Přejít k hlavnímu obsahu

Stejné dětské zboží pořídíte v Německu o 43 procent levněji

detske pleny_cena_zbozi_nakupy_tehotenstvi

Na západě výhodnější nákupy. To vědí Češi už dost dlouhou dobu. Přesto z aktuálního průzkumu časopisu dTest mnohým zaskočí sousto. Při porovnání složení a ceny výrobků určených malým dětem vyšlo najevo, že za prakticky totožnou kvalitu zaplatí německá maminka nezanedbatelně menší sumu než v Česku. Co je na vině?

Kvalita i složení tentokrát stejné

Redaktoři dTestu si tentokrát vzali pod lupu 32 výrobků různých značek, které distribuují zboží v ČR i v Německu. Patřily mezi ně například počáteční umělá výživa, ovocný čaj, sušenky, obilné kaše, příkrmy i dětské pleny, které lze pořídit v běžných supermarketech a drogériích.

Zatímco je dobře známo, a mnoha nezávislými testy potvrzeno, že zahraniční trhy nabízejí kvalitnější zboží, produkty pro děti očividně toto pravidlo vyvracejí. V hmotnosti, složení ani výživových hodnotách neodhalil průzkum rozdíly, které by stály za zmínku. 

„Velká míra shody byla pravděpodobně dána i tím, že se v mnohých případech v České republice prodává zboží určené pro německý trh, jen je dodatečně označeno českou etiketou. Z naší zkušenosti se ukazuje, že potíže s rozdílným složením většinou vznikají, když zboží pro různé trhy pochází z různých továren,“ vysvětluje šéfredaktorka časopisu dTest, Hana Hoffmannová.

Za málo peněz hodně muziky

Celou redakci zvedl ze židle jiný údaj: cena. „Ve všech námi sledovaných případech vyšlo zboží z Německa levněji. A to velmi výrazně, v průměru činil cenový rozdíl 43 %,“ glosovala Hoffmanová.

Proto maminkám, které to nemají k západnímu sousedovi daleko, případně plánují velký nákup, se cesta za hranice vyplatí.

U jakého zboží si český zákazník připlatí nejvíce?

Nejméně výhodnou koupi v Česku představují sušenkové kaše Bebivita Milchbrei Keks. V našich obchodech s nimi odejdete až s 2 krát tučnějším účtem než na Západě. Balení 500 gramů vyjde u nás na 141 Kč, zatímco v SRN v přepočtu na 65,20 Kč.

Velký cenový rozdíl lze nalézt i v případě ovocného čaje Hipp Bio, který v Německu pořídíte až o 89 % levněji. V nekřesťanské zemi narazíte na nekřesťanské ceny u spousty dalších výrobků. O více než polovinu více zaplatíte za příkrmy výrobce Hipp (Hippis Jablko-Hruška-Banán, Mango-Banane in Apfel a Zelenina a rýže s telecím masem) a krekry Bebivita Reiswaffeln Himbeere-Joghurt.

Při koupi jednorázových plenek vyjdete z českého obchodu také s podstatně lehčí peněženkou než v Německu. Zřejmě jediné shodné balení má produkt DM Babylove Premium Windeln 4+. Českou maminku vychází až o 35 % dráž, přičemž cena jedné plenky je 5 Kč, zatímco v Německu 3,70 Kč.

Kojenecká výživa Nestlé Beba a instantní kaše DM Babylove Bio Milch­brei Banane pro spořivého zákazníka je už menším trnem v oku: v zemi křesťanských tradic je lze pořídit o necelých 10 % výhodněji. 

ČTĚTE TAKÉ

Vybudování silné imunity a rozvoj paměti dítěte – oboje můžete podpořit správně zvolenou stravou

Doporučení k zavádění příkrmu u kojenců

Nákup v Česku a v Německu: srovnání

Kolik ušetří česká maminka, pokud vyjede na nákup dětského zboží za hranice?

„V českých prodejnách jsme za nákupní košík zahrnující jednu kojeneckou výživu, dvojici ovocných čajů, dvě balení plen, dvě instantní kaše, čtvery sušenky a pětici příkrmů nechali 1710,90 Kč.

V Německu nás totožný nákup vyšel na 53,59 eura, což při kurzu eura na konci června odpovídalo 1369,60 Kč,“ uvádí Hoffmannová.

Když vyjdeme z průměrné výplaty v hlavním městě, nákup toho samého zboží vezme mamince z Čech 4,1 % hrubé mzdy, zatímco německé mamince pouze 1 % hrubé mzdy.

Dětské zboží: za stejnou kvalitu zaplatíme o 40 % více než v Německu
 
Proč si připlácíme? Malý vliv mají rozdílné sazby daně z přidané hodnoty. V Německu je to u potravin 7 % a u plenek 19 %. V České republice se počáteční kojenecká výživa daní 10 %, ostatní dětské potraviny 15 % a plenky 21 %. „Pouze rozdílná daň ovšem zjištěné cenové rozdíly nevysvětluje,“ uzavírá Hoffmannová.

Proč jsou čeští kupující šizeni?

V tom, proč maminka z Čech si za stejné zboží připlatí, hrají určitou roli rozdílné sazby daně z přidané hodnoty. V ČR se počáteční výživa pro kojence daní 10 %, další dětské potraviny 15 % a pleny 21 %. Oproti tomu v sazba DPH v Německu je pouhých 7 % u potravin a 19 % u plenek.
Pouze rozdílná daň ovšem zjištěné cenové rozdíly nevysvětluje,“ objasňuje Hoffmannová.

Další faktory však zůstávají opředeny tajemstvím. Kvůli méně kvalitnímu, případně předraženému zboží bohužel vzniká dojem, jako by Česko bylo odpadkový koš Evropy.

Můžeme čekat v budoucnu zlepšení situace? 

autor: Tehotenstvi.cz
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA