Jak velké je mé miminko ve 24. týdnu těhotenství?
Miminko roste raketovou rychlostí: váží kolem 600 gramů. Se svou délkou téměř jedné stopy odpovídá výšce kukuřice. Zatímco do teď přibíral 110 gramů za týden, nyní si až do porodu vystačí s 85 až 100 gramy týdně.
Co se s děje s mým miminkem ve 24. týdnu těhotenství?
Kdybychom měli zmínit všechny změny, které miminko teď zažívá, nedočetla byste (nejspíš) text do konce. Tak jenom namátkou.
- vyvíjejí se jeho chuťové pohárky a mozek a tělo se mu „zakulacuje“.
- Dozrávají mu plíce, které začínají produkovat tenzid. Tato látka mu pomáhá udržovat otevřené malé vzduchové váčky zvané plicní sklípky.
- V lůně si začne procvičovat dýchání vypínáním a stahováním hrudníku a vdechováním plodové vody.
- Kůže vašeho miminka je stále tenká a průsvitná. Brzy však zesílí a nebude možné přes ní vidět, jelikož se pod ní hromadí tuk a pigment.
- Miminko mezitím přibývá na váze. Rostou mu orgány, svaly, kosti a buduje si zásoby tělesného tuku.
Přestože se stále vyvíjí, už dosáhlo fáze potenciální životaschopnosti. To znamená, že by dovedlo přežít mimo dělohu v případě předčasného porodu. Samozřejmě by muselo zůstat ve speciálním ventilátoru pro novorozence. Po 24 týdnech by se jeho příchod na svět oficiálně považoval za narození.
TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU
6 častých příznaků, kterých si všímat ve 24. týdnu těhotenství
1) Syndrom karpálního tunelu
Připadá vám, že máte znecitlivělé zápěstí a prsty? Jedná se o syndrom karpálního tunelu, další z podivných znaků těhotenství. Mohou za něj otoky, při kterých se hromadí tekutiny ve spodní části vašeho těla. Jakmile si lehnete, tekutiny se přenesou i do zbytku těla. Tím stoupá tlak na nervové dráhy v zápěstí, což způsobuje pocit necitlivosti, brnění a bolest rukou, prstů a zápěstí.
Nepříjemné pocity zmizí, jakmile porodíte. Do té doby si při spánku nepodkládejte tělo rukou ani zápěstím. Během dne s horní končetinou třepejte.
2) Červené a svědivé dlaně
Takzvaný palmární erytém způsobuje svrbění a zčervenání dlaní a chodidel. Vyvolává ho zvýšená hladina estrogenu a silnější krevní oběh. Vyhněte se dráždivým látkám, jako je drsné mýdlo, a ulevte si namočením dlaní či chodidel do studené vody, případně položením ledu.
3) Hemoroidy
Radost vám nyní mohou dělat hemoroidy, což jsou cévní pleteně v oblasti řitního otvoru. Jako žíly v nohou, i tyto tepny se mohou rozšířit. Tím v nich dochází k nakupení krve, což vede k bolestem a otokům. Hádejte, kdo může za to, že se „zlatá žíla“ objevuje tak často právě v těhotenství? Ano, hormony. Zpomalují trávení, a často vám tedy „nadělí“ zácpu. Ucpaná střeva jsou spolu se zvýšeným stahem řitního svěrače hlavní příčinou hemoroidálního onemocnění. Žíly v oblasti vašeho pozadí se vyznačují tenkou stěnou a pružností. Jakmile musí čelit většímu tlaku, dochází k jejich stlačení, rozpínání, nebo až ke vzniku uzlů, které blokují krevní oběh.
4) Rozmazané vidění
Vidíte dvojitě? Opět za tím hledejte těhotenské hormony! Dovedou snížit produkci slz, což způsobuje hromadění tekutin v oku. Výsledkem může být zhoršení zraku.
Pokud vás tedy trápí suché oči, požádejte praktického lékaře o oční kapky. Nebojte se, jakmile porodíte zdravé miminko, váš zrak se zpraví.
5) Bolest zad
Ani tento týden se ji zřejmě nezbavíte. Naopak na vás právě teď nejspíš zaútočí v plné síle. Vaše miminko, a tedy i děloha, roste. Začíná stlačovat páteř, která se pod náporem může více zakřivit. Čím má plod vyšší hmotnost, tím bývají vady páteře vážnější.
6) Linea negra
I tato černá linka pod vaším pupkem se čile vyvíjí. K odchodu se bude mít postupně až po porodu. Zatím vadu na kráse maskujte hydratačními krémy.
7) Strie
Na těle bohužel raší jako houby po dešti, dokud neporodíte. Vsaďte na přípravky proti striím a hydratační krémy.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Bolesti v těhotenství. Zjistěte, co se děje…
80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou: mnohdy kvůli špatné obuvi
Strie má v těhotenství až 80% těhotných
Co se děje s mým tělem ve 24. týdnu těhotenství?
Jako vždy, vaše tělo každý týden dělá nové krůčky pro úspěšné těhotenství a porod. Ve 24. týdnu děloha dosahuje zhruba velikosti fotbalového míče. Také nastal čas zajít na vyšetření hladiny cukru v krvi, známé také jako screening diabetu nebo měření glykémie. Odhalí případný těhotenský diabetes, neboli poruchu metabolismu cukrů, která hrozí během gravidity.
Jak jsme se již zmínili, mohou vás teď potrápit hemeroidy. Příznaky? Vaše pozadí mohou napadnout svědící červené uzlíky. Do záchodové mísy odchází spolu s močí i jasně červená krev.
Ať už jsou řitní žilní městky jakkoli nepříjemné, svědění i bolesti vás poměrně spolehlivě zbaví krémy na hemoroidy. Pokud potřebujete poradit s výběrem, kontaktujte vašeho lékaře.
Co by měla těhotná žena udělat ve 24. týdnu těhotenství?
Sjednejte si schůzku se šéfem: Pokud váš zaměstnavatel ještě neví, že jste v jiném stavu, měl by se to dozvědět. Žádný právní předpis nestanovuje lhůtu, kdy tuto skutečnost musíte oznámit. Ovšem čím dříve se odhodláte, tím pro vás lépe. Zaměstnavatel vám o to dříve může zajistit odpovídající pracovní podmínky. Pravděpodobně jste o těhotenství vašeho šéfa již informovala, zejména pokud jste potřebovala propustku na předporodním schůzky a vyšetření. Ovšem pokud ne, nastal nejvyšší čas se o tom zmínit.
Co maminky nejvíce zajímá ve 23. týdnu těhotenství?
- Jak velké těhotenské bříško bych měla mít ve 24. týdnu těhotenství?
Ideální váhový přírůstek od začátku těhotenství by měl v tomto týdnu dosahovat 6,4 až 7,2 kilogramů.
- Kolik měsíců je 24 týdnů těhotenství?
Těhotenská matematika dá zabrat, pokud nemáte mozek Einsteina. 24 týdnů gravidity znamená, že jste zhruba pět měsíců a jeden týden v jiném stavu.
Stalo se ve vašem 24. týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!
Tipy na další články
Tip na těhotenské cvičení: cviky na prsní svaly
Přečtěte si 6 nepříjemností, které vás mohou potkat během devíti měsíců
Z internetového průzkumu provedeného mezi ženami* vyšlo najevo, že více jak 74 % žen své těhotenství plánuje a více jak polovina přizpůsobuje svůj životní styl nastávajícímu stavu. Nejvíce se úprava režimu týká jídelníčku, do kterého nastávající maminky zařazují více ovoce a zeleniny, ale také speciální doplňky stravy.
Onemocnění štítné žlázy se týká každé 20. těhotné ženy, nedostatek jódu každé 10. těhotné ženy. Přečtěte si více.
Velikost plodu ve 24 týdnu těhotenství je srovnatelná s cukrovým melounem kantalupe.
24. týden těhotenství - jaký je to měsíc?