Přejít k hlavnímu obsahu

Matky s poporodními depresemi mají většinou méně dětí

Tým vědců z University of Kent nedávno zveřejnil výzkum zaměřený na poporodní deprese. Tvrdí se v něm, že u matek, které trpěly depresemi po porodu, je mnohem menší pravděpodobnost, že budou mít více než dvě děti. Jde o první výzkum na toto téma, dosud bylo velmi málo známo o tom, jak poporodní deprese ovlivňují plodnost žen.

Poporodní deprese je psychický stav vyvolaný změnami hormonálních hladin po porodu a při nástupu lakta­ce. Je ale nutné odlišit špatnou náladu, smutek nebo skleslost od deprese nebo psychózy. Splín a smutek může přepadnout občas každého, ale deprese jsou vážný problém a musí se léčit. Příznaky poporodních depresí se liší u každé ženy a mohou obsahovat podrážděnost, úzkost, nedostatek soustředění a energie, pocity bezcennosti, viny nebo samoty a v krajních případech dokonce i myšlenky na smrt nebo sebevraždu.

Výzkumný tým shromáždil údaje o více než 3000 ženách, přičemž se hodnotil vliv postnatální deprese na rozhodnutí žen mít více dětí. Tým došel k závěru, že poporodní deprese, zvláště po narození prvního dítěte, vede ke snížení hladiny plodnosti. Prožití vyšší úrovně emocionální tísně v prvním poporodním období, způsobilo u žen stav, kdy byly rozhodnuté již další děti v budoucnu nepočít. Kromě poporodní deprese po prvním nebo druhém dítěti, měly na ženy stejný vliv i různé vážné poporodní komplikace.

Poporodní deprese se vyskytují až u 16% matek a mohou mít v důsledku vliv i na demografii obyvatelstva. Investice do zajištění dobrého duševního zdraví ve formě různých podpůrných programů je tak zcela na místě.

Foto: Pixmac, Těhotenství.cz

Diskuze k článku