Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy odstavit dítě od prsu? A co nejdůležitějšího se vyplatí maminkám znát

Kdy odstavit dítě od prsu-tehotenstvi.cz

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit miminko do dvou let věku, přičemž do šestého měsíce by mělo dostávat výlučně mateřské mléko. Alergické či potencionálně alergické děti, u nichž se alergie vyskytuje v rodině, lze plně kojit sedm až osm měsíců.  

Odstav dítěte představuje velice širokou problematiku, která by vydala na knihu. Tento proces maminka a její miminko musí nevyhnutelně podstoupit: ať už v kojeneckém či batolecím věku, nebo den před zahájením školní docházky. Záleží prakticky pouze na přístupu ženy, jak hladce proběhne ukončení kojení. 

Jak dlouho kojit miminko?

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit miminko do dvou let věku, přičemž do šestého měsíce by mělo dostávat výlučně mateřské mléko. Alergické či potencionálně alergické děti, u nichž se alergie vyskytuje v rodině, lze plně kojit sedm až osm měsíců.  

Žádná pediatrická společnost nedovede stanovit ideální věk pro odstav dítěte. 

Obecně platí, že mezi šestým a dvanáctým měsícem dochází pozvolna k zavádění příkrmů. Mléko z prsou přitom stále figuruje jako nezbytná součást stravy. Při nemožnosti kojení představují jeho alternativu kojenecké formule.

 

Od prvního roku začíná mateřské mléko zastávat ve stravě pouze úlohu doplňku, pokrývajícího přibližně 30 % celkové bílkovinné a energetické potřeby dítěte. Zbývající třetinu až polovinu mléčné dávky by měly reprezentovat mléčné kaše, jogurty, sýry a další mléčné výrobky. 

Kojení posiluje imunitní systém

Kojení má přesto stále smysl, a to zejména pro posilování imunitního systému. Přestože frekvence krmení klesá, mateřské mléko se tomu svým složením a koncentrací prospěšných látek přizpůsobí. A to tak, že batole může získat veškeré potřebné látky z jediné mléčné dávky. 

Během tohoto období lze již využívat k přípravě pokrmů pro miminko kravské mléko (včetně pasterizovaného, plnotučného a trvanlivého mléka). 

Do ukončeného prvního roku se tento typ mléka nedoporučuje pro komplementární výživu kvůli vysokému obsahu bílkovin, a naopak nízkému podílu důležitých vitamínů a minerálů. Namísto toho se obvykle volí bio mléko. 

Neexistuje jediný nutriční důvod pro setrvání na pokračovacích formulích. Kravské mléko je navíc ekonomicky výhodnější než umělé.  

Kdy vyřadit mateřské mléko bez obav?

Po druhém roce lze mateřské mléko již zcela vyřadit z jídelníčku dítěte. Maminky by si ale měly uvědomit, že tato tekutina má pro dítě stále smysl díky obsahu obranných látek. S kojením se navíc pojí chvilky strávené v těsném kontaktu s miminkem, jenž přispívá k utváření vazby mezi rodičem a dítětem.

Batole zhruba od 18. měsíce věku hledá u prsu útěchu, bezpečí a lásku. Často si zde také řeší svá trápení. 

Zatímco kravské mléko dříve plnilo čistě funkci obohacení pokrmů, nyní ho je možné využívat k přímé konzumaci, jestliže dítě netrpí alergií na bílkovinu kravského mléka. 

Kdy je vhodné ukončit kojení? 

Lze tvrdit, že od prvního roku věku dochází ke snížení významu mateřského mléka ve smyslu prvku výživy: jde již pouze o doplněk stravy. Přesto někteří lékaři doporučují kojení až do dvou let batolete, kdy zcela ztrácí význam z výživového hlediska. Od třetího roku se kojení již považuje za neobvyklé. 

Záleží čistě na rozhodnutí matky, do kdy hodlá nabízet dítěti prs: do kdy jí vyhovuje denní či noční kojení; do kdy jí nevadí sápající se batole na veřejnosti pod její tričko. 

K odstavení se vyplatí přistoupit také v případě, kdy větší dítě začíná preferovat mateřské mléko na úkor tuhé stravy. Tato forma regrese představuje nežádoucí pokus o návrat k plnému kojení. 

Z jakých důvodů netřeba odstavovat dítě od prsu?

  • Prořezávání zoubků 
  • Zánět prsu (nevyprazdňování prsu ještě zhoršuje infekci) 
  • Prořezávání zoubků 
  • Běžná onemocnění miminka či maminky (přesto je vhodné konzultovat s lékařem, zda konkrétní medikament nepředstavuje překážku kojení) 
  • Věk dítěte 
  • Další těhotenství 

Jak tedy zahájit odstav dítěte? 

Způsob vyřazení mateřského mléka ze stravy dítěte záleží na mnoha faktorech, zejména: 

  • Důvod odstavu 
  • Nezbytná rychlost odstavení 
  • Akceptování umělé výživy nebo příkrmů ze strany miminka 
  • Věk dítěte 

Platí však určitý obecný postup a doporučení, jichž se vyplatí řídit v každé situaci: 

  • Odstav provádějte pozvolně, předejdete tak zbytečným problémům i traumatům. Postupné ubírání kojení se navíc ukázalo jako prevence zatvrdnutí, citlivosti, bolesti, zarudlosti a zánětů prsa. Stav poprsí po celou dobu odstavu sledujte a v případě komplikací přistupte co nejrychleji k léčbě (např. rozmasírování zatvrdlin v teplé sprše). 
  • Od 7 měsíce věku odpadá potřeba nočního kojení, s nímž je vhodné přestat jako s prvním. Rušení nočního kojení se však vyhněte v rozmezí 8. a 9. měsíce, kdy dítě prochází separační úzkostí. 
  • Poté se přistupuje k postupnému odstavu kojení od těch, o něž jeví dítě nejmenší zájem a při nichž je poprsí nejméně nalité. 
  • Tempo odstavení by mělo odpovídat vyřazení jednoho kojení každé dva až tři dny.  
  • U starších dětí (zpravidla od 2,5 let) se obvykle vyplatí přestat s kojením najednou a naprosto s vysvětlením typu „mlíčko už není“. 

Je vhodné preferovat samo-odstavení? 

Ve většině částí světa se doba odstavu kojení nechává čistě na vůli dítěte. K samo-odstavení dochází nejčastěji v rozmezí 3. a 4. roku věku. Kojení do doby, do kdy to dítě samo vyžaduje, se ukázalo jako prospěšné pro mladý organismus. 

Toužíte-li dítě trochu „popohnat“, berte jej do kolektivu vrstevníků a zajistěte mu přes den dostatek aktivit. Zkrátka ho zabavte. Uvidíte, jak často začne na kojení zapomínat. Odstav podpoříte i naučením dítěte dovednostem vyhledat a připravit si jídlo (například chléb se sýrem) a pití. 

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku