Poslíčci
Příznaky
- Nepravidelné kontrakce s konstantní intenzitou (resp. sílící po fyzické námaze)
- Síla bolesti převyšuje tuhnutí bříška
- Maximální frekvence vzniku je 3 krát za hodinu
- Stahy obvykle odezní při změně činnosti (pomůže např. protažení nebo pomalá chůze) případně po expozici teplé vodě
- Kontrakce může doprovázet bolest beder, tvrdnutí břicha a tlak v tříslech
Příčina
Těmito „cvičnými“ stahy se děloha připravuje na svou činnost při porodu. Tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce se začínají objevovat zhruba tři týdny před vypočítaným termínem porodu.
„Skutečné“ kontrakce se projevují spíše jako křeče a často se u nich objevuje pocit jakoby na zvracení. Navíc pravidelně přicházejí a odcházejí: nezávisle na vykonávané aktivitě těhotné ženy. Další hlavní odlišností je stupňující se intenzita. Porodní kontrakce přesto s jistotou diagnostikuje až lékař či porodní asistentka.
Vhodné jednání:
Přestože poslíčci představují nedílnou součást gravidity, určitými metodami lze zmírnit jejich projevy:
- Vyprázdnit močový měchýř
- Zvýšit příjem hořčíku (po poradě s lékařem)
- Sednout nebo si lehnout a chvíli neprojevovat žádnou aktivitu
- Jestliže stahy naopak přišli při poloze v leže, může pomoci se pomalu zvednout a projít
- Vypít sklenici čisté vody
- Sníst menší porci jídla. Ideální svačinkou jsou piškoty, oříšky nebo sušené plody
- Dopřát si teplou sprchu
Bolest blízko vaječníku
Příznaky
- Pocit na zvracení
- Průjem
- Nechutenství
- Zvýšená teplota
- Zrychlený tep
- Bolesti na pravé straně podbřišku, popřípadě kolem pupku
- Malátnost
Příčina
Pravděpodobně se jedná o zánět slepého střeva, který trápí zhruba jednu z 600 budoucích maminek. Tato infekce, stejně jako další onemocnění patřící do skupiny tzv. náhlých příhod břišních, může vážně ohrozit ženu i její graviditu. Je proto na místě stanovení diagnózy a indikace léčby.
Vhodné jednání
V případě potvrzení přítomnosti zánětu slepého střeva je třeba provedení laparoskopického zákroku. U této operace naštěstí nevzniká prakticky žádné riziko ohrožení gravidity či zdraví maminky.
Krvácení po nehodě
Příznaky
Krvácení a zesilující bolesti, které se objevily zhruba den či dva dny od nehody, při níž došlo k úrazu břicha (pád ze schodů, autonehoda apod.)
Příčina
Po úrazu mohlo dojít k separaci placenty od děložní stěny. Tento stav ohrožuje nastávající maminku i plod v děloze. Jelikož každé vaginální krvácení v těhotenství značí zdravotní komplikaci, i v tomto případě neprodleně kontaktujte lékaře.
Mezi další rizikové faktory pro vznik abrupce placenty patří užívání drog, kouření cigaret a vysoký krevní tlak (nad 140/90).
Vhodné jednání
Účinnou prevenci představuje kuřácká abstinence během gravidity. Někteří gynekologové doporučují také užívat během těhotenství vitamíny a dodržovat zásady zdravého životního stylu (dostatek spánku, vyvážená strava,…).
Jestliže k odloučení placenty od těhotné dělohy již došlo, je třeba neprodleně zahájit léčbu. Ta spočívá zejména v náhradě ztracených tekutin, případně i transfuzi krve dle množství krevní ztráty. Po dobu hospitalizace lékaři monitorují základní životní funkce pacientky v rámci prevence upadnutí do šoku.
Rovněž se u matky a miminka sleduje srdeční frekvence a další hodnoty. V případě zhoršení stavu je indikován císařský řez. Po dobu hospitalizace by žena měla zůstat v absolutním klidu.
Ztuhlé břicho
Příznaky
- Náhlé a opakované návaly ztuhlosti břicha
- Délka trvání tohoto jevu nepřesahuje několik sekund
- Napínání se podobá zatnutí svalů na ruce: na dotek jsou svaly v klidu měkké, po napnutí však zcela ztvrdnou
- Napínání je mimovolní
- Mívá spojitost s intenzivnější fyzickou námahou typu zvedání břemen, velký úklid domácnosti nebo delší procházka svižnějším tempem
- Může souviset také s nevhodnými stravovacími návyky, které způsobují nadměrnou tvorbu plynů ve střevech
Příčina
Děloha, jakožto sval, se připravuje na porod. Přestože ke změnám mateřského lůna dochází během celého těhotenství, ženy je dovedou zaznamenat obvykle až na přelomu 2. a 3. trimestru. Jestliže se intervaly mezi tuhnutím nezkracují a bolest se nestupňuje, jsou obavy zbytečné.
Naopak často se opakující kontrakce mohou poukazovat na přicházející předčasný porod. Situaci je třeba konzultovat s gynekologem. V případě občasných stahů toto proveďte při nejbližší kontrole.
Stahy dělohy (kontrakce), které se často opakují, mohou znamenat předzvěst předčasného porodu. O tvrdnutí bříška je potřeba vždy informovat vašeho gynekologa. V případě občasných stahů při nadcházející kontrole; v případě intenzivních, častých a neustávajících stahů neprodleně.
Za bezpečnou hranici se považuje maximálně 20 tvrdnutí za den. V pokročilém stádiu gravidity (konkrétně po 34. týdnu těhotenství) je akceptovatelných až 30 tvrdnutí.
Vhodné jednání
Tonizacím můžete ulevit dodržováním dostatečného příjmu tekutin, což v těhotenství znamená minimálně 2,5 litrů tekutin denně. Mezi uklidňující prostředky patří také suplementace hořčíku (po konzultaci s lékařem) nebo pouhá návštěva toalety. Někdy pomůže také rytmické dýchání či změna polohy (nejvíce se osvědčil leh na pravém boku), případně aktivity. Od 2.trimestru lze volit také teplou koupel či sprchu.
Závěrem
Obvykle se nejedná o stavy, které by měly budoucí maminku znepokojovat. V některých případech však křeče poukazují na vážnější komplikaci, kdy je na místě lékařský zásah. Navíc bolest břicha nemusí nutně souviset s těhotenstvím.