Přejít k hlavnímu obsahu

Jak těhotenské hormony ovlivňují vaše miminko?

Vliv těhotenských hormonů na miminko-těhotenství.cz

Miminko je v děloze vystaveno působení těhotenských hormonů, které přirozeně proudí krevním řečištěm těhotné ženy. Tyto látky skrze placentu pronikají do oběhové soustavy dítěte, a mohou tak ovlivnit jeho vývoj. Přestože po porodu dochází k přerušení expozice těmto hormonům, jejich vliv na organismus miminka může po určitou dobu přetrvat. 

Těhotenské hormony často zatouží ovlivnit také miminko. Jejich působení na potomka je naštěstí dočasné. Navíc stavy, které způsobují, lékaře ani novopečené maminky mohou nechat v klidu.

Pro miminko představuje hormon estrogen navíc životně důležitý hormon. Stimuluje vývoj orgánů a přispívá ke snižování počtu kostí v horních i dolních končetinách.  

V období těhotenství produkuje organismus vysoké množství estrogenu. Jeho působení se projevuje zejména těhotenským příznakem v podobě růstu prsou. Poprsí se však nezvětšuje pouze těhotným a kojícím ženám. 

Co se děje s tělíčkem miminka působením estrogenu?

První tři dny po porodu mohou zduřet prsíčka novorozenci. A to nejen holčičkám, ale i chlapečkům. Zduřelé prsní žlázy vlivem hormonů představují častý zdroj starostí novopečených rodičů. Nejedná se přitom o trvalý stav. Jev zmizí do druhého týdne po porodu, jak zbytky těhotenských hormonů opustí tělíčko dítěte. Do konce šestinedělí tedy po červených a tvrdých ňadrech nezbude u kojence ani památky. 

Mezitím se nové maminky musejí vyvarovat tisknutí, mačkání či masírování poprsí novorozence. Tímto způsobem hrozí vznik infekce (podkožního abscesu). Při sevření prsíček by dokonce mohlo vytéct skutečné mateřské mléko. Hormony, které způsobují otoky prsou a stimulují mléčné žlázy u matky, totiž potencionálně vyvolávají stejný efekt u potomka. 

Pokud se u vašeho miminka vyskytla bulka v prsu, nepanikařte. Jde o nezhoubný úkaz. Hrbolek se sice na počátku života mimo dělohu může i zvětšovat, ale do pár měsíců se vyhladí. Případně přetrvá pouze drobná část tkáně, která nepůsobí zdravotní komplikace ani diskomfort. 

Lékařskou pozornost vyžadují pouze výjimečné stavy, kdy poprsí jeví známky infekce. Příznaky zahrnují:

  • výrazný otok
  • silný výtok
  • přecitlivělost prsou

...stejně jako horečku, stejně jako horečku novorozence. Odborník dovede rozpoznat, zda se jedná o skutečnou nákazu. 

U holčiček se v raném postnatálním stádiu vývoje mohou také objevit změny ve vaginální oblasti. U kožní tkáně zevních rodidel, nazývané stydké pysky, dochází v některých případech po expozici estrogenu k „nafouknutí“

Kromě otoku může z genitálií také vytékat bělavá tekutina. Hlenovitý výtok se označuje jako fyziologická leukorea. Za určitých okolností nastává také mírné vaginální krvácení. 

Uvedené změny se týkají velkého počtu miminek. Odeznívají postupně během prvních dvou měsíců po porodu. 

Jaké jsou účinky hormonu prolaktinu na miminko 

Hormony matky, konkrétně prolaktin, který zodpovídá za tvorbu mléka po porodu, může také vyvolat mírný výtok z bradavek miminka. Pro stav, který lékaři označují galaktorea, se vžilo označení „čarodějnické mléko“. Tekutina zpravidla přestane unikat během dvou týdnů po porodu. 

Podle studie je až 5 % miminek „čarodějných“. Nejčastěji jde o kojená miminka. U předčasně narozených dětí se galaktorie vyskytuje jen ojediněle. Tekutina přestává unikat zpravidla během dvou týdnů po porodu. 

Dětem s galaktoreí narůstají prsa do výrazně větší velikosti než jejich „běžným“ vrstevníkům.  

Mléko čarodějnic

Věděla jste, že… přezdívka „mléko čarodějnic“ vychází z pradávných báchorek o čarodějnicích, které kradou mléko spícím miminkům a krmí jím své blízké? 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku