Přejít k hlavnímu obsahu

Jsem těhotná, jím za dva, tak přibírám!

Těhotenství-BMI

Skutečnost, že 40 procent ženské populace se potýká s nadváhou (a 15 procent s obezitou), se projevuje i během gravidity. Až 25,6 procent těhotných žen mají nadměrnou váhu a dalších 24,8 procent obezitu.

Čeká vás první schůzka s lékařem v těhotenství pro diagnózu malnutrice (stav, kdy příjem potravy je nedostatečný, přílišný nebo nevyvážený).

Jakmile se na těhotenském testu objeví dvě čárky, požádejte gynekologa o provedení ultrazvuku. Odkládání prvního vyšetření snižuje šanci na zjištění data početí. Při nadváze se totiž častěji dostavuje nepravidelný menstruační cyklus. Někteří lékaři navíc pro odhadování termínu porodu využívají metody, které při nadměrném množství tělesného tuku ztrácejí přesnost (např. měření velikosti dělohy, výšky fundu či poslech srdečních ozev).

Pamatujte však, že vyšetření ultrazvukem pro zjištění přítomnosti miminka v bříšku se obvykle provádí až od 5. týdne těhotenství. V této době bývá poprvé možné zaznamenat srdeční aktivitu embrya.

Výpočet BMI v těhotenství (Body Mass Index)

Při každé návštěvě ordinace lékař mimo jiné posoudí váš váhový stav na základě výpočtu indexu tělesné hmotnosti (BMI).

VÝPOČET BMI (SPOČÍTEJTE SI SVŮJ VÁHOVÝ STAV NA NAŠÍ "BMI" KALKULAČCE)

Jelikož i mírná nadváha dvakrát zvyšuje riziko gestačního diabetu, podstoupíte orální glukózový toleranční test nyní (namísto mezi 24. týdnem těhotenství a 28. týdnem těhotenství). Při pozitivním výsledku vás čeká domácí monitorování glykémie. V opačném případě se vyšetření zopakuje ve 2. trimestru, případně i ve 3. trimestru, zůstává-li diagnóza negativní.

Do kompetencí vašeho lékaře by mělo spadat výživové poradenství. Jestliže vám je nepříjemné konzultovat váš výživový stav, případně se střetáváte s neochotou odborné pomoci, urychleně zvažte změnu gynekologa. Někteří lékaři přijímají nové pacientky pouze v 1. trimestru těhotenství. Rady lze rovněž získat od dalších maminek, ať už z kruhu vašich blízkých či v naší ON-LINE PORADNĚ

Ideální váhový přírůstek v těhotenství při nadváze před početím

Znalost vašeho BMI vám umožní stanovit adekvátní kalorický příjem pro zdravé těhotenství. Pokud se vám podaří udržet optimální přírůstek váhy, snížíte riziko těhotenských komplikací.

Váš jídelníček by měl být nejvydatnější ve 3. trimestru, kdy dochází k růstovému spurtu miminka v bříšku. Adekvátní míra přibírání v těhotenství se odvíjí od konkrétní váhové situace.

  • Nadváha (BMI 25,0-29,9): Váhový přírůstek 7 až 11 kilogramů během celého těhotenství, s tempem 0,3 kilogramů za týden v posledním trimestru
  • Obezita (BMI > 30,0): 5–11 kg, 0,2 kg/týden ve 3. trimestru
  • Pro míru přibírání u vícečetného těhotenství stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO) následující doporučení:
  • Nadváha (BMI 25,0-29,9): 14–50 kg
  • Obezita (BMI > 30,0): 11–19 kg

Mohu v případě nadváhy před otěhotněním držet v těhotenství dietu?

V této otázce se odborníci jednoznačně shodují. Těhotenství není vhodné období pro redukci hmotnosti, přestože jste do jiného stavu vstoupila s přebytečnými kilogramy.

Některým ženám, které omezily váhový přírůstek pod doporučené hodnoty (i 4 kilogramy od spodní hranice normy), paradoxně lékař diagnostikuje zdravý vývoj plodu v děloze. Ze situace můžete profitovat v podobě sníženého rizika císařského řezu a makrosomie novorozence (nadměrného růstu plodu v děloze).

