Přejít k hlavnímu obsahu

Vyšetření Rh faktoru v těhotenství

Rh faktor

Jste plus, nebo mínus? Váš Rh faktor je důležité vědět, a to zejména v době těhotenství.

Testování Rh faktoru jste pravděpodobně neplánovala před početím dítěte. Pro zajištění maximální šance na úspěšné těhotenství je však třeba podstoupit příslušná vyšetření.

Rh faktor je bílkovina přenášená červenými krvinkami u některých lidí, ovšem u druhé skupiny nikoli. Patříte-li k osobám, které jej nemají, pravděpodobně se vyplatí během těhotenství podstoupit jednoduchou, avšak účinnou léčbu pro ochranu vás i vašeho dítěte.

Co se vyplatí vědět o faktoru Rh v těhotenství?

Co znamená Rh faktor?

Rh faktor je druh proteinu, který se často nachází v červených krvinkách, jež přenášejí kyslík do celého těla. Přitom ne každý jím disponuje. Při absenci tohoto proteinu by vás lékaři označili jako Rh negativní, v opačném případě jako Rh pozitivní.

Relativně málo osob je Rh negativních. Negativní faktor Rh se vyskytuje u přibližně 15 procent bělochů a mezi 4 až 8 procenty černochů. V případě žluté rasy pravděpodobnost negativního Rh dosahuje sotva 0,3 procent.

V praxi o vaší „negativitě“ či „pozitivitě“ obvykle nepotřebujete vědět. Pouze v případě těhotenství je taková znalost užitečná.

Co je to nekompatibilita Rh faktoru?

Inkompatibilita Rh nastává, jestliže je matka Rh negativní a její dítě pozitivní. Jak samotný termín „nekompatibilita“ naznačuje, tento stav může způsobit problémy během těhotenství.

Jestliže Rh pozitivní krvinky dítěte proniknou do matčina oběhu, jejich imunitní systém je může považovat za „cizí“, což vyvolá imunitní odpověď v podobě útoku protilátek na tyto neznámé buňky.

Jelikož červené krvinky zajišťují přenos kyslíku, může tento typ útoku zabraňovat dítěti v jeho dostatečném přísunu. Důsledkem může být závažná forma anémie, případně jiné zdravotní problémy.

Ačkoli to zřejmě zní děsivě, nekompatibilita Rh představuje problém pouze v případě, kdy dochází ke smísení krve matky a dítěte, což se děje zpravidla během porodu. V takovém okamžiku protilátky vašeho organismus nemohou miminku ublížit. Potencionální riziko se objevuje až v dalších těhotenstvím, jestliže budete čekat Rh pozitivní miminko.

Proč je testování Rh faktoru důležité při těhotenství?

Inkompatibilita Rh může připravit úrodnou půdu problémům, a to obzvláště u maminek, které plánují mít později další dítě. Proto je nadmíru důležité nechat se otestovat, čímž můžete zajistit včasné vyřešení případné nepříznivé situace.

Diagnostika vašeho Rh faktoru je naštěstí stejně prostá jako provedení krevního testu. Testování Rh faktoru bývá součástí prvních odběrů krve. Pokud se ukáže Rh jako negativní, věřte, že tato komplikace je snadno řešitelná.

Co pro těhotnou ženu znamená pozitivita Rh faktoru?

Pokud vám vyšel Rh faktor jako pozitivní, jak je tomu ostatně u většiny populace, problém kompatibility můžete hodit za hlavu. Ať už je váš plod Rh pozitivní, nebo Rh negativní, na membráně jeho červených krvinkách se nenachází žádné cizí antigeny, proti nimž by se mobilizoval váš imunitní systém.

Co se stane, když je těhotná žena Rh negativní?

Jestliže lékař odhalí u těhotné ženy negativní Rh, bude testován otec pro případnou Rh negativitu. Jestliže u něho bude nalezena negativita, lze s jistotou konstatovat, že i plod je negativní. Oba negativní partneři zkrátka nemohou čekat pozitivní dítě.

Je-li otec dítěte Rh pozitivní, existuje vysoká pravděpodobnost dědičnosti Rh faktoru. Výsledkem by byla nekompatibilita mezi vámi a vaším dítětem, která však obvykle nepředstavuje problém; tedy alespoň v prvním těhotenství, jelikož matka ještě nemá vytvořené protilátky vůči Rh faktoru dítěte. Tento proces tvorby protilátek nastává během porodu či těhotenství, případně interrupce nebo potratu, přičemž tyto látky natrvalo zůstávají v organismu matky.

Proto může nastat problém při opětovném otěhotnění s Rh pozitivním dítětem. Protilátky matky by potencionálně mohly skrze placentu napadat červené krvinky plodu, což by způsobilo anémii, jejíž klinická závažnost závisí na množství přítomných protilátek.

Léčba nekompatibility Rh v těhotenství

V případě nekompatibility Rh je klíčem k ochraně plodu jedině zamezení imunitní odpovědi. Většina odborníků proto využívá takzvanou dvojitou strategii.

Rh negativní těhotné ženy mohou dostat ve 28. týdnu gravidity injekci imunoglobulinu anti-D, jenž vyhledá Rh pozitivní krvinky plodu a zničí je dříve, než váš organismus začne produkovat protilátky, které by při další graviditě mohly ohrozit vaše dítě. Další dávka se podá do 72 hodin po porodu, jestliže krevní testy zjistily Rh pozitivitu u dítěte. Stejný postup se uplatňuje v případě potratu. Je-li dítě Rh negativní, není třeba žádné medikamentózní terapie.

Injekce RhoGAM (Rh- imunoglobulin) by měla být také podávána po jakýchkoli genetických testech, které by mohly vést ke smíchání mateřské a fetální krve. Příkladem takového zákroku je odběr vzorků choriových klků (CVS) nebo amniocentéza.

Vaginální krvácení, trauma prožité během těhotenství, potrat, mimoděložní těhotenství a interrupce patří mezi další situace, kdy krev plodu může proniknout do krevního oběhu těhotné ženy. I v těchto případech se přistupuje k injekci RhoGAM, aby se předešlo problémům v budoucích těhotenstvích.

Jste-li Rh negativní a nedostala jste během předchozího těhotenství injekci RhoGAM, ve vašem organismu se vytvořily protilátky, které jsou schopné napadnout Rh pozitivní plod. V takovém případě očekávejte zhruba ve dvoutýdenních intervalech ultrazvukové vyšetření pro posouzení stavu dítěte. K diagnostice krevní skupiny plodu, resp. jeho protilátek, lze využít amniocentézu nebo neinvazivní diagnostiku krve. Tato vyšetření jsou obvykle hrazeny pojišťovnou.

Anemie si v každém případě žádá transfuzi Rh negativní krve do krevního oběhu „pozitivního“ plodu. Tento typ výkonu, který se ukázal jako čelní efektivní, se provádí pomocí tenké jehly do pupečníku, ovšemže pod ultrazvukovou kontrolou.

Přestože problém nekompatibility může dělat nastávajícím maminkám vrásky na čele, pravdou je, že v případě úspěšné léčby šance na zdravé těhotenství rapidně roste. Injekce RhoGAM snížila potřebu krevní transfuze při Rh neslučitelnosti na méně než 1 procento.

Další nekompatibility krevních skupin v souvislosti s těhotenstvím

Podobná nekompatibilita může nastat s jinými faktory v krvi, jako je antigen Kell, třebaže problém inkompatibility Rh se vyskytuje jednoznačně častěji. I v případě antigenu Kell mohou nastat problémy, jestliže otec jej má, zatímco matka nikoli.

Jestliže jsou v rámci prvního krevního testu v těhotenství nalezeny cirkulující protilátky v krvi matky, testuje se pozitivita otce, popřípadě se indikuje léčba shodná jako u nekompatibility Rh.

Každá těhotná maminka by si měla uvědomit, že inkompatibilita faktorů Rh během gravidity je vzácnost. Navíc v případě jejího vzniku není diagnostika ani léčba žádná velká věda. S pomocí moderní medicíny můžete efektivně chránit sebe samou, stejně jako vašeho potomka i případné budoucí děti.