Proměny
V těhotenství se tělo mění a rozdíl mezi prvním a finálním měsícem je často i kolem patnácti kilogramů a mnoha desítek centimetrů v pase. Je jasné, že bez pružných látek a elastického pasu, volných šatů a tunik to žena nezvládne. Nic nesmí stahovat ani pnout, žádoucí nejsou ani knoflíky a zipy nebo těsné šněrování. Pohodlí je nadevše.
Kojící oblečení
Po porodu je situace jiná. Některé ženy si z nemocnice nesou sotva dva kilogramy a většinu váhy nechají na porodním sále. Jiné vypadají skoro stejně a s přebytečnými kily bojují ještě několik měsíců. Kojení se ale nevyhne ani jedna z nich. Vyjma případů, kdy se dobrovolně rozhodnou nahradit mateřské mléko umělou stravou nebo ze zdravotních důvodů ten způsob není možný. Kojení je sice přirozený proces, který buduje vztah mezi matkou a dítětem, prcka uklidňuje a dodává tu nejlepší možnou směs vitamínů a živin. Venku a mezi lidmi je ale situace ošemetná a zdaleka ne každá žena se cítí ve své kůži. A právě proto se na trhu kdysi dávno objevilo oblečení speciálně pro kojení.
Většina žen na něj nedá dopustit. Má jednoduchý střih, je pohodlné a umožňuje diskrétní kojení, aniž by bylo nutné odhalovat víc než je na veřejnosti nutné. Právě to je u kojícího oblečení velké plus.
Už dávno jsou pryč doby, kdy musel žena vykasat tričko a odhrnout podprsenku, aby se dítě mohlo přisát. O pohoršené nebo naopak lačné pohledy kolemjdoucích nebyla nouze. Žena se cítila nesvá a dítě přišlo o veškeré soukromí. Bylo to pro obě strany velmi nekomfortní. Kojení zkrátka přitahuje pozornost všech.
Skromná nabídka
Běžně v konfekci je to se sháněním kojícího oblečení dost špatné a k mání je jen pár kousků, ale ve specializovaných obchodech pro děti a rodiče je nabídka naštěstí široká. Stejně tak se na tyto zákazníky zaměřují mnohé švadlenky. Je to sice dražší, ale plně odpovídá kvalitě, materiálu a hlavně provedení na míru. Mnohé ženy se dokonce do šití pustí samy, když nemohou sehnat to, co by přesně odpovídalo jejich představám a potřebám.
Parametry
Kojící oblečení vypadá na první pohled jako každé jiné, ale má speciální švy a průchody, aby se žena lépe dostala k hrudníku a mohla dítě nakrmit a zároveň nemusela tričko vykasat až pod krk a být z poloviny nahá. Nejjednodušší způsob je “kapsa” vedená od podpaží k pasu, v postranním švu, kde bývá nenápadné zapínání na druky, skrytý zip, suchý zip (ten ale z důvodu rizika škrábání během nošení není příliš častý) nebo jen hlubší záložka, na kterou jsme zvyklí u moderního povlečení. Stačí rozhrnout a je hotovo.
Stejné je to i u šatů. A problém není ani netradiční materiál. Bavlněný úplet je základ a pro ženy po porodu je to nejpohodlnější možná varianta, ale často využívaný je i len nebo mušelín, který s každým praní měkne.
Cena k neuvěření
Ten největší problém je v tom, že kojící oblečení je často o dost dražší než to klasické. Není problém tričko za tisíc korun a šaty za dvojnásobek. Je to jako se vším, co se týká dětí. Cena je nadsazená a výrobci zkouší, jestli ženy podlehnou a připlatí si. Některé ano, jiné nikoliv. A je to škoda, protože kojící oblečení má velký potenciál a pro ženy i miminka je to způsob, jak mít i mezi lidmi chvilku pro sebe. Ono stres při krmení a nedostatek času na něj může způsobit neklid, problémy s přisátím, sníženou chuť k jídlu nebo dokonce reflux.
Pokud se tedy nechcete zbytečně vydat z peněz a přesto si užít všech výhod kojícího oblečení, jeden způsob přeci jen existuje. Mnozí výrobci se spojují s celebritami, které jsou právě v období po porodu a spolupracují s nimi na propagaci svých výrobků. Sledujícím se tak nabízí jedinečná možnost pořídit tento sortiment s výraznou slevou.