Zvažte konzultaci vaší individuální váhové situace s lékařem, který vám může doporučit třeba jen minimální přírůstek hmotnosti.

Zdravotní rizika spojená s nadváhou či obezitou v těhotenství

Při dodržování lékařských doporučení je možné, že se vyhnete komplikovanému těhotenství. Ovšem zejména ženy, které během gravidity nepodniknou změny směřující ke zdravému životnímu stylu, vystavují sebe i své dítě vysokému riziku nepříznivého klinického stavu.

Diagnóza nejčastěji zahrnuje tyto porodní komplikace

  • Miminko velké na gestační věk. Porod hypertrofického dítěte se pojí se zvýšeným rizikem perinatální mortality a morbidity plodu i vyšší prevalencí poporodních poranění.
  • Porod císařským řezem (až dvakrát častější u obézních žen než u žen s normální hmotností). Nadměrné množství tělesného tuku zvyšuje riziko komplikací při chirurgickém výkonu i následné rekonvalescenci.
  • Předčasný porod. S komplikací, která postihuje každou desátou těhotnou ženu, se pojí poruchy srdce, mozku, dýchání i udržování stále tělesné teploty. Může dojít rovněž k celoživotnímu zrakovému či sluchovému znevýhodnění, případně k jinému dlouhodobě nepříznivému stavu.

Nastávající maminku mimo jiné ohrožuje rozvoj komplikací v těhotenství, jako je preeklampsie, gestační diabetes či vysoký krevní tlak.

Zvyšuje se výskyt vrozených vývojových vad plodu a stavů nebezpečných pro mozek i srdce. Také se prokázala přímá úměra mezi incidencí nadváhy v těhotenství a vadami neurální trubice. Jedná se pouze o zkrácený výčet potencionálních klinických obtíží.

Přes vrstvu tělesného tuku navíc obvykle nelze provést odhad velikosti ani polohy miminka. Tuková tkáň rovněž zabraňuje ženě cítit první pohyby miminka. S počtem nadbytečných kil, ať už získaných před nebo během gravidity, souvisí intenzita těhotenských příznaků. Plnoštíhlá těhotná žena tak může zaznamenat silnou bolest zad, břicha, pálení žáhy, překotný rozvoj otoků, hemoroidů nebo třeba křečových žil.

Nepříznivou prognózu lze naštěstí zvrátit osvojením si zdraví prospěšných návyků od dostatku spánku až po kuřáckou abstinenci. Plánované změny, zejména stravovacího a pohybového režimu, je vhodné konzultovat s lékařem.

Jak si v těhotenství udržet optimální váhový přírůstek

Až 95 procent snah o trvalý návrat k normální tělesné hmotnosti skončí neúspěchem. Faktor motivace tedy hraje v oblasti fitness a hubnutí významnou roli.

Těhotná žena snažící se udržet hmotnost pod kontrolou již nemusí spoléhat pouze na podporu ze strany blízkých, kamarádek a ostatních maminek na kurzu jógy. Některé on-line skupiny na internetu vznikly speciálně za účelem pomoci vašemu váhovému cíli v těhotenství.

Je-li pro vás představa pohybu v těhotenství nepředstavitelná, zkuste si domácí trénink „osladit“ oblíbenou hudbou, audio knihou či televizním pořadem. 

Až 48 procent nastávajících maminek v těhotenství přibere více než "je zdrávo". Nadváha či obezita v těhotenství s sebou nese zdravotní rizika pro těhotnou ženu i miminko v bříšku.

Ovšem právě vidina zdravého dítěte a obavy z těhotenských komplikací zvyšují šance na dosažení optimální tělesné hmotnosti.

Plnoštíhlé ženy si v období gravidity mohou být jisté, že je lékař ani ostatní maminky nenechají na holičkách.

Jedno z nejkrásnějších období v životě ženy se tak stává i krásnou příležitostí k pozitivní změně výživového stavu.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA