Na co se připravit?
Celé období od počátku předčasného porodu, přes porod samotný a hodiny po něm se vyznačují obrovskou psychickou zátěží, silnými emocemi a stresem. Takové maminky často pociťují frustraci, bezmoc, strach, zoufalství a pocit viny. Je zde velmi důležité s těmito pocity pracovat, protože se dá mluvit o možnosti, že maminka prožije takové trauma, že může vzápětí přijít i posttraumatická stresová porucha, která může být opravdu intenzivní a mít dlouhé trvání. Pokud by Vám byla v případě, že absolvujete předčasný porod, v porodnici, případně pak na oddělení pro nedonošené děti, nabídnuta konzultace s psychologem, určitě neodmítněte (to maminky často dělají, protože chtějí být samy). Péče psychologa vám může velmi pomoct, může snížit i případně psychické následky. Můžete si s ním promluvit o tom, co prožíváte, jak se cítíte a pobavit se o tom, čeho se bojíte.
Otázky okolí
I když se vám možná bezprostředně po porodu nebude chtít všechny informovat, minimálně těm nejbližším se určitě ozvete. A ať chcete nebo ne, postupně se to dozví všichni, až vás třeba potkají, proto je dobré se na takové situace připravit.
Nejprve si uvědomte, že až takové dotazy přijdou, „Jak se má miminko?“ nebo „Jak to probíhalo?“, dotyční tazatelé to určitě nemyslí zle. Tyto věci je často zajímají, protože Vás mají rádi a záleží jim na vás, proto se snažte vyvarovat přehnaným reakcím. I pokud přijdou jiné otázky nebo věty, které vás vyvedou z míry, mějte na paměti, že ten druhý to nezažil a možná jen neví, jak s tím naložit, a co je vhodné říct. Připravte si nějakou odpověď, například „Bylo to velmi náročné, ale teď o tom nechci/nedokážu mluvit“ nebo „Zatím není jasno, jak to všechno bude, a je pro mě těžké o tom mluvit, tak to prosím nechme.“ Z takových odpovědí ten druhý pochopí, že teď není vhodná doba tyto věci rozebírat, a je možné že vám nabídne i nějakou podporu, kterou v tomto období pravděpodobně oceníte.
Najít si čas pro sebe
Najděte si nějakou činnost, která vás těší. Zní to teď asi jako nemožný úkol, jediné, co máte v hlavě je přece vaše miminko, na které soustředíte všechny myšlenky. To je pochopitelné, ale alespoň zkoušejte dělat činnosti, které máte ráda, a u kterých se uklidníte. Běžte se například projít do lesa, příroda je opravdu balzám na duši. Zkuste si doma něco vyrobit, dělání přece smutky zahání. Nebo zkuste nějakou pohybovou aktivitu, relaxační cvičení - je dokázáno, že pohybová aktivita na špatnou náladu působí mnohem lépe než kdejaký medikament. Najít si takové činnosti je opravdu prospěšné, nemusíte se cítit nijak provinile, že se věnujete něčemu jinému než vašemu miminku. Naopak to berte, že to děláte právě pro dobro vašeho miminka. Děti vycítí nejlépe, jak se jejich maminka cítí a v jakém je rozpoložení. Péčí o sebe a svou psychickou pohodu tak vysíláte miminku signál, že je vše v pořádku, a že se může jeho tělíčko soustředit na odpočinek a růst.
Vztah s partnerem
Tato oblast se často opomíjí, přitom je velmi důležitá. Často se stává že taková situace partnery odcizí nebo zkomplikuje jejich vztah. Oba mají v hlavě různé negativní myšlenky, někteří z rodičů chce být raději osamotě. V této situaci je komunikace důležitější než kdy dřív. Váš partner je pro vás přece ta nejbližší opora a situaci nese také těžce, tak tu buďte pro sebe navzájem. Znovu platí, že pokud budou v pohodě rodiče, vycítí to miminko a bude se také cítit lépe. Pokuste se s partnerem najít chvilku pro sebe, povídejte si, sdělte si své pocity, obavy, jděte na procházku a podporujte se.
Soustředit se na to, co můžete ovlivnit
Jistě dáte za pravdu, že ztrácet energii a sílu tím, s čím nic neuděláte, nemá valný dopad a smysl. Lehce se to říká a hůře se to dělá, ale zkuste se minimálně zamyslet nad vašimi myšlenkami. Kolik z nich je konstruktivních a řeší to, co je ve vašich rukou? A kolik z nich se zabývá stále dokola něčím, nad čím nemáte žádnou moc? Zkuste rozvíjet právě ty myšlenky, které směřují k věcem, které ovlivnit můžete. Znovu opakujeme, vaše psychické rozpoložení velmi ovlivňuje to, jak se cítí miminko, když jste s ním.
Radovat se z maličkostí
I když následky předčasného porodu mohou být různé, snažte se soustředit na to, co se mění k lepšímu, jakýkoliv pokrok vašeho dítěte nebo dobrá zpráva, jsou velké věci! Všímejte si jich a užívejte si ty okamžiky, kdy vidíte, že miminko roste, je aktivnější a klidnější. Buďte pro něj oporou, aby prospívalo, a co nejdříve ve vaší náruči odjelo domů.
Psychologická pomoc
Víme, že předčasný porod a období, které nastává po něm, je velice psychicky náročné. Představili jsme vám pár tipů, jak s tím naložit, pokud se ale opravdu necítíte dobře, je na zvážení, zda by vám nepomohla individuální spolupráce s psychologem. Je skvělé, pokud jste si zkusili sezení s psychologem v nemocnici, nebojte se ale požádat někoho o pomoc i poté. My vám můžeme nabídnout mnoho zkušených psychologů, kteří tu pro vás jsou online. Výhodou je časová flexibilita, můžete si samy vybrat čas a neztratíte ani minutu přesunem, vše proběhne z pohodlí vašeho domova. Rozhodnout se můžete pro individuální sezení, ale i sezení spolu s vaším partnerem.