Ať již jste sportující nastávající maminka nebo jste rozhodnutá se cvičením v nejbližší době začít, vždy konzultujte své plány s ošetřujícím lékařem. Přečtěte si o zásadách bezpečného sportování v těhotenství.
Nejlepší tipy na cvičení během těhotenství
Procházka po okolí je skvělý způsob, jak začít cvičit během těhotenství. Vaše tepová frekvence se postupně zvýší, aniž by měl pohyb příliš velký vliv na kolena a kotníky.
Výhody aktivní chůze:
- Zvyšuje tepovou frekvenci a zlepšuje krevní oběh srdce
- Udržuje flexibilitu a pružnost
- Udržuje váhový přírůstek spalováním kalorií
- Připravuje svaly na porod
Výzkumy dokazují, že zdravé těhotné ženy, které v průběhu těhotenství pravidelně sportují:
- Mají menší riziko předčasného porodu
- Mají kratší dobu porodu
- Mají rychlejší rekonvalescenci po porodu
Odborníci doporučují cvičení po dobu 30 minut denně, a to po většinu dní těhotenství. Pokud chodíte do fitness centra nebo cvičíte doma, vždy se na začátku cvičení nejprve zahřejte po dobu 5 minut, s následným strečinkem po dobu rovněž 5 minut. Po samotném hlavním cvičení zvolte režim 5-10 minut postupného pomalejšího cvičení nebo lehkého strečinku.
Plavání
Pokud existuje ideální cvičení během těhotenství, je to plavání. Během plavání je nulová šance pádu na břicho a zranění. Cvičení ve vodě vám dává lepší rozsah pohybu, aniž by byl vyvíjen tlak na vaše klouby. I ve vašem devátém měsíci těhotenství můžete plavat, chodit nebo dělat aerobik ve vodě. Vodní aerobik je také skvělé kardio.
TIP: Zjistěte si, kde ve vašem okolí probíhá pravidelné cvičení těhotných v bazénu!
Bezpečnostní tip: Jak vaše dítě roste, vaše těžiště se změní a můžete ztratit smysl pro rovnováhu a koordinaci. Chůze po hladkých kachličkách u bazénu může být proto nebezpečná, používejte tedy vhodnou obuv k bazénu! Buďte rovněž opatrná při vstupu do vody. Používejte zábradlí proti uklouznutí. Vyhněte se potápění nebo skákání do vody. Aby se zabránilo přehřátí, vyhněte se extrémně teplým bazénům, parní kabinkám, vířivkám a saunám.
Rotoped nebo cyklotrenažér
Jízda na rotopedu nebo cyklotrenažéru je vhodný způsob, jak zvýšit svou tepovou frekvenci, aniž by byly příliš zatěžovány vaše klouby. Moderní rotopedy a trenažéry umožňují jednoduché ovládání a nastavení obtížnosti šlapání – díky tomu můžete zvolit pro začátek zcela volný režim jízdy a postupně přidávat se zátěží. Díky nastavitelnosti výšky řídítek, můžete na rotopedu cvičit po celou dobu těhotenství.
Jóga
Prenatální jóga vám pomůže rozhýbat vaše klouby a udržet flexibilitu. Jóga posiluje svalový systém, stimuluje krevní oběh a pomáhá relaxovat.
Cvičení jógy pro 1.trimestr těhotenství
Jóga pro 2. trimestr těhotenství
Jóga pro 3. trimestr těhotenství