Krev z nosu
Čas od času se to stane všem. A důvody jsou u dětí i u dospělých stejné. Možná se prudce snížil tlak a z nosu se spustil čůrek krve. Možná dítě rejdilo prstíky uvnitř a škráblo se. Možná má silnou rýmu a sliznice jsou tam podrážděné, že se v nudlích objeví červené stopy. Většinou nejde o nic vážného a nemusíte běžet za lékařem. Pokud se ale krev objevuje častěji, tekutá a jasně červená a bez předchozího “mechanického poškození” ze strany miminka, nechte ho raději zkontrolovat, jestli ho neobchází problém s ředěním nebo tlakem.
Krev na kolenou
Krok sem, krok tam. Kolem prvních narozenin se většina dětí poprvé rozeběhne. No, bez pádu se to většinou neobejde. Mohou za to rozházené hračky, kraj koberce, práh mezi dveřmi, uvolněná dlažební kostka i nové boty, které si musí děcko nejprve ošlapat. A tak padne na kolínka a odřenina je tu. Pne, pálí, štípe a pochopitelně i krvácí. Na lékaře to není, ale měli byste ránu co nejrychleji vyčistit desinfekcí, zbavit všeho nepořádku a přelepit.
Krev ze zubů
Někdy se to, že se na kartáčku objeví krev, stane každému. Pravidlo by to ale být rozhodně nemělo. Pokud vidíte krev u dětí, může mít několik příčin.
- Škrábnutí v ústech
- Kousnutí do jazyka
- Růst zoubků
- Nedostatečná hygiena
- Tupá rána do úst a dásní
Většinou nemusíte řešit se zubařem, pokud ale krev kolem zubů přetrvává, na další prohlídce se mu o tom rozhodně zmiňte. Zřejmě vám doporučí lepší produkty pro zubní péči, ukáže vám způsob čištění a v případě potřeby pošle dítě na další vyšetření, které vyloučí záněty a infekce.
Krev z uší
Krev z uší nevěstí nic dobrého a většinou byste měli navštívit lékaře, který se podívá dovnitř, zkontroluje sluch a vyloučí poškození. Miminka a menší děti jsou hodně neobratná a mohou se poranit sama - například při hře, průzkumem vnitřku ucha nebo tupou ránou nebo při čištění uchošťoury. Krev ale může signalizovat i probíhající infekce a silné záněty. Většinou ji ale doprovází palčivá bolest a nahnědlý nebo nažloutlý výtok nevábné vůně, horečky a otoky. Návštěva ORL vás tedy rozhodně nemine.
Krev z prstu
Stříhání nehtů není oblíbená aktivita dětí ani rodičů. Miminka je mají nesmírně měkké a třepivé. Těžko je upravit. Je to ale nutnost, aby se nepoškrábala a nezranila například v očích nebo při průzkumu nosíku a úst. Snadno ale zastřihnete dál než je nutné a objeví se záděra. Z té může dítě začít lehce krvácet. Stejně tak z drobného zranění špičkou nůžek. Opět použijte desinfekce a bedlivě sledujte, jestli se ranka nezanítila, nerudne a prst není citlivý na omak a horký. Zanedbaná péče může v tomto případě vést až k antibiotikům.
Krev v rozkroku
Přirození je třeba chránit. Jde o velmi citlivou oblast u holčiček i u chlapců. Nejmenší problém představuje vnější nebo vnitřní poranění při hře, škrábnutí nebo třeba pádu. Objeví se modřina, škrábanec a odřenina, ale zásah lékaře není nutný. Pokud se krev objevuje častěji například ve výtoku, v moči nebo ve stolici, zpozorněte. Na vině může být zánět močových cest nebo rovnou potíže s ledvinami a střevy. Ani jedno z toho nepodceňujte a vezměte dítě k doktorovi.
Krev v očích
Podíváte se na svoje krásné miminko a krev. Krev v očích. To není standard. Zpozorníte. Ale klid. Většinou je to jen prasklá žilka na bělmu, která se rozlila do stran a vypadá hodně strašidelně. Do pár dnů (maximálně do týdne) většinou zmizí i bez kapek a mastiček. Základ je pochopitelně klidový režim a minimum pláče a vzteku.
Bohužel může být i hůř. Potrápit může silný zánět spojivek, vážné poranění hlavy nebo rohovky nebo infekce. V každém případě vyhledejte lékaře a nechte miminko vyšetřit. Zanedbané oční potíže mohou mít fatální následky, které se mnohdy nedají napravit.