mléko si dopřává několikrát denně i v noci a příkrmy nikdy nepohrdne. Ale nechodí. Jen zkoumá svět kolem sebe. Jakmile se ale postaví a udělá první krůčky a začne hbitě lézt, situace se změní. Tělo dostane pořádně zabrat a energetický výdej se znásobí. To se pak váha na několik měsíců klidně i zastaví a dítě i přes pravidelné krmení nepřibere ani deko. A to bývá pro maminky pořádný šok. Zůstaňte pod dohledem pediatra a není se čeho bát.
Na hraně
Pokud ale vyšší zůstane i do dalšího období a trápí dítě v předškolním věku, je třeba zpozornět. Pravděpodobně vás nemine úprava jídelníčku, kdy se jasně určí množství jídla, složení jednotlivých porcí a kombinace s pravidelnými pohybem. Kolem pátého roku věku už je metabolismus dítěte v takové kondici, aby byl vyrovnaný. Pokud tomu tak není, má dítě zaděláno na vážnější potíže. Od rozvoje cukrovky, po potíže s krevním tlakem. Nehledě na společenské vyčlenění kvůli pár kilogramům navíc, což může parazitovat na dětské psychice.
Čím dřív, tím líp
Čekat, že to vyběhá. A pak nastavovat přísná pravidla na talíři? Možná je lepší přivést dítě ke zdravému stravování a pravidelnému pohybu hned na začátku, aby všechna pravidla osvojilo co nejdříve.
Naučte ho na zeleninu - mrkev, dýni, brambory, saláty, špenát, brokolici, květák, řepu, kukuřici, dostatek masa i vajec, zeleninové vývary a luštěniny. To je základ. Pozadu by ale němel být ani pohyb. Ono taková chůze místo nošení, jízda na kole, přelézání překážek a poskakování jsou jedině k dobru. Naučí děti rovnováze a soustředěnosti, což - jedno k druhému - přispívá k přirozenému zdraví a vývoji.