Přejít k hlavnímu obsahu

Obávaný Rh faktor

Těhotenství

Těhotenství není jen radost a devět měsíců pohody, zařizování je spousta a starostí plná hlava. Rh faktor patří do škatulky těch méně známých potíží a při pozdním odhalení může napáchat velké škody. 
 

Kde se vzal? 

Rh faktor je skupina téměř padesáti antigenů neboli speciálních bílkovin na povrchu červených krvinek. Až v roce 1940 ho odhalil při zkoumání opic Karl Landsteiner a Alexander Wiener. Největší pozornost se upíná k antigenu D. Ti, kteří ho mají, jsou Rh pozitivní, ti druzí jsou negativní. Například v České republice je jich menšina, jen kolem patnácti procent. V rámci světa se ale čísla hodně mění a hodnoty jsou někde i opačné. V Baskicku je podíl vyrovnaný a pozitivních i negativních lidí je téměř stejně, naopak u černochů se míra negativity pohybuje jen kolem osmi procent (zhruba polovina průměru v ČR) a u Asiatů nebo severoamerických Indiánů se dokonce udává jen jedno procento a negativní jedinci se tam vyskytují zřídka. 

Výše zmíněný objev vyřešil problémy při darování krve. Existují totiž čtyři skupiny - A, B, AB a 0. Musí se dbát na to, aby pacient dostal od dárce krev stejné skupiny, často se ale přidružily komplikace, pro které neměli lékaři vysvětlení. Rh faktor dostal pojmenování podle opic, na kterých se pokusy prováděly - Macacus Rhesus. 

Péče o matku i plod 

Každý člověk by měl znát svou krevní skupinu, ideálně i další parametry a Rh faktor. Vysvětlení, proč je tato hodnota důležitá právě v těhotenství, je jednoduché a logické. Představte si následující scénář: 

Žena má Rh faktor negativní, muž je Rh pozitivní. Může se stát, že muž předá dítěti stejnou krev a to nezdědí po matce negativitu. “Souboj krve” v těle matky může způsobit, že se začnou samovolně tvořit protilátky, které mohou zpětně způsobovat rozpad červených krvinek plodu a rozvinout u něj chudokrevnost. 

Během samotného těhotenství proniká do těla ženy skrz plodové lůžko jen minimum protilátek, i když se tvoří. Většina se jich uvolní až po porodu nebo potratu. Pro jistotu musí žena dostat po ukončení těhotenství injekci s chemickou sloučeninou, která napomůže vyloučení všech zbytků s protilátkami. Tím se odstraní spouštěč, který by při dalším očekávání způsobil jejich rychlou tvorbu a mohlo by dojít k ohrožení nebo zdravotním komplikacím u dítěte. Nejde zdaleka jen o chudokrevnost, která se dá částečně vyřešit zvýšeným příjmem železa ze stravy nebo ve formě doplňků stravy, ale i o těžkou žloutenku a v krajním případě i poškození mozku. 

Injekce se netýká jen žen po porodu, ale i po samovolném nebo řízeném potratu. U těchto žen není možné vyšetřit krev plodu a počítá se s variantou, že mělo odlišný Rh faktor než matka. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